273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?

Cześć. To miło, że podjąłeś temat. Chciałbym powtórzyć, że roztwór bromek litu - woda jest traktowany jako czynnik proekologiczny i można uzyskac dofinansowania. Co do mojego zainteresowania, to piszę pracę magisterską na ten temat i chciałbym w przyszłości zajmować się absorpcją. Poza tym wiem, że sa na polskim rynku urządzenia "startujące" od 16 kW (roztwór woda - amoniak). Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji.

Cześć. Dzięki za zainteresowanie. Pewnie coś projektujesz. Albo piszesz pracę dyplomową. Po co Ci Nusselt? Do współczynników przejmowania ciepła? Może znajdą się zależności:) Nie napisałeś, od której strony chcesz Nussleta. Pewnie interesuję Cię zarówno od strony wody chłodzącej absorber, jak i od strony roztworu. Jeszcze ważnej rzeczy nie podałeś: jaki roztwór Cie interesuje. Inaczej będzie dla LiBr - H2O, inaczej dla H2O - NH3. A to jak dobrze wiesz jest zasadniczą różnicą. Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji. Jacek.

Absorbcja z gazu będzię zamontowana w innym przedsiebiostwie w Pozaniu i będzie obsługiwała chyba budynek biurowy. W sprawie szkoleń na temat adsorbcji skontaktujcie się z Mezonem z Lubonia oni byli wykonawcą układu w ZEC Karolin, dostarczali też absorber więc powinni mieć jakieś informacje. Projekt opracował dr Tomasz Mróz. Bliższe informacje na temat układu można przeczytać na ulotce wydanej przez Mezon z okazji wybudowania układu absorpcyjnego w ZEC-u. Pozdrawiam.

Cześć. Fajnie, że odpisałeś. Ciekawe, że ktoś zdecydował się na abgorpcję z gazu. Na Zachodzie sporo tego jest, a u nas jeszcze kuleje. Możesz mi powiedzieć, jakie urządzenia "stoją" w Poznaniu. Chodzi mi o firmę. Pozdrawiam Cię Bardzo serdecznie. Jacek.

Zadzwoń do Mezonu z Lubonia bo oni montowali te urządzenia w ZEG-u. Z tego co wiem to Yorki ale dokładnego typu tobie nie podam. Pozdrawiam.

OK. Dzięki. Chodziło mi o firmę. Jeszcze raz dziękuję. Dawaj znać, co tam w Polskiej Absorpcji:) Pozdrawiam. Jacek.

cześć Wam. Powiedźcie mi proszę, który układ jest lepszy, według Was, na woda - amoniak, czy bromek litu - woda. Podejmijcie temat. Pozdrawiam. Jacek.

tak chodzi mi o Nuselta na zewnatrz i wewnątrz dla LiBr-H2O (tylko to mnie interesuje narazie z absorbcji - LiBr).
papapap.
a dokładnie czego dotyczy twoja praca? ja teeż pisałem z LiBr

Robię bilans takiego urządzenia. Chciałbym pokusiś się o dwustopniowy chiller. Może udałoby się Nam jakoś wspołpracować:) Może pomógłbyś mi. Daj znać, co Ty na to. Pozdrawiam. Jacek.

co do bilansu to ci troszku ułatwię. Poszukaj na stronach z kwietnia lub marca techniki chłodniczej. są tam (to mój artykuł) równania do opisu entalpi i ciśnienia, które Ci mogą pomóc to zbilansować szybko. Co do dwustopniowych to nie wiem czy mogę (muszę spytać promotora swojego) ponieważ takowe bilanse mam alej est to temat nasępnego mojego artykułu nad którym teraz pracuje. Troszku jest liczenia. Ja zajmuję sie tym już 4 czy 5 lat. Co do współpracy....zastanowię sie. Zależy co mozesz zaoferować i czego oczekujesz w zamian. A przedewszystkim od tego czy miałbym czas. Jestem strzasznie zajęty.papapap

Szanowny Panie! Wychodzi na to, że mam do czynienia z Panem Butrymowiczem. Czyżby? Proszę odpowiedzieć. Pan mówi o amoniaku. Ja raczej chciałbym popisać sobie o bromku litu. Chciałbym utrzymać z Panem kontakt. Z pewnością skorzystam z tych wzorów. Bardzo Panu dziękuję. Z poważaniem. Jacek.

Przepraszam. Rzeczywiście w marceowym numerze jest Pański artykuł. Tak się złożyło, że w lutym był artykuł Pana Butrymowicza. Tylko, że na temat amoniakalnych urządzeń. Miło mi, że Pan odpisał. Jeszcze dzisiaj sprawdzę te wzorki. Pozdrawiam Pana bardzo sedrecznie. Z powaząniem. Jacek.

Witam serdecznie Szanownych Forumowiczów. Czy może mi ktoś powiedzieć, ile kosztuje jeden kilowat mocy chłodniczej w absorpcyjnych urządzeniach chłodniczych. Wiem, że różnice są duże i ceny zależą od typu urządzenia. Ale, ile to jest, jaki rząd wielkości. Grzesiek mówił, że urządzenie 35 kW kosztuje 7500$. Czyli wychodzi na to, że kilowat "chłodu" kosztuje około 214$. Czy tak jest rzeczywiście? Pozdrawiam Was bardzo serdecznie. Jacek.

hej. no niźle . o Pniowku to nie wiem.
jest jeszcze taka kwesta jak wyszkoleni inżynierowie czy technicy.
NIe wiem (z tego co wiem to nie) czy są w POlsce jakieś szkolenia w tym zakresie (obsługa i konserwacja).
Do instalacji o których wiem (mszczonów, Zakopane) przyjeżdzają ludzie (w ramach dwuletniej gwarancji) na przeglądy ze Skandynawi (Mszczonów) i Indie (zakopane - jak się nie myle).
Na zachodzie jest wiele kursów praktycznych (choćby York czy Trane). Oczywiści każą się pytać o takie szkolenie w placowkach w polsce ale u nas nikt nic na ten temat nie wie.
samemu ciężko się tego nauczyć (bez kontaktu z urzadzeniem hahaha) co do kwestii ceny takih urządzeń no to….Wydaje mi się że płacić 7500$ za 35kW chiller no to troszku za dużo jak na nasze realia. Takiej wielkośc byłby ok. dla domku jednorodzinnego. Są to najmniejsze jakie w tej chwile sprzedaje Yazaki. Kiedyś robili mniejsze na ale cos poszło nie tak i już ich nie robią. Musimy wziąść pod uwage że jest to koszt tylko ochillera a do tego dochodzi jeszcze wieza chłodnicza(większa niż dla urządzeń sprężarkowych) itd. troszku narzekam ale ogólnie jestem za absorpcyjnymi. szansą moze być zaprojektowanie (prace trwają ) urządzęń chłodzonych powietrzem oraz zastosowanie tworzyw sztucznych (wysoki koszt miedzi i stali nierdzewnej). czy znacie może wogóle jakąś instytucję w Polsce która ma takie urządzonko do badań? i jedno pytanko do Pana Jacka. Jeśli można czym sie Pan zajmuje i skąd takie zainteresoanie. apapppap

Cześć Grzegorz. Mam jedno pytanie: ile koszuje jeden kilowat mocy chłodniczej? Podałeś, że urządzenie o mocy 35 kW kosztuje 7 500$. Wychodzi na to, że 1 kW kosztuje 214$. Jakiej firmy jest to urządzenie? Nie wiem, jaki jest rząd wielkości ceny 1 kW mocy chłodniczej. Pozdrawiam Ciebie bardzo serdecznie. Jacek.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.