273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Problem z ustawieniem pieca FUTURA ECONO MINI 21KW

napisz coś więcej, jaki wegiel, mokry czy suchy,jaka kaloryczność tego węgla. podaj ustawienia, zerknij na zawór mieszający juz pare razy widziałem ustawiony na 10 wg mnie max to 3.

który to jest zawór mieszający?

zawór mieszający http://www.afriso.pl/485-dn32-1frac14-gw-kvs-15-p-3569.html?cPath=1_554_557

Groszek oczywiście suchy,z najwyższej półki,tylko taki się w tym durnym piecu pali,a zawór mieszający???Chyba tego nie mam?

no to coś musi być coś skopane, chyba ze masz 300 m2 chate bądz więcej. Sprawdzałeś czy jest woda w układzie. Dziwna sprawa ze długo czeka w podtrzymaniu i temperature trzyma a nie macie ciepło.
Podaj jeszcze ustawienia, ewentualnie co robiłeś i czy jakie kolwiek zmiany były?

Kolego ,dom niecałe 160m.Dobrze ocieplony.Problem cały czas polega na tym,że jak ustawimy 60 na piecu to w domku mamy cieplutko,tylko żre 2 worki na dobę,woda jest w układzie.Na szczęście zepsuło nam się pokrętło od dawki i będziemy musieli w następnym sezonie zmienić sterownik,tak czy siak planowaliśmy.A jaki ty masz sterownik ???RK- 2006???Ja właśnie taki mam.Ponoć dużo zalęży od tego jaki sterownik.Może ktoś doradzi co do tego pieca by pasowało,żeby mniej spalał,bo niedługo z torbami pójdziemy,a wiosny jak nie widać tak nie widać...Pozdrawiam

Mam ten sam sterownik.

okazało się,że u nas nie ma zamontowanego zaworu trójdrożnego,nie wiem czy ma to jakiś wpływ z tym,że piec lepiej trzyma ciepło i mniej spala??Pytałam mojego hydraulika,to powiedział,że my mamy dwie pompy i dlatego nie montował tego zaworu,ale ja już mu nie wierzę.Wszystko nam zrobił po najniższej linii oporu.Ja nie wiem,jak ty to robisz,że tak mało spalasz tym piecem z takim sterownikiem.Próbowaliśmy tych twoich ustawień i nam cały czas tyle samo idzie ok 40 kg na dobę.Pozdrawiam

zawór trójdrozny jest poto aby zabezpieczyc piec przed uderzeniem zimnej wody, teoretycznie przedłuża żywotność pieca.
Z inne beczki, zrób fotki palącego się pieca,
1. zaraz po starcie
2. po paru minutach pracy
3. popiołu wyciągniętego z pieca,
4. marka i kaloryczność węgla

mail anan100@wp.pl

Mnie piec pobiera zima przy wiatrach i temperaturze poniżej -10C około 35kg/dobe przy 245m2 do grzania. W domu temperatura około 23C.
Jeżeli chodzi o spalanie to jest dobry wynik. Niestety według mnie największym problemem tego kotła jest jego awaryjność i czułość na rodzaj ekogroszku.
Użytkuję go 4 lata. Cena zakupu to około 9tyś zł. Do wymiany na dzień dzisiejszy na pewno - zbiornik na paliwo, palnik, kondensator rozruchowy. W tej ceni epowinien być zbiornik ze stali nierdzewnej, Suszę ekogroszek w workach ale i tak mi skorodował.
Jeżeli chodzi o podajnik na razie kocioł nie zacina się podczas pracy podawania. Objawem zużycia kondensatora jest to, że czasem nie może ruszyć podajnik i piec się wygasza po jakimś czasie. Niestety nigdzie nie mogę dostać kondensatora rozruchowego, który mieści się w obudowie silnika. Wysyłałem maila do producenta ze zdjęciem do producenta ale mi nie odpowiedział, czy taki mają.
Jeżeli chodzi o możliwości ustawień to są super. Czy polecałbym zakup takiego kotła? Chyba nie. Powody:
1. Na serwis w Polsce (daleko od producenta) trzeba długo czekać co zimą może być uciążliwe.
2. Koszty zakupu duże a po paru latach sporo do wymiany za dość duże pieniądze.
3. Producent wymaga odbioru instalacji przed podłączeniem kotła co ma umożliwić gwarancję do 12 lat. Niestety jest to fikcja. Zapłaciłem za taka wizytę a po roku okazało się, że piec jest źle podłączony. Według mnie to Pan z odbioru powinien ten błąd podłączenia wyłapać gdyż powodował powrót zimnej wody do kotła a producent wymaga zastosowania rozwiązań aby woda powracająca do kotła była w temp. powyzej 55C. U mnie niestety woda zmieniała kierunek i wracała zimna pomijając wszelkie zabezpieczenia. Inny hydraulik wszedł do kotłowni i od razu zorientował się, że piec jest źle podłączony. Pewnie jakbym go reklamował serwisant by przyjechał i uznał reklamację jako niezasadną ze względu na złe podłączenie.

Witam .Wspólnie z mężem właśnie mieliśmy nabyć ten piec ale jednak po tych wszystkich wpisach zrezygnujemy bo wydatek 9600w błoto to dużo....Dzięki tym wpisom można wywnioskować że jest ciężki z obsługą , brak kompetentnego serwisu a w dodatku awaryjny i żre groszek! czy mam rację?

Witajcie, potrzebuję porady dotyczącej ustawienia w trybie lato. Obecnie jest tak, że albo woda cwu w zasobniku się nie nagrzewa a piec świdruje temp i puszcza na grzejniki, albo woda w zasobniku nagrzewa się bardzo długo a jak się już nagrzeje pojawia się komunikat "E 4" i piec jest zasypywany z podajnika w celu zgaszenia, chyba.
Proszę o jakieś pomysły.
Pozdrawiam B.

Dodam tylko, że jest to futura econo 25 kw.

Witam wszystkich!
Mam ten piec od 2007 roku i tu muszę stwierdzić, że uczyłem się palić w nim przez 3 sezony. Bluźniłem na czym świat stoi. Już nie chcieli ze mna rozmawiać telefonicznie w serwisie Cichewicza w Płocku. Wreszcie trzy lata temu udało mi sie go dobrze ustawić. mój model ma jeszcze prosty kilku parametrowy sterownik Geco, a nie RKxxxx. Mam ustawioną szczelinę przy przesłonie dmuchawy na ok.1cm. Temperatura zadana 60C, czas podawania 20sekund, przerwa między podawaniami 30sekund, czas uśpienia po rozpaleniu paleniska 50-55minut (przy temperaturze na zewnątrz - w dzień 10-15C, w nocy ok.5-0C), czas pracy wentylatora po podaniu opału po wyjściu z czasu uśpienia 210sekund. W menu serwisowym (wciskamy na dolnym rzędzie przycisków panelu sterowania dwa skrane przyciski po obydwu stronach panelu i środkowy klawisz jednoczesnie) ustawiamy czas oczekiwania na wzrost temperatury na ok. 60-70minut, czyli dłużej, niżeli czas uspienia, by sterownik nie odczytał za długiego stanu uśpienia jako zagaszenia paleniska ze względu na brak wzrostu temperatury. Czas podawania między uśpieniami ustawiamy na 90-100sekund i mnoznik czasu pracy wentylatora na 2. Ja nie mam drugiej pompki (mieszającej) na powrocie, więc opcja jej sterowaniem jest wyłączona - pompy mieszającej brak. Nie mam też założonych żadnych zaworów mieszających przy piecu (pompka zasilająca Grundfos) pracuje na biegu drugim z trzech dostępnych. Temperatura załącania pompy przy rozpalaniu pieca jest ustawiona na 35C, temperatura minimalna - 45C, maksymalna 75C, histereza temperatury ma wartość 2. Mam domek jednorodzinny z wysokim poddaszem użytkowym: dół - salon z aneksem kuchennym o powierzchni ok.30m2, pokój 12m2, łazienka 11m2, przedpokój 5m2, kotłownia z bojlerem 120l o pow. 6m2 / góra dwa pokoje po 28m2 każdy, korytarz 6m2 i łazienka 6m2. Normalnie pracuje 6 z 6-7 z 12szt 1,5metrowych grzejników dwupanelowych Purmo z ustawieniami termozaworów firmy Meraterm (15-20zł/szt) przy nich na wartość 4-4,5 w skali 1-6 i przy takim ustawieniu temperatura w całym domu wynosi średnio 22-24C. Dom powierzchnia użytkowa ok. 90m2, pow. całkowita ok. 120m2. Palę non-stop od września do początku maja nie wygaszając w piecu nawet na chwilę i spalam na cały sezon między 3,9-4,5tony ekogroszku o kaloryczności 26-29kJ. Marketowe i czeskie lub słowackie ekogroszki omijam szerokim łukiem. Od lat jedno sprawdzone żródło. Raz w tygodniu węglareczka popiołu drobniutkiego, jak mąka powstałego ze 100-120kg groszku.

Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam...

Mikesax / Futura Econo Mini 21kW ze sterownikiem Geco G-403 P02

PS: Piec bardzo dobrej klasy (na Europę zachodnią produkuja je dla Buderus'a), ale osprzęt fatalny - mam już drugi, zamówiony w firmie ProMotor kompletny włoskiej produkcji i dwa razy mocniejszy silnik oraz motoreduktor (są na Allegro za 1/3 ceny żadanej przez naciągaczy z CHT).

Raz jeszcze pozdrawiam...

Witam. Czy ktoś z Państwa użytkuje kocioł Cichewicza Futura Econo Mini 16 kW i może mnie wspomóc ustawieniami? Sezon się rozpoczyna, piec w zasadzie nowy no i są problemy z ustawieniem parametrów, choćby z grubsza. Proszę o ew.maila on34wroclaw@gmail.com

Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.