273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

wydajność wentylacji ?

Ok. Chciałem obliczyć wydajność wentylacji grawitacyjnej w moim mieszkaniu. Mam pomiar prędkości powietrza w kratce wentylacyjnej i rozmiar kanału no i oczywiście wymiary pomieszczenia. Obliczyłem i wyszło mi w kuchni 120 m3 w kuchni przy 8 st. różnicy temperatur. Nie mogę sobie poradzić jaki powinien być wzór jeżeli chodzi o inną różnicę temperatur. No i co z wiatrem (są jakieś) średnie. Proszę o pomoc z wzorami mat. bo z przekształcaniem u mnie ciężko. Serdecznie dzięki.

cos duzo ale wydaje mi sie ze najprostszy wzor musisz zastosowac na przeplyw predkosc razy pole powierzchni kratki i zaleznie jak masz podana predkosc przeplywu np na anemometrze wyjdzie ci wydajnosc wentylacji grawitacyjnej. tylko zebys nie byl w szoku bo ja obstawia max jakies 20-40 m3/h

No wyszło mi tak. Pomiar wentylacji 1,70 m/s - okna rozszczelnione. Pomnożyłem to przez pole kratki (14x14) 0,0196 m2 no i razy 3600 (bo tyle ma godzina sekund). No i wyszło 120 m3/h. To przy ok. 8 st.C ale wzór nie mówi nic o różnicy temperatur i sile wiatru? Jak zmierzyłem na drugi dzień wyszło mi 0,90m/s. Pytałem kominiarza powiedział że poprawnie obliczyłem ale sam nie wiedział o różnicy temperatur więc spytałem czy jak mierzą wentylacje w budynkach to na czym się opierają? Powiedział że właśnie na tym wzorze.

Nikt naprawdę nie wie jak to obliczyć???

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.