273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

gruntowy wymiennik ciepła

wymiennik rurowy fi 200,55mb na głębokości ~ 3m ,temp.powietrza przed GWC 36 za GWC 13 (wentylator widać nie przegrzał tego powietrza) przepływ 900m3/h ,czas badania 5h.Takie wyniki na moim GWC ,nie wiem jak będzie po roku itd

Witam,
Proponuje wszystkich zainteresowanych skontaktowac sie z firma DOSPEL. Wymyslili oni taki wymiennik kotry bije wszystkie rozwiazania na glowe. Rury z glikolem zakopuje sie pod ziemia na 2 metrach - glikol obracany jest przez pompke i tyle. Rura jest w jednym kawalku. Wymiennik w rekuperatorze. nie ma grzybow, plesni, koniecznosci regeneracji gruntu. Tanie i proste i zdrowe.
Czekam na opinie !!!!
Poczekamy jeszcze trochę i dowiemy się że to Dospel wymyślił koło !
Choć nie, przepraszam ! Rzeczywiście wynalezienie gruntu którego nie trzeba regenerować zasługuje conajmniej na "Oskara"

A Pan Gnom coś wymyśli??? czy tylko głupoty? Przepraszam, oczywiście pytanie retoryczne.

HAHAHA
Gnomie. Wprowadz do dyskusji cos wartosciowego. Jest to dobre rozwiazanie i tyle. A ze konkurencja tego nie ma to ich strata. Nie pracuje w Dospelu.
Chcialem wywolac dyskusje. Wiec dawajcie !!!!

A może zamiast rurowego wymiennika, wymiennik żwirowy? Odnośnie dyskomfortu i różnych takich badań, to do żwirowych wymienników istnieją dane po 13latach eksploatacji. Okazało się, że powietrze wychodzące z takiego wymiennika jest czystsze (również mikrobiologicznie) od powietrza na wejściu. (instalacja SKANSKA bodajże - najdłużej działająca w Polsce)
Jeśli się nie mylę to chodzi o budynek exbudu w Kielcach.

A Pan Gnom coś wymyśli??? czy tylko głupoty? Przepraszam, oczywiście pytanie retoryczne.
facet dla dowcipu idzie w Pana ślady ... ale widać że to Pana nie zaskoczyło :)

HAHAHA
Gnomie. Wprowadz do dyskusji cos wartosciowego. Jest to dobre rozwiazanie i tyle. A ze konkurencja tego nie ma to ich strata. Nie pracuje w Dospelu.
Chcialem wywolac dyskusje. Wiec dawajcie !!!!
Fakt, nie wiem co ma Dospel a co ma konkurencja, nie zajmuję się centralkami domowymi i ich producentami, wiem jedno, rurę z glokolem podłączoną bezpośrednio do wymiennika w centrali wentylacyjnej znam i to zdecydowanie nie jako produkt wymyślony przez Dospel.
Jako mój wartościowy wkład zadam pytanie: Co to znaczy że : "...nie ma ... koniecznosci regeneracji gruntu"

Wymienniki ciepła też były znana od dawna, a do domowej wentylacji założyłem go sobie w 89 a w 90zaczołem sprzedawać. Oczywiście prześmiewców było multum, ale się udało. Pdobnie z izolacjami traktowanymi jako "termos" nie jak chcą audytorzy, jako odzielne ,niezależne przegrody. Przebadane w Szwecji, sprawdzone i też się udało, żwłaszcza, przy naszym rynku energii! Kończę teraz pracę nad nową ścianą, wyniki energetyczne, wilgotnościowe, prostota i dostępność cenowa, jest rewelacyjna. Niedługo się pochwalę.

"jako mój wartościowy wkład zadam pytanie: Co to znaczy że : "...nie ma ... koniecznosci regeneracji gruntu""
Problem taki w domowych wentylacjach z gwc w praktyce nie istnieje, ponieważ strumień powietrza wentylacyjnego na 3-5 osób jest tak niewielki, że nawet przy ciągłej pracy nie zmienia warunków panujących w gruncie.

jako mój wartościowy wkład zadam pytanie: Co to znaczy że : ...nie ma ... koniecznosci regeneracji gruntu
Problem taki w domowych wentylacjach z gwc w praktyce nie istnieje, ponieważ strumień powietrza wentylacyjnego na 3-5 osób jest tak niewielki, że nawet przy ciągłej pracy nie zmienia warunków panujących w gruncie.
Pytanie było do Fachmana, no chyba że to Ty jesteś Fachmanem. Zadam pytanie precyzyjniej, Fachman sugeruje że z wyjątkiem Dospela wszystkie inne wymienniki wymagają regeneracji, chciałem aby rozwinął tą myśl.

Gnomie,
Czytajc to forum spotkalem sie z dwoma rodzajami GWC:
1. Powietrze przechodzi przez żwirek, zaizolowany itd. Kazdy wie o co chodzi
2. Powietrze przechodzi przez rure np Rehau. I tu tez mysle ze kazdy wie o co chodzi.
To rozwiazanie o ktorym mowie jest moze i znane i stosowane przez "zlote raczki". Chcialem zwrocic uwage iz wedlug mojej wiedzy Dospel jest pierwsza firma ktora oferuje rekuperatory wspolpracujace z omawianym przeze mnie GWC. Maja kompletny system.
Opisze jeszcze raz:
Rura cwierc cala z jednej szpuli ukladana na glebokosci 2 metrow w ktorej krazy glikol do wymiennika w centralce reku.
Przy takim rozwiazaniu problemy z dwoch poprzednich rozwiazan nie istnieja.
Dospelowcy uwazaja iz grunt nie wymaga regeneracji. Fakt ze nie wiem tego na 100% i poki nie zobacze danych technicznych to jest to kwestia wierze-nie wierze. Jest to kwestia miesiaca i wprowadza to oficjalnie do sprzedazy.
Proponuje abys sam zadzwonil do nich i sobie porozmawial. A potem moze podzielisz sie z nami uwagami. W koncu od tego maja infolinie zeby sie wyżywac :)

I czym to się będzie rózniło, poza ceną jak domniemywam, od 20mb prostej rury na tej samej głębokości? Oczywiście przy założeniu, że piszemy o wentylacji domowej, czyli 100m3/h. Licząc różnice należy też podać zwiększone zużycie energii na cyrkulację i pokonanie oporów.

I czym to się będzie rózniło, poza ceną jak domniemywam, od 20mb prostej rury na tej samej głębokości? Oczywiście przy założeniu, że piszemy o wentylacji domowej, czyli 100m3/h. Licząc różnice należy też podać zwiększone zużycie energii na cyrkulację i pokonanie oporów.
wentylacja domowa ---> 100m3/h.
Śmiechu warte.

Bo pamiętajmy jak Pan T.B. ją liczy dla budynku np 300m2.
4 osoby x 25 m3/h = 100m3/h
hehehe ... :)

Może to wzbudza Pana śmiech, ale mając regulację w domu w praktyce tak się to używa.
Chętnie pozanam Pana, bo aż wierzyć się nie chce, że Pan ma coś wspólnego z budownictwem, choć przznaję, ze wiele rzeczy widzaiałem. No ala jak Pan Filipek jest sekretarzem stanu.. a A.L....

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.