273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

za niskie odparowanie

Witam,
mam pompe ciepła która chodzi teraz na odparowanie -20oC (tak wiem... teraz ma małą sprawność). Czy zwiększenie powierzchni (wydajnosci) parownika podniesie nam odparowanie (np do -5oC powiedzmy)?
Dzięki

nie

Temperatura odparowania nie zależy od wielkości wymiennika tylko, w Twoim przypadku, od temperatury otoczenia.

Temp parowania zalezy od powierzchni parownika - ale zeby powietrze oddało cieplo to temperatura parownia musi byc niższa - musi być róznica dla przepływu energii . A rozwinięta powierzchnia parownika pozwala zmniejszyć tęróznicę.

Czyli zależy również bezpośrednio od temp otoczenia. Nie będzie przepływu energii w jakimkolwiek kierunku bez różnicy temperatur (lub ogólniej różnicy potencjału). Chodzi o aspekt praktyczny a nie o dywagacje czy jak będziemy powiększać powierzchnię wymiennika do nieskończoności to potrzebna do przepływu energii różnica temperatury będzie zdążać do zera. W przypadku pompy ciepła zwiększenie wymiennika nawet x2 (przy założeniu -20 w otoczeniu) da efekty zawierające się w przedziale błędu pomiaru stosowanych w tych urządzeniach czujników temperatury.

dzieki za odpowiedzi. O jednej rzeczy nie napisałem. Parownik typu freon R407 / glikol. wejscie glikolu na parownik jest +1 wyjscie na grunt -2. Róznica zasadniczo w granicach 2,5-3,3 K

Woda na ogrzewanie idzie 32 oC ze skrapalcza. Powróc 25-27oC.
Cisnienie na skraplaczu 13bar
Odparowanie ... jak pisałem 2,2bara

Pobór prądu sprężarki ok 5 A. Sprężarka ma wydajnosć 8KW przy -5/40

Pozdrawiam

No, Tomek-to trochę zmienia postać rzeczy.
Jeżeli mówimy o parowniku freon-woda to tak niskie odparowanie świadczyć może rzeczywiście o zbyt małej powierzchni wymiany ciepła. Kolega Mag miał na myśli pompę ciepła powietrze-powietrze. W tojej sytuacji powinienneś jeszcze zmierzyć przegrzanie par czynnika. Zakładam, że 2,2 bar jakie podajesz to ciśnienie absolutne, bo jeżeli nadciśnienie to wszystko jest OK, (-10stC).
Aha, pamiętaj o poślizgu temperaturowym dla R407C.
Pozdrawiam

Dokładnie tak ... :) Cały czas myślałem o pompie powietrze-woda :).

Tomek chyba pomyliłeś forum. Tutaj siedzą praktycznie sami projektanci dla których temperatura odparowania to czarna magia. A wielkość przegrzania to totalna ciemność..... Radzę zadać pytanie na forum np. klimatyzacja.pl gdzie pomagają ludzie którzy coś widzą.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.