Dzień dobry. Nieśmiało chciałem prosić o pomoc. Jakie zyski ciepła mogą pochodzić od falowników o łącznej mocy energetycznej 87 kW?
Dzień dobry. Nieśmiało chciałem prosić o pomoc. Jakie zyski ciepła mogą pochodzić od falowników o łącznej mocy energetycznej 87 kW?
a ile emigruje poza pomieszczenie (czyli do silników)? w falownikach wydzielają się straty.
Zapomnialem dodać, że wszystkie falowniki są zespolone w jednej szafie rozdzielczej. niej powstaje dosyć duż temperatura.
Tak jak napisał Pan "krzysio" wszystko zależy ile jest "wytracone" na falownikach.
Nie wiem czy ktoś jest w stanie precyzyjnie wyliczyć zyski ciepła ale często problem z przegrzewaniem się falowników w szafach rozwiązuje ich odpowiednia wentylacja (bez chłodzenia klimatyzatorem) chociaż 87kW to faktycznie sporo :).
Znam jednak producenta szaf sterowniczych z falownikami do mocy 90kW i z tego co wiem stosuje tylko wentylatory (mogę fotki podesłać).
Ta szafa również jest wyposażona w wentylatory. Jednak pracuje na hali produkcyjnej i wtłaczane z hali powietrze już ma ok. 35 stopni, więc nie można tego traktować jako chłodzenie.
Możesz przyjąć ok. 2-3% mocy nominalnej silników.
Każdy przyzwoity producent urządzeń energetycznych podaje straty mocy "własne" urządzenia". po ang. mmoże to być "energy losses", albo dissypations" albo podobnie. Mniej więcej tyle trzeba odprowadzić. Jak nie napipsali w instrukcji to napisz do nich maila.
Podstawowym źródłem ciepła w falownikach dużej mocy są moduły tranzystorowe IGBT. Przybliżoną moc strat takiego tranzystora szacuje się banalnie prosto. Tranzystor ma spadek napięcia ok .1,5 - 2,5 V, a prąd jaki przezeń płynie to rownocześnie prąd nominalny silnika.
P = U * I = ~2 V * ~156 A = ~ 312 W
Tranzystory IGBT są trzy, więc sumarycznie moc strat vel zyski ciepła wynoszą conajmniej 900 W
zamowilem sobie Moduł IGBT z Dacpola ostatnio i jest ok
Tematy na forum