273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

gruntowy wymiennik ciepła

Dużo podstawowych inforamcji masz w książce Jak taniej ogrzać dom Wojciech Oszczak - Wydawnictwa Komunikacji i Łączności - Warszawa
Ot i o tym mówiłem ---> książki Pana Oszczaka ...wydane przez wydawnioctwo KOMUNIKACJI I ŁACZNOŚCI
Błagam ...litości.

http://produits-btp.batiproduits.com/Atlantic-Clim-Ventilation/Duolix-puits-canadien/fiche/f?id=1289188330
Panie Robercie to centrala na max 7 pokoi "nawiew" i 5 "wyciągów"
A to tabela do różnych lokali, (nic o kubaturze) . Wpisałem obok tłumaczenie Pierwsze pozycje są tam gdzie jest zaka palenia.
DESIGNATION DES LOCAUX
Przeznaczenie lokali
DEBIT MINIMAL DAIR NEUF en mètres cubes/heure par occupant (air à 1,2 kg/m3)
Wydatek minimalny powietrza nawiewanego w metrach3/godzina na jedną osobę w pomieszczeniu
(w warunkach powietrza 1,2 kg/m3)
Locaux avec interdiction de fumer
Lokale z zakazem palenia tytoniu
Locaux sans interdiction de fumer
Lokale bez zakazu palenia tytoniu
Locaux d’enseignement : classes, salles d’études,laboratoires, (à l’exclusion de ceux à pollution spécifique), écoles maternelles, élémentaires et collèges, Autres établissements,
Ateliers.
Pomieszczenia do nauki: klasy, pomieszczenia do nauki, laboratoria, (za wyjątkiem tych ze specyficznym zanieczyszczeniem), przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponad podstawowe, inne szkoły, Pracownie
15
18
18
25
25
Locaux d’hébergement, chambres collectives (au moins 3 personnes) dortoirs, cellules, salles de repos.
Lokale do przenocowania ( w sensie przyjmującego usługowo) pokoje wieloosobowe (co najmniej dla 3 osób), wieloosobowa sala noclegowa, cele, pomieszczenia do odpoczynku
18
25
Bureaux et locaux assimilés : tels que locaux d’accueil, bibliothèques, bureaux de poste, banques.
Biura i locale podobne: takie jak lokale przyjmujące interesantów, biblioteki, biura pocztowe, banki
18
25
Locaux de réunions, tels que salles de réunions, de spectacles,de culte, clubs, foyers.
Lokale do zebrań, takie jak sale obrad - zebrań, lokale w których odbywają się spektakle, locale kultu religijnego, kluby
18
30
Locaux de vente tels que boutiques, supermarchés.
Lokale sprzedaży takie jak butiki, supermarkety
22
30
Locaux de restauration, cafés, bars, restaurants, cantines, salle à manger.
Lokale restauracyjne, kawiarnie, bary, kantyny, sale przeznaczone do spożywania posiłków (wieloosobowe)
22
30
Locaux à usage sportif, par sportif, dans une piscine,
dans les autres locaux,
par spectateur.
Lokale do użytku sportowego, przez sportowców, w basenie, w innych lokalach, na jednego widza
22
25
18
30
30
Orginał jest na http://www.atlantic-ventilation.com/produits/principes/PR_VMC_Tertiaires.html

http://produits-btp.batiproduits.com/Atlantic-Clim-Ventilation/Duolix-puits-canadien/fiche/f?id=1289188330
Panie Robercie to centrala na max 7 pokoi nawiew i 5 wyciągów
[ciach]
I jakie Pan wnioski wyciągnął z powyższej lektury?
że dla domku ok V=750 m3 wystarczy 100m3/h ?????????
Dodatkowo proponuję sięgnąć do wytycznych które obowiązują w Polsce a nie we francuskich broszurkach ....ehhh znowu te broszurki Panie T.B.

Nie mam pojęcia, ale jakoś do skutecznego izolowania i wentylawania coraz więcej osób się przekonuje. A Panowie "fachowcy" z instytutu na początku lat 90-tych gdy montowaliśmy rekuperatory najpierw pisali "NIE WOLNO" potem, "DOBRZE

Panie Robercie, a gdyby Pan miał dokładny miernik CO2 i w/w i możliwość precyzyjnego sterowania strumieniem wentylacji, to by Pan sobie "nawet z czystej ciekawości" pomiarów nie zrobił. A jakby Pan zrobił i wyszło to co ja piszę to nie podzieliłby się Pan tym??
A francuzi lubią komfort i w klasach laboratoriach przdszkolach dają 12m3/h - 15 m3/h na osobę.
U nas każą kilka kilkanaście wymian/h co powoduje, że funkcjonować nie można, więc wentylacja jest często tylko do odbioru. Można się przekonać idąc w czystym sweterku na piwo...

Nie rozumiem tych z instytutu dlaczego mieliby odrzucać centrale wentylacyjne. Od dawien dawna wiadomo że went. grawitacyjna po prostu nie funkcjonuje.
Natomiast to czy musi ona zostać czy też nie --> było rozstrzygane rozporządzeniami lub innym prawodastwiem którego trzeba się ..niestety, pilnować - tak jak i tych min. 20m3/h/osobę.
Tu nie chodzi o wydziwianie i przekrzykiwanie się o 7 czy 5 m3/h ---> chodzi o prawodawstwo.
I pamiętajmy ..te 20m3/h to minimum żeby się NIE PODUSIĆ.
Komfort odczuwa się dopiero od 30 do 50 m3/h (odczucie indywidualne zgodnie z krzywą Gaussa).
Wykonując instalacje wentylacyjne wolę kierowac się tym drugim żeby uniknąć stwierdzeń: "PANIE ..PRZECIEŻ TU NIE WIEJE I PODUSIĆ SIĘ MOŻNA".
Apropos ..mam ten czujnik co2, mam przyżądzik pomiarowy Testo, mam czujnik poziomu ciśnienia akustycznego - i co z tego? --> Pan już się przekonał, że dzielę się z Panem wszystkim, a czasem to Pana boli.

Nic mnie nie boli, mam dobrą wentylację. Gwarantuję tez Panu , że przy 20m3/h na osobę wilgotność spadnie ponizej 30% a CO2 będzie 300 ppm. Po co??! Czy wentylacja nie ma zapewniać komfortu?? Czy długi wymiennik gruntowy to nie większy opór i zużycie energii przez wentylator? Czy większe zużycie nie "grzeje" wentylatora? Czy jezeli mylono się w instytucie w latach 90-98 to nie mylą się teraz ?(to ci sami ludzie)

Nic mnie nie boli, mam dobrą wentylację. Gwarantuję tez Panu , że przy 20m3/h na osobę wilgotność spadnie ponizej 30% a CO2 będzie 300 ppm. Po co??! Czy wentylacja nie ma zapewniać komfortu?? Czy długi wymiennik gruntowy to nie większy opór i zużycie energii przez wentylator? Czy większe zużycie nie grzeje wentylatora? Czy jezeli mylono się w instytucie w latach 90-98 to nie mylą się teraz ?(to ci sami ludzie)

Doprawdy nie wiem co tu się "grzeje".... chyba wezmę moją skrzyneczkę pomiarową i sprawdzę :)))))))))))))
Niedaj Boże....

Przecież moze Pan policzyć, (ja mierzę, bo nie zawsze wierze) Opory na rurze 160 mm dł 20mb przy 100m3/h i trzech kolanach 90 i na 50mb przy 300m3/h przy 5 kolanach 90. Większy opór, wieksza p... no ale to chyba oczywiste.

Przecież moze Pan policzyć, (ja mierzę, bo nie zawsze wierze) Opory na rurze 160 mm dł 20mb przy 100m3/h i trzech kolanach 90 i na 50mb przy 300m3/h przy 5 kolanach 90. Większy opór, wieksza p... no ale to chyba oczywiste.
Oczywiste... ale jak się przyjmie dla 300 m3 rurę 200 to będzie chyba lepiej...też chyba oczywiste :)

Brak przeciwskazań. dać 200mm i redukcje.

Czy ktos z obecnych na forum ma doswiadczenie-informacje na temat dlugoletniej eksploatacji gruntowych wymiennikow ciepla - mysle o rozwoju grzybow i zwiazanych z tym zagrozen (dyskomfortu).

A może zamiast rurowego wymiennika, wymiennik żwirowy? Odnośnie dyskomfortu i różnych takich badań, to do żwirowych wymienników istnieją dane po 13latach eksploatacji. Okazało się, że powietrze wychodzące z takiego wymiennika jest czystsze (również mikrobiologicznie) od powietrza na wejściu. (instalacja SKANSKA bodajże - najdłużej działająca w Polsce)

Piszemy tutaj o wentylacji domowej z rekuperatorem! Powietrze "wentylacyjne " dla 4-5 osobowej rodziny nie jest w stanie "wykorzystać" nawet 20 mb rury, więc rozbudowa wymiennika zwiększy wyłącznie koszty budowy, koszty eksploatacji (znacznie większy opór) i ryzyko przekroczenia dopuszczalnego (100 jtk/m3) zarodników grzybów strzępkowych. Pomysł z każdej strony poroniony!

Witam,
Proponuje wszystkich zainteresowanych skontaktowac sie z firma DOSPEL. Wymyslili oni taki wymiennik kotry bije wszystkie rozwiazania na glowe. Rury z glikolem zakopuje sie pod ziemia na 2 metrach - glikol obracany jest przez pompke i tyle. Rura jest w jednym kawalku. Wymiennik w rekuperatorze. nie ma grzybow, plesni, koniecznosci regeneracji gruntu. Tanie i proste i zdrowe.
Czekam na opinie !!!!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.