273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Problem z ustawieniem pieca FUTURA ECONO MINI 21KW

Witam.

Posiadam od 2 lat Future Econo Mini 21kw. Jest to mój pierwszy piec więc zacząłem go użytkować bez żadnego doświadczenia. Pierwszy sezon to była jedna wielka katastrofa. Problemy z osiąganiem temp., koszmarne spalanie, spieki, żużel i "kalafiory" wychodzące z retory, ekogorszek chyba z wszystkich źródeł z okolicy a efekt ten sam, Kilkakrotnie wzywany instalator nie potrafił poprawnie ustawić pieca, w koncu zacząłem palić czeskim brunatnym bo nie wyrabiałem kasowo. Dopiero po nocach spędzonych na różnych forach zacząłem eksperymentować z ustawieniami i jak sie okazało tu właśnie tkwił problem. Drugi sezon paliłem mieszanym w stosunku 1/3 brunatny, 2/3 kamienny. Od tygodnia palę juz tylko ekogroszkiem polski. Dom 138 m2 + 21 m2 garaż. Ogrzewnie 100% podłogówka + 2 grzejniki w łazienkach.



Moje ustaiwienia pieca, ciągle w fazie drobnych zmian.

Temperatura zadana kotła: 54 st (z racji podłogówki)

Czas powtarzania podawania paliwa: 60s

Minimalna dawka paliwa: 15%

Dawka paliwa: 18%

Czas podawania w podtrzymaniu- 25s

Czas postoju w podtrzymaniu - 20min

Minimalna moc wentylatora - 10%

Maksymalna moc wentylatora - 15%

Przewdmuchy wentylatora - Tak

Czas przedmuchu 20 s co 10 min

Temp CWU 45

Podwyższenie temperatury przy grzaniu CWU - 4st

Histereza grzania CWU - 5st

Wybieg pompy CWU - Tak

Temperatura minimalna kotła - 49st

Temperatura maksymalna kotła - 75st

Histereza pracy kotła - 4st

Histereza ochrony kotła -5st

Temperatura przegrzania kotła - 85st

Modulacja mocy - tak (przy wyłączonej modulacji podaje i dmucha z ustawiem max)

Przesłona wentylatora uchylona na 1 cm.

Piec dochodzi do 65 st po przejściu w stan podtrzymania, w stanie pracy schodzi do 48 st i potem rośnie, popiół ładny (w porównaniu do lat poprzednich) minimalne spieki, trochę wg. mnie za dużo sadzy w komorze spalania ale jak pisałem wcześniej ciągle eksperymentuje. Moje rady od palacza amatora: utrzymuj kopiec na palniku, dmuchaj nie za mocno żeby płomień nie był poszarpany i nie za słabo żeby nie dymiło, czyść regularnie piec.

Pozdr. Damian

Witam. Piec mam od 5-ciu sezonów. Ustawił mi to miejscowy spec. Ustawienia na najlepszy jakościowo groszek. Paliłem dwa sezony, na trzeci i czwarty kupiłem gówno czeskie. Nie zmieniałem ustawień i było ok. Ale piec tak zasyfiony, że w tym roku przeszedłem znowu na najlepszy gatunkowo.
Z piecem nigdy nic się nie działo oprócz kilku zerwanych zawleczek i ostatniego wygaśnięcia z "powodu zapłonu podajnika" . O co chodziło nie wiem. Spalanie- przez rok- drewniany dom ok 160 m2 w tym piętro ze skosami wyszło super groszku 3,5 tony, czeskiego gówna 4 tony.
Ustawienia o ile pamiętam to 15% dawka podawania, minimalna 10%, czas podawania 40, przerwa 50. Przesłona wentylatora uchylona na lekko ponad 1/3 - więcej przy gównie czeskim.

Panowie, Ja mam już ten piec około 8lat i do tego pieca nadaje sie tylko najlepszy ekogroszek 900 za tonę .Dom 158 M sezon październik do kwietnia 1,7 tony. W domu 24stopnie . Bez termostatu na grzejnikach.wszystko sterownik rk2006 największe zużycie to 18kg jak Na dworze jest-15
Polecam.do wszystkiego doszedłem sam bo instalator to Championship I partiach który coś poleca ale jak to dobrze ustawić to już nie wie.

Jakie ustawienia zrobiłeś? Pozdrawiam

Witam
W tym sezonie uszczelniłem miejsca styku każdego elementu retory uszczelniaczem do 1500 st.C. W efekcie dużo lepiej dmucha, mam wrażenie, że powietrze lepiej rozchodzi się po palniku. Fabryczne sznury chyba nie do końca spełniały swoją rolę, zwłaszcza, że korona nie było w ogóle uszczelniona. Wczoraj zamontowałem na prowizorycznym haku w kształcie litery S deflektor (fabrycznie brak) zakupiony w necie za ok 40 pln. Czy ktoś stosował już takie rozwiązanie? Jakie są również wasze opinie odnośnie stosowania takich środków jak "sad pal", "spal sadz"?

TWÓJ PROBLEM MOŻE POLEGAC NA NIE DOCIEPLONYM STROPIE TEŻ TAK MIAŁEM DOCIEPLIŁEM STROP TWARDYM STYROPIANEM I PIEC MAŁO PALI

Cześć.
Mógłbyś podać swoje ustawienia. Mam piec już 6 lat i z roku na rok coraz więcej pali. Kupuje eko groszek tylko polski, czyszczę co tydzień, ale to nic nie daje. Bardzo szybko traci temperaturę .
Będę wdzięczny za ustawienia.
pzd.piotr

Witam wszystkich, tak czytam te wszystkie opinie na temat cichewicza futura ekono i w 80 % wypowiedzi zgadzam się , ja swój piec posiadam od 2008 roku i nie miałem jednak specjalnych problemów z użytkowaniem pieca, poza kilka razy zerwanymi zawleczkami przy motoreduktorze (kiepski ekogroszek), przerdzewiałym podajniku węgla (mokry ekogroszek) i awarii motoreguktora, pomijając te rzeczy piec w miarę dawał i daje radę, zaglądam do niego przeważnie raz w tygodniu i tez go raz na tydzień czyszczę, przeważnie spalł mi ok 5-6 worków węgla na tydzień, popiołu 1-2 szufle, niestety cały czas nie dawał mi spokoju spiekanie się spalanego węgla i dziś dopiero czytając wypowiedzi innych doszedłem do wniosku, że może mam żle ustawiony wentylator z przesłoną, a mianowicie: moc dmuchawy na 100% i przesłona otwarta na maxa, to całkiem inne parametry niż podaje tu większość forumowiczów. Dziś dokonam korekty i sprawdzę czy coś się zmieni.
Pozdrawiam wszystkich

Do poprzedniego wpisu.
Sytuacja będzie o tyle ciekawsza, że w tym roku przed zimą podłączyłem pod piec drugi dom do ogrzewania, osobny obieg z pompką wymuszającą, automatycznie spowodowało to wzrost zużycia węgla (ale tego akurat się spodziewałem), w tym momencie mam do ogrzania 270 m2 powierzchni (160m2 w jednym domu i 110m2 w drugim) . Jak na razie piec daje rade, zobaczymy jakie będą efekty po zmianie parametrów dotyczących dmuchawy i przesłony wentylatora.
pozdrawiam

Witam
Mam pytanie jak Pan zawiesił ten deflektor aby był nad paleniskiem.
Pozdrawiam

palę w tym piecu drugi sezon po czasie chyba go opanowałem najgorzej mam z rozpalaniem trudno go rozpalić i kopci okropnie

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.