273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Ogrzewanie nadmuchowe - urządzenia

Wally,jesteś małym zakompleksionym pacjentem i zrozum,kaloryfer to nie ozdoba wręcz przeciwnie...

Witam wszystkich. Zwracam się do wtajemniczonych w tematyce ogrzewania nadmuchowego o materiały nt. projektowania owej instalacji, tzn. wytyczne do obliczeń, wymagane temperatury nawiewu. Podjęłam się wykonania projektu ogrzewania w szwalni( 700m2 , 2-kondygnacyjnej) w ramach mojej pracy magisterskiej. Bardzo proszę o pomoc.

Czytając twoje napastliwe wypociny zachciało mi się rzygać, oszołomie. Żadnych merytorycznych argumentów, sam jad, zgnilizna z ciebie zioną. Takie posty jak twoje błąźnie powinni wyrzuca a twój komp blokować,zebyś nie miał okoliczności obrażać innych i siać głupoty.
Bywaj zdrów w swoim chlewiku

Witam,
ja od piętnastu lat ogrzewam swój dom piecem nadmuchowym.
Teraz buduję drugi dom i też zastosuję ten sam system ogrzewania.
Nie jestem masochistą ale ten system bardzo mi pasuje.
W domu jest ciepło, wilgotność mam jaka chcę. A kanały są czyste.
Jeżeli ktoś chce poważnie podyskutować o tym ogrzewaniu to jestem gotowy.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie mając pojęcia chce uchodzić za eksperta, psując innym dobry humor.

Ja jestem bardzo zainteresowana tym typem ogrzewania. Próbuję znaleźć dokładne wytyczne celem zaprojektowania ogrzewania nadmuchowego dla szwalni. Niestety na stronie producentów ich nie ma.Bardzo proszę o pomoc.. Jakieś wskazówki gdzie mam szukać..

Witajcie

Laser1 może można się z tobą spotkać i zobaczyć jak ten system pracuje ?

Witam,
mam pytanie jakiej firmy jest zastosowany system i jakie jest źródło ciepła?

WItam.
Na dzniach będę decydował czy zastosować ogrzewanie nadmuchowe w nowo budowanym domu.
Czy zastosowanie pompy ciepła carier powietrze - powietrze wspomagane kominkiem jest sensownym rozwiązaniem ?

zastosowanie pompy ciepłą powietrze-powietrze w postaci splita i instaalcji kanałowej - nie polecam - dobre dla biura nie dla domu i nie podączaj ogrzewania kominkowego do ogrzewania powietrznego - nie ma sensu mieszac dwóch kompletnie równych układów - ogrzewanie kominkowe temp powietrza do 100 st C- ogrzewanie nadmuchowe około 40-46 stC.

Czy mozna prosic o więcęj informacji: dlaczego dobre dla biura a dla domu nie? w czy leży problem?
.. i w temacie kominka: kominek znajdowałby sie w salonie i z tąd zasysane by było powietrze (nie bezpośrednio z komory gdzie temp. około 100 C tylko kratką w pobliżu kominka gdzie myślę temp. około 40 - 50 C) wprowadzane w kanały i rozprowadzane po całym domu.
Gdyby kominek pracował wtedy PC powinna sie wyłączyć.
... czy ma to sens ??

Witam
Mój dom o powierzchni użytkowej 180 m2 jest ogrzewany ciepłym powietrzem z gazowej nagrzewnicy powietrza i kominka. Nie ma żadnych problemów ze współdziałaniem obu źródeł ciepła. Kondensacyjna nagrzewnica powietrza ma moc obniżoną do 8 KW ( z 11 kW mocy nominalnej) i zarazem obniżoną moc wentylatora wymuszającego obieg powietrza do 60%. W ogrzewanych pomieszczeniach wyloty ciepłego powietrza usytuowane są obok okien na wysokości 70 cm. Ciepłe powietrze przepływa najpierw pod oknami. Powrót chłodnego powietrza następuje kratkami usytuowanymi tuż przy podłodze na przeciwległych ścianach. Jestem bardzo zadowolony z tego systemu.
Nie ma żadnego unoszenia kurzu. Jest wyjątkowo sprawny przez co tani w eksploatacji. Dziwię się, ze ten system w Europie jest tak mało rozpowszechniony.

Mam pytanie, w jaki sposób kominek współpracuje w z tym systemem, czy nagrzewnica gazowa się wyłącza gdy kominek pracuje ?
Jakiej firmy ma Pan zastosowany system?

System ten nie jest w Europie stosowany, bo nie nadaje się do domów w Europie budowanych. Brak automatyki w każdym pomieszczeniu ( nadmuchowe jest od razu odczuwalne) dyskwalifikuje centralny system nadmuchowy w domach izolowanych. To się sprawdzało w krzyżackich zamkach ( ogromna masa stabilizowała temperaturę zastępując automatykę). Skoro Pan to może używać, to oznacza, że dom nie jest izolowany ( zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie) a ja ze swojego doświadczenie dodam, że skoro Pan to chwali, to albo pan to sprzedaje, albo ogrzewa tym bunkier zużywający ponad 70kWh/m2 rocznie - a nie dom.

[quote:Tomasz Brzęczkowski,159084]System ten nie jest w Europie stosowany, bo nie nadaje się do domów w Europie budowanych. Brak automatyki w każdym pomieszczeniu ( nadmuchowe jest od razu odczuwalne) dyskwalifikuje centralny system nadmuchowy w domach izolowanych. To się sprawdzało w krzyżackich zamkach ( ogromna masa stabilizowała temperaturę zastępując automatykę). Skoro Pan to może używać, to oznacza, że dom nie jest izolowany ( zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie) a ja ze swojego doświadczenie dodam, że skoro Pan to chwali, to albo pan to sprzedaje, albo ogrzewa tym bunkier zużywający ponad 70kWh/m2 rocznie - a nie dom. [/quote]
Ja nie sprzedaję żadnego systemu do ogrzewania. Jestem informatykiem i mam z tego tytułu wystarczające dochody. Mój dom ma ściany trójwarstwowe. Wewnętrzna to pianobeton 24 cm, środkowa wełna mineralna 10 cm , zewnętrzna pianobeton 12 cm. Współczynnik przenikania ciepła (U) przez ściany to zaledwie 0,2 W/m2st.K. Jedynie okna mają spory współczynnik przenikania ciepła wynoszący 1,4 W/m2 st.K bo były montowane 12 lat temu a wtedy lepszych nie było. Mimo tego do ogrzania domu zużywam zaledwie ok 800 m3 gazu ziemnego na rok. Temperatura w domu zimą 21-22 st C w łazienkach o 2 st. wyższa. Dla porównania dodam, że prawie tyle samo zużywam rocznie na podgrzewanie ciepłej wody (700 m3). Dom nie był budowany jako pasywny. Uważam , że ogrzewanie nadmuchowe zawsze się sprawdzi w dobrze ocieplonym domu. Oczywiście ocieplenie powinno być jak najbliżej powierzchni zewnętrznej. Wtedy mury wewnętrzne będą stabilizować temperaturę. Dom w którym mieszkam jest trzecim. W pierwszym było grawitacyjne wodne centralne ogrzewanie z żeliwnymi kaloryferami. W drugim też c.o. wodne z wymuszonym obiegiem i kaloryferami aluminiowymi.
Mam więc co porównywać z własnego doświadczenia. Amerykanie wiedzą co dobre. Ja teraz też.

[quote: z-bi]Mam pytanie, w jaki sposób kominek współpracuje w z tym systemem, czy nagrzewnica gazowa się wyłącza gdy kominek pracuje ?
Jakiej firmy ma Pan zastosowany system?[/quote]

Kominek nie ma na górze od strony salonu wyjścia ciepłego powietrza lecz ciepłe powietrze jest odprowadzane z niego górą , poprzez ścianę (środkową) przy której stoi, kanałem (z blachy aluminiowej obudowanym płytą gipsowo kartonową), do głównego kanału pionowego ciepłego powietrza do którego podłączona jest także nagrzewnica gazowa. Kanał ma przekrój 500 cm2 i długość 1,5m , lekko(5%) wznosi się do góry w stronę głównego kanału.. Kominek nie ma osobnego wentylatora do wymuszania obiegu powietrza. W czasie gdy nie pracuje nagrzewnica ciepłe powietrze wędruje grawitacyjne na cały dom. Gdy nagrzewnica się włącza to jej wentylator powoduje, że całe cieple powietrze z kominka wdmuchiwane jest na salon dolną kratką.
Nagrzewnica się wyłącza gdy temperatura na korytarzu obok salonu osiągnie zadaną wartość. Nie ma najmniejszego problemu z jednoczesną pracą nagrzewnicy i kominka. Powietrze przez nagrzewnicę ogrzewane jest zaledwie do 43 st. i wystarczająco dobrze schładza kominek gdy przepływa poprzez niego w odwrotnym kierunku. Wymuszony przez wentylator nagrzewnicy ruch powietrza wokół kominka jest co najmniej dwa razy szybszy niż wtedy gdy kominek pracuje sam i powietrze wokół niego wędruje z dołu do góry.
Nagrzewnicę montowała mi firma z "Klimatech" Krosna. Kanały wykonane miałem już podczas budowy domu. Kanał centralny pionowy wybudowany jest z bloczków gazobetonowych 12 cm od środka wyklejony aluminiowaną pianką PU. Od kanału centralnego rozchodzą się pod sufitem po ścianach wewnętrznych kanały wykonane z płyt gipsowo kartonowych laminowanych od środka folią aluminiową. Tylko od strony stropu znajduje się w nich izolacja cieplna ze styropianu. Ciepło które ucieknie z kanału w ściany wewnętrzne nie jest przecież ciepłem straconym dlatego nie ma sensu izolacja w tych miejscach.
Moim autorskim rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe łazienek ,garderób i WC. Pod posadzkami tych pomieszczeń przebiegają gęsto ( co 10 cm) ułożone dosyć grube rury o średnicy 45 mm z cienkiego PCW ('peszle"). Rury te ułożone są równolegle do siebie na styropianie i zalane betonem tak, że tylko nad górą rur jest zaledwie 15 mm warstwa betonu. Na tym są położone płytki. Podczas pracy nagrzewnicy płytki osiągają temperaturę 27 st.C. To wystarczy aby w tak ogrzewanych pomieszczeniach temperatura osiągnęła 21 st. C. Za mało to jednak na łazienkę do której także doprowadzony kanał nadmuchu. W rezultacie w łazience jest o ponad 2 st. c cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach. Ciepła łazienka to bardzo ważna rzecz !
Nie daj sobie wmówić, że ogrzewanie nadmuchowe to zła rzecz. Amerykanie i ja też jesteśmy innego zdania.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.