273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

gruntowy wymiennik ciepła

Może to wzbudza Pana śmiech, ale mając regulację w domu w praktyce tak się to używa.
Chętnie pozanam Pana, bo aż wierzyć się nie chce, że Pan ma coś wspólnego z budownictwem, choć przznaję, ze wiele rzeczy widzaiałem. No ala jak Pan Filipek jest sekretarzem stanu.. a A.L....
hehehe ...regulacj? :) Może proponuje Pan w domkach systemy VAV ???.
Ja to wogóle się dziwie, że Pan jest na rynku.
Zaproponowałem "konfrontację" - proszę przyjąć propozycję.
Zorganizujemy spotkanie z udziałem forumowiczów - tylko branżowych i będziemy sobie dyskutować :)i chwilami troszkę kwilić ze śmiechu.

No ale skoro taki Lepper jest w rządzie ..to i Pana obecność na rynku nie dziwi.

aha ...to nie wzbudza mojego śmiechu ... ale wręcz RECHOT :)

Czy mierzył Pan strumień u siebie? Plus oczywiście wilgotność i CO2? Bo jeżeli Pan ma ponad 20m3/h na osobę to ja się pośmieję. Ciężko się pracuje, i wypoczywa przy 20% ww i temp 22stC. Ponieważ, tak Pan pisze, więc jestem pewien, że Pan nie mierzył!!!! Opiera się Pan wyłącznie na nienajlepszych podręcznikach, czy kretyńskich normach.

Czy mierzył Pan strumień u siebie? Plus oczywiście wilgotność i CO2? Bo jeżeli Pan ma ponad 20m3/h na osobę to ja się pośmieję. Ciężko się pracuje, i wypoczywa przy 20% ww i temp 22stC. Ponieważ, tak Pan pisze, więc jestem pewien, że Pan nie mierzył!!!! Opiera się Pan wyłącznie na nienajlepszych podręcznikach, czy kretyńskich normach.
hehehe ...pozostawmy to do omówienia na KONFRONTACJI !:)
Proszę tylko przygotować się w zakresie "przekierowywania strumienia" - przepraszam ....może troszkę pomyliłem Pana stwierdzenie. Chodziło generalnie o "podążaniu strumienia powietrza za użytkownikiem" po całym budynku:)

...była wówczas mowa o jakiś "czujnikach ruchu", klapach regulacyjnych i czujnikach co2 i innych Pana wymysłach.

nie miałem jeszcze okazji przebywać w lecie w domu z rekuperatorem współpracującym z gruntowym wymiennikiem ciepła w związku z czym mam pytanie: czy przy ilosciach powietrza rzedu 200-300 m3/h na dom nawiewanie powietrza schłodzonego o te 10-12C wogóle jest odczuwalne,
finansowy zysk w zimie niwielki, higiena układu ?
wycena wykonawcy - wymiennik 50 m z rur rehau 16000 zł,
czy to wogóle ma sens, proszę o uswiadomienie

To zależy, jeżeli dom jest izolowany po "muratorowsku " to odczuwalność będzie znikoma. Z tym, że 200m3/h nie zmieni warunków 20-to metrowej rury. Przy 50mb i 200m3/h powietrze będzie cieplejsze niż przy 20mb i mniejszej ilości zakrętów. 50m to znacznie wiekszy opór, więc i zużycie energii i ciepło z wentylatora. Powietrze wentylacyjne ma zbyt mały strumień by wykorzystać rozbudowene GWC. Na dom 200m2 gwc materiał + robota to max 2000zł!

Gdyby Pan T.B. choć raz zaprojektował instalację klimatyzacyjną ...no choćby tylko wentylację z chłodzeniem...choćby miał mierne pojęcie o klimatyzacji, to by wiedział że wspomniana wyżej ilość powietrza nie jest w najmniejszym stopniu w stanie schłodzić obiektu (zapewnić komfortu cieplnego w okresie letnim). Nawet przy zastosowaniu agregatów chłodniczych nie mówiąc już o GWC.
Oczywiście sugestie że wentylator pogrzewa powietrze w stopniu wykluczającym zastadność stosowania GWC jest nonsensem (przy tym założeniu do ogrzewania budynku stosowalibyśmy sam wentylator a nie nagrzewnice)- no ale oczywiści pan T.B. zna inną fizykę - tę organoloptyczną.
Jeśli szuka Pan porad proszę zwrócić się do kogoś z tytułem inżynierskim a nie fachowca uczącego się z periodyków muratora.

Dzięki Panie Robercie za aprobatę, gdyby Pan uważniej czytał, to od dawna piszę, że strumień powietrza wentylacyjnego jest zbyt mały by domek ogrzać czy schłodzić. Dlatego piszę o bezsensowności rozbudowy GWC do rozmiarów przekraczających możliwości "enegetyczne" wentylacji.

Brawo Panie Robercie, coraz pełniejsze zrozumienie zagadnienia, nauka nie idzie w las!!! "...choćby miał mierne pojęcie o klimatyzacji," Mało tego, SPALIŁBYM SIĘ ZE WSTYDU, GDYBY KLIENT PRZYSZEDŁ I POWIEDZIAŁ " CHCIEŁBYM KLIMĘ"!!!!!

Brawo Panie Robercie, coraz pełniejsze zrozumienie zagadnienia, nauka nie idzie w las!!! ...choćby miał mierne pojęcie o klimatyzacji, Mało tego, SPALIŁBYM SIĘ ZE WSTYDU, GDYBY KLIENT PRZYSZEDŁ I POWIEDZIAŁ CHCIEŁBYM KLIMĘ!!!!!
Na "konfrontacji" pozna Pan to uczucie..ja PŁONĄĆ ze wstydu :)

Raczej wątpię tam będziemy mówili o budownictwie. Jak z Pana tekstów wyrzucić sakazmy, obrażanie, wyśmieanie, to nic nie zostaje.
A co do wstydu, gdyby architekt tak źle izolował i wentylawał dom, że klima byłaby potrzebna, byłby wstyd, nie??

Raczej wątpię tam będziemy mówili o budownictwie. Jak z Pana tekstów wyrzucić sakazmy, obrażanie, wyśmieanie, to nic nie zostaje.
A co do wstydu, gdyby architekt tak źle izolował i wentylawał dom, że klima byłaby potrzebna, byłby wstyd, nie??
:) Proszę nie poruszać tematu klimy bo o tym to Pana pojęcie jest grubo niżej poziomu zero.

Ci co u mnie chcieli ten temat(klimy) nie tylko poruszać, ale nawet montować dawno wylecieli.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.