Gość: Piotr z Katowic
2012-01-30 22:38
Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Witam. Mieszkam na 8 piętrze w 10 piętrowym bloku. Blok jest po wymianie elewacji (ocieplony, bez azbestu). Mieszkanie kupiłem 2 lata temu. Okna sa plastikowe (nie wiem ilu letnie, bo nie pytałem poprzedniego właściciela). Przy temperaturze około 0 i mniej na oknach skrapla sie woda - około 5-cio cm pasek, a przy większych mrozach nawet 10cm. Dodatkowo w jednym pokoju mam rolety materiałowe. W przypadku ich opuszczenia na noc, rano okno jest całe zaparowane a wzdłuż ramy na szybie pełno kropel. W kuchni wystarczy coś gotować i okno od razu jest całe zaparowane. Najprościej jest wtedy otworzyć okno - ale cześć domowników nie lubi mrozu wbijającego się wtedy do domu. Najgorzej w dużym pokoju. Tam są drzwi balkonowe i duże okno panoramiczne - panorama bez możliwości otwarcia lub choćby uchylenia. Ponieważ często ustawiałem mikrowentylację lub uchylałem drzwi, to powietrze z zewnątrz tak jakby było kierowane wprost na sufit nad uchylonymi drzwiami. I pojawiła się pleśń na nimi. Przez miesiące ciepłe zdarłem wierzchnią warstwę farby i posmarowałem środkami anty-grzybicznymi i anty-pleśniowymi. Chyba skutecznie, bo w tym roku się już nie pojawiło w tym samym miejscu, tylko obok :( Dziwne jest też to, że spod okien (pomiędzy ramą a parapetem) czuć powietrze - nie jest to zainstalowane 100% szczelenie. Dodatkowo jak okna parują to również na ramie skrapla się woda, szczególnie przy uszczelkach. Były dwa przeglądy kominiarskie - i wentylacja grawitacyjna jest ok. Kominiarz twierdzi, że w dużym pokoju pleśń, to wina panoramy. Zalecił krótkie ale intensywne wietrzenie w ciągu dnia. Tak robię, ale nie codziennie (jak nikogo nie ma w domu to otwieram wszędzie okna i wietrzę prze około 15-25 minut, a potem ewentualnie nagrzewam mieszkanie. Mieszkanie jest ciepłe i nie korzystamy zbyt często z grzejników. Co zrobić żeby pozbyć sie problemu?
Myślałem o nawiewnikach do dużego pokoju na okno panoramiczne (tylko czy nie wychłodzi mieszkania)? Poza tym zastanawiałem się nad wymianą uszczelek w oknach. Chcociaż jakby te były badziewene to wtedy nie byłoby potrzeby nawiewników. Prawdą jest, że jak wieje mocno to słychać przez okna "pisk" wiatru - czyli są gdzieś nieszczelności i powietrze wciskane jest przez szczeliny do środka. Czy ewentualnie może być tak, że ekipa wymieniająca okna poprzedniemu właścicielowi zrobiła fuszerkę i oszczędzała na piance montażowej? ?Bo praktycznie w każdym pomieszczeniu jest to samo - w okolicach parapetów czuć przewiewające powietrze. W poprzedniu mieszkaniu miałem okna plastikowe (a mieszkanie było w bloku obok) - i nigdy takich problemów nie było.
Gość: HKC
2012-01-31 16:46
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Dzień dobry, nawiązując do pańskiego problemu wynika on z zbyt dużej wilgotności bezwzględnej wynikającej z zbyt dużej ilości pary wodnej w powietrzu. Para wkrapla się tam gdzie temperatura powierzchni jest poniżej punktu rosy i stad cały problem. Co do przedmuchów między uszczelkami okiennymi, jest to zjawisko jak infiltracji, jak najbardziej w takim i nie tylko takim przypadku korzystne. Kierunek przepływu powinien być właśnie taki aby powietrze z okien przej pokój , korytarz, i kuchnie/łazienkę było usuwane do wentylacji. A w jaki sposób była przeprowadzana ta inspekcja kominiarska?? Bo jak na moje oko to przyczyna jest w zbyt małym podciśnieniu w szybie wentylacyjnym. i pytanie cały pion jest podpięty pod jeden szyb ??
Gość: Piotr z Katowic
2012-01-31 21:03
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Z tego co się orientuję to tak - cały pion jest w jednym kanale (przynajmnije słysze sąsiadów conajmniej 1 piętro w górę i w dół). Sam ciąg przy otworach wentylacyjnych jest wyraźnie wyczuwalny (jak dla mnie jako laika)
Gość: dydek
2012-02-01 09:02
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Witam!
Problem jest taki, nowe "szczelne okna bez nawiewników" . Ja osobiście przerabiałem ten problem u siebie. Kominiarze nic nie pomogą bo
1. robią pomiary w lecie - kiedy grawitacja nie działa
2. nie interesuje ich nawiew powietrza świerzego do pomieszczeń
3. skoro ma pan wentylacje w kuchni i łazience + dochodzą mieszkańcy potrzebuje Pan 30 m3 powietrza świerzego /h/osobe.
Wentylacja działa tylko i wyłącznie wtedy jesli jest dopływ powietrza.
Propozycje sprawdzone u mnie:
1. Zamontować nawiewnik okienny w kuchni
2. zamontować nawiewnik w dużym dziennym pokoju na oknie, tak aby bezpośrednio nie wiało na ludzi. Daleko od stołu itd...
Proponuję nawiewniki takie aby można było je całkowicie zamknąć
w ciagu dnia jak wychodzicie do pracy zakręcić na 2 grzejniki i otworzyć nawiewniki.
Ciekawe czy Pan np. czuje smażenie sąsiada?
Gość: Piotr z Katowic
2012-02-01 19:40
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Witam
Smażenia od sąsiadów i innych zapachów nie czuć, na szczęście :)
Co do nawiewników - też mi się wydaje, że jest to jedyna droga do poprawy. Fakt faktem, że jak kiedyź wyjechalem na cały dzien i zostawiłem mikrowentylację to nie była ani kropelki wody na oknach, ale za to bardzo wychłodziło mieszkanie. A teraz jak mamy "mrozik" - to dzisiaj sprawdzałem, czy jest w ogóle jakikolwiek "ciąg" w wentylacji. I kiszka - nic nie ciągnie. Czy ktoś ma może namiar na firmę która montuje wywietrzniki w Katowicach. Tylko najlepiej taka, która zna się na rzeczy i doradzi, a nie że tylko zamontuje zgodnie z zamówieniem nie patrząc, czy montują to co potrzebne czy tylko to co im się zleci.
Gość: gość
2012-02-02 12:15
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Proponuję najprostrze rozwiązanie - zakup przenośnego domowego osuszacza powietrza w celu zredukowania wilgotności.
Urządzenie jest funkcjonalne, można go przenoscić z pokoju np do łazienki (np po kąpieli - szybko zbija wilgotność, ręczniki szybko schną i nie ześmierdną) jest pomocne w walce z grzybem - zapobiega jego dalszemu rozwojowi. Jest wiele urzadzeń tego typu na rynku.
Ja osobiście korzystam od 8 lat z modelu ARTEL EA 12M
nawet jest na allegro
Gość: Piotr z Katowic
2012-02-12 20:52
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Czyli wygląda na to, że tylko nawietrzniki pomogą :(
Czy ktoś z Państwa wie, jakie należy przeprowadzić badania wentylacji (przez kominiarzy), aby upewnić się, że wszystko z sama wentylacją jest ok. Chciałbym się przygotować do ewentualnych rozmów ze spółdzielnią, żeby mnie nie zbyli stwierdzeniem, że przegląd kominiarski nic nie wykrył
Gość: dydek
2012-02-15 14:23
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Gość: Maik
2012-02-19 13:47
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
U mnie nawiewniki montowała firma HIGROPOL. Posiadają odpowiednie frezarki do montażu w oknach już zamontowanych. Wystrzegaj się firm które wiercą kilka dziurek wiertarką. Taki montaż nawiewnika nic ci nie da.Otwory muszą byc frezowane. Działają na terenie Katowic. Jak chcesz się umówic na montaż podaje numer telefonu. 663-733-500
Gość: kasia_B
2012-03-19 13:14
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
korzystałam z usługi firmy www.nawiew.eu która zamontowała automatyczne nawiewniki okienne. Posiadają profesjonalny sprzęt oraz przeszkolonych pracowników. Doradztwo techniczne o całej wentylacji otrzymałam gratis !!!
Gość: Spednet_pl
2012-04-05 13:59
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Przyczyna takiego stanu jest brak przepływu powietrza,oraz złe ocieplenie pomieszczenia. Na szczęście możemy pomóc,zapraszam www.Spednet.pl
Gość: gość z Drawska Pomorskiego
2012-10-23 09:09
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Witam,.. i tutaj się zgadzam polecam firme ze strony www.nawiew.eu. Profesjonalne doradztwo jaki nawiewnik do danego pomieszczenia się nadaje, bo są różne nawiewniki;). Naprawdę polecam.. nr. tel firmy 692 667 116:)
Gość: olo888
2012-10-25 23:08
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Witam, mam podobny problem w mieszkaniu, w dodatku ostatnia wizyta kominiarza w mieszkaniu wskazała prawdopodobną przyczynę, okna powinny mieć jakieś napowietrzacze. Podobno od 2009 roku nie można instalować okien bez takich ulepszeń. Czy te przepisy dotyczą również lokali mieszkalnych? To dla mnie ważne, ponieważ mam mieszkanie jeszcze na "gwarancji" i o ewentualne usuwanie takich wad będę domagać się od dewelopera. Proszę o odp.
Gość: dam
2014-06-24 02:05
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Ludzie wyrzucają drzwi z kuchni, później w czasie gotowania wszystka para idzie na pomieszczenia. Chociaż jest okap włączony to i tak nie uchwyci wszystką parę. Bo ja w czasie gotowania zamykam drzwi włączam okap i uchylam okno i para nie ma prawa dostać się innych pomieszczeń.. Co do tych okiennych nawiewów to powiem że mają za mało otworów nawierconych u mnie pod nawiewnikiem jest około 30 otworów o średnicy 8mm. A u was na pewno z 10 otworów o średnicy 6 mm, więc ten wywiewnik nie spełnia swojego zadania. Wietrzyć pomieszczenia powinno się krótko ale energicznie tzn wszystkie okna otworzyć do tego włączyć okap i wentylator ( jak nie ma wiatru na dworze) jak jest wiatr to sam przedmucha pomieszczenia - kilka razy dziennie.. Ludzie zrobili z pomieszczenia puszkę i dlatego kanały wentylacyjne nie wyciągają powietrza z wilgocią. Samemu można sprawdzić czy wentylacja działa. Wziąć gazetę podpalić i przyłożyć koło kratki wentylacyjnej jak ciągnie to jest dobrze. A jak nie ciągnie to otworzyć okno i wtenczas zobaczyć jak ciągnie. Dochodzimy do setna sprawy że jak teraz nie ciągnie tzn że komin wentylacyjny jest zapchany lub coś innego. A jak ciągnie przy otwartym oknie tzn że wentylacja ma za mało nawiewu. Wziąć puszkę po piwie i zrobić jeszcze jeden otwór ale taki malutki 1 mm i następnie ciągnąć powietrze przez ten duży otwór stwierdzicie że jest bardzo ciężko ciągnąć. I tak się zachowuję nasza wentylacja że nie może wyciągnąć powietrza z wilgocią. Ja się pytam że jak było wspólne rozliczenie za centralne ogrzewanie to nie było wilgoci ( okna się częściej otwierało bo wspólnie się płaciło a w tej chwili są liczniki!!) jak wstawili liczniki to pokazała się WILGOĆ, bo chcemy mało płacić za CO. Z tego można wywnioskować że
1) mieszkanie musi być ogrzewane,
2) dobra wentylacja
3) i odpowiednie wietrzenie.
Chyba że wilgoć powstaje w wyniku złego stanu budynku - dach przecieka, rynna nie sprawna, słaba izolacja od ziemi ( tynk fundamentu nie powinien łączyć się z tynkiem budynku bo przewodzi wilgoć do pomieszczeń)
Gość: krzyszfof77
2014-07-14 13:30
Re: Parujące szyby, skroplona para na oknach i pleśń
Miałem ten sam problem z parującymi szybami. Prawda jest taka, że para skrapla się na zimnych powierzchniach, tak jak na kuflu zimnego piwa latem. Ja ten problem rozwiązałem zamawiając firmę Argonos która napełniła moje szyby zespolone argonem. Parowanie zniknęło , a ja zapłaciłem mniej za ogrzewanie bo w domu zrobiło się cieplej i trzeba było mniej grzać. teraz sporadycznie pojawia się para. Kiedyś ciągle miałem mokre szyby. polecam. www.argonos.pl