273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Buduje dom... pompa ciepla + rekuperator ?

Rolety to nie jest czesc systemu ogrzewania a element instlaacji antywlamaniowej. Ich "uboczna" cecha jest dodatkowa izolacja okien i trudo zeby instalator pomp ciepla dorzucal takie systemy do oferty. Rownie dobrze moglbym doradzic markizy na lato zamiast rolet zeby nie robic z domu bunkru albo posadzenie winogron po poludniowej stronie ale jak to sie ma do instalacji ogrzewania o ktora sie tutaj pytano?

Wszystko, co zmniejsza potrzeby cieplne domu (skuteczna izolacja termiczna, wentylacja z odzyskiem, krany bezdotykowe, czy nawet rolety termoizolacyjne) mają ogromny wpływ. Przy domach zużywających poniżej 100kWh/m2 rocznie inwestycja w centralne ogrzewanie z ciepłą pompmpą nie ma możliwości amortyzacji. A w domach "40 kWh/m2 rocznie" wręcz się zarabia na nie stosowaniu pc.

Wszystko, co zmniejsza potrzeby cieplne domu (skuteczna izolacja termiczna, wentylacja z odzyskiem, krany bezdotykowe, czy nawet rolety termoizolacyjne) mają ogromny wpływ. Przy domach zużywających poniżej 100kWh/m2 rocznie inwestycja w centralne ogrzewanie z ciepłą pompmpą nie ma możliwości amortyzacji. A w domach 40 kWh/m2 rocznie wręcz się zarabia na nie stosowaniu pc.
A ja powtarzam już setny raz .. pokaż Pan taki dom 40kWh/m2.
No ale przecież wiemy że takiego nawet Pan nie widział..no chyba że w norweskiej normie.
Rolety jako izolacja termiczna??
O czym tu mowa? - od razu proponuję w myśl Pana TB zbudować bunkier bez okien.
Projektant nigdy nie uwzględni obecności rolet w obliczeniach cieplnych oraz przy doborze mocy źródła ciepła - bo zapyta się odrazu po co w takim razie okna.
A użytkownika nie będzie przecież interesowało że w piękne i słoneczne, niedzielne popołudnie np w lutym ma zimno w domu bo rolety są podniesione.
Troszkę logiki proszę Panowie.

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5060

Patataj patataj patataj patataj.....iihaaaaaaaaaa.

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5060
BŁAGAM ...już dość !

hehe jakie promieniowanie w sypialini z podlogowki ,kto zas wymyslil taka durnote.Zawsze mozna dobrac odpowiednie parametry temp.i przeplywu.Promuja swoje czasem nie posiadajac wiedzy produkty beznadziejne, a ludzie pozniej cierpia i maja problemy ze zdrowiem a zrodlo jest w zrobieniu kasy za wszelka cene.Podlogowka to wspaniala rzecz mam od 10 lat,,, tez w sypialni!!!

Panie Roberciku skoncz pan pierdolic

a moze takie rozwiazanie http://www.bud-went.com.pl/Pl/B/Produkty/Wymiana+powietrza+wraz+z+odzyskiem+ciepła/162479743858/ spotkal sie ktos z czyms takim??

I ostatnie. Wpadla mi niedawno w lapki centralka rekuperacyjna z zabudowanym modulem chlodniczym (rozwiazanie jak w roof-topach). Wyglada to ciekawie, kosztuje ok 7tys Euro i zalatwia sprawe chlodzenia w upaly. Dziala to tez jako pompa ciepla. Jaka jest sprawnosc grzewcza takich systemow?
A moze by tak chlodnice kanalowa z agregatem skraplajacym?
Pozdrawiam

Moglby ktos rozwinac ta czesc watku? Jak najsprawniej rozwiazac kwestie chlodzenia jesli mam rekuperator ale nie mam pompy ciepla? Czy ktos stosowal take rozwiaznie jak to za 7tys? Z gory dziekuje za wszelkie uwagi
pozdrawiam

Co tu rozwijać? To, jak stwierdził kiedyś Szanowny Wally, jakbyś zmiksował zupę, drugie danie i deser, niby wszystko jest.... ale, życzę smacznego!
Ogrzewanie w każdym pomieszczeniu sterujesz temperaturą
Klimatyzację podobnie. Wentylacja być dopasowana do ilości lokatorów i mieć stały strumień niezależnie od temperatury.
To jedno, dwa:
Domowe wentylacje, ze względu na komfort wilgotnościowy zakresie 100 m3/ zimą (więcej powietrze przesuszone) i ze względu na poziom szumów na anemostatach 200-300m3/h latem.
Czyli zimą 100m3/h ogrzane o 30stC to 1000W ! To zbyt mała moc do ogrzania domu zimą, latem do chłodzenia.
Czyli idea droga ale za to kompletnie bezużyteczna.

zasnanów sie ile bedzie Cie kosztowac eksploatacje pompy ciepła. Mówie o wymianach filtra przeglądach i o energii elektrycznej ktora bedzie potrzebna do nagrzewnicy. a nawilżacz parowy potrzebuje duuże energii elektrycznej. to tak jak byc cały czas gotował wode w czajniku. tez kiedys myslałem o pompie ciepła ale wybrałem system alternatywny z kolektorami słonecznymi i z dobra izolacją domu. Pozdrawiam

Ten temat już się ciągnie tak długo, że panowie specjaliści mogliby w tym czasie uzupełnić swoją wiedzę na jakimś dokształcie. NIKT nie poruszył tematu izolacji termicznej pomiędzy ścianą fundamentową (czyli część od ławy fundamentowej do dolnego poziomu poziomej izolacji termicznej na gruncie) a ścianą zewnętrzną lub wewnętrzną (nośną) domku! Łączna powierzchnia przekroju poziomego waha się w zależności od domku od 10 do 20m2. Proszę nie przekonywać tutaj, że wystarczy ścianę fundamentową obustronnie zaizolować. Równie dobrze można twierdzić, że zaizolowany przewód elektryczny przestanie przewodzić prąd!
Niemcy od 18 lat stosują bloczki izolacyjne Isomur albo bloczki z pianki szklanej Foamglas. Dla odważnych proponowałbym nawet bale z podkładów kolejowych. Potencjalnym wynalazcom proponuję komponent na bazie twardej pianki PU.
Wszystko po to aby zmniejszyć koszt ogrzewania na etapie projektu a nie na etapie wyrywania sobie klienta przez firmy sprzedające systemy grzewcze.
Zagadnienie, które teraz poruszam jest chowane pod dywan w trakcie wszystkich rozmów inwestora z projektantami.
Po prostu wiedza wyniesiona ze szkoły wystarcza panom i paniom projektantom. Domek się ładny zaprojektuje i sprzeda.
NIKT nie zwróci inwestorowi środków za ZMARNOWANIE szansy na oszczędną eksploatację.

Dlaczego "Nikt"?! dalczego za przykład dajesz Niemców. Pobudowałem dla badań bliźnika z mostkiem do gruntu i bez (izolacja od środka)ogrzewałem elektrycznie 6 lat. Metr bieżący motka termicznego to 400-500kWh w sezonie.

"NIKT nie zwróci inwestorowi środków za ZMARNOWANIE szansy na oszczędną eksploatację."
... a komu na tym zależy? Trudno na tym zarobić! W domach energooszczędnych, zużywających, na wszystko do 40kWh/m2 rocznie, nie stosuje się klimy (bo po co?) i pośrednich systemów ogrzewania. Koszt założenia (materiał + projekt + montaż "na gotowo" najnowszych systemów grzewczych na dom 200m2 to 7000-8000zł brutto). Jest więc za co robić skuteczną izolację termiczną!
A na uczelniach jeszcze dziś uczy się o klimatyzacji i pośrednim ogrzewaniu !

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.