281
282
284
226
Strefa ekspertów HVACR

współczynniki przejmowania ciepłą

Pytanie do Pana TB
Jakimi normami oblicza Pan sezonowe zapotrzebowanie na ciepło oraz obciążenie cieplne budynku?
Liczę sezonowe zapotrzebowanie na ciepło dla budynku z izolacją podłogi 25 cm, dachu 35 cm, ścian 25 cm, okna 1.1, wentylacja z rekuperatorem, I strefa klimatyczna (-16 stC) i sezonowe ciążenie cieplne niezależne od tego czy wg PN czy EN w każdym wypadku jest powyżej 55 kWh/m2.
Także jeżeli nie jest to tajemnicą to bardzo proszę Pan podał swoją metodologię obliczenia tych 40 kWh/m2?

Pytanie abc jest typu: w warsztacie samochodowym,
mechanik- podregulujemy wtryski, pociągniemy sprzęgło..
klient-ale to samochód elektryczny!
mechanik-to co z tego?
20 lat zajmuję się domami energooszczędnymi , a te nie mają tyle wspólnego z tradycyjnymi co samochód napędem elektrycznym do samochodu z napędem spalinowym.
W domu energooszczędnym ( 200m2, 4 osoby - 8000-9000kWh rocznie na wszystko) nie da się zastosować pośrednich systemów ogrzewania (piece gazowe, olejowe ,na paliwa stałe, pompa ciepła, solar…), dlatego też nie liczy się zapotrzebowania na ciepło. Nie wolno też stosować niezgodnych z prawami termodynamiki obliczeń typu OZC.
Jedyna rozsądna metoda liczenia zużycia jaką stosuję to licznik . Doskonale pokazuje kWh po podzieleniu na m2 wychodzi wynik.
Przykład domu zużywającego ≤ 40kWh/m2 APO architekci nadzór budowlany inż. J Zajdler.
http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/ogrzewanie/17-komfort-cieplny-w-pomieszczeniach/319-ile-kosztuje-oszczedzanie-energii.html
czy to samo na
http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5060

ladna ta elektrownia...
wracajac do tematu: pan glosil te teorie ktora chcialbym sprawdzic na grzejnikach na wode. mam po prostu zamienic miejscami zawory?

ladna ta elektrownia...
wracajac do tematu: pan glosil te teorie ktora chcialbym sprawdzic na grzejnikach na wode. mam po prostu zamienic miejscami zawory?
Nie wiem czy miejscami! To przecież zależy od grzejnika.
Chodzi mi wyłącznie o ideę
Jeżeli grzejnik starego typu wyposażamy z zawór do ręcznego sterowania, to powinien on być usytuowany w łatwo dostępnym miejscu, czyli na górze grzejnika. Jeżeli teraz grzejnik ma by sterowany termostatem ( przypadku grzejników starego typu, zaworem termostatycznym) to element termo czuły musi być poniżej elementu grzejnego. Jaśniej chyba nie potrafię.

Witam ponownie
Panie TB to gdy przyjdą do Pana klienci to skąd Pan wie ile ich dom będzie zużywał energii,i jakie kroki należy wykonac aby osiągnąć ten współczynnik 40 kWh/m2 jak Pan to wylicza?
Skąd Pan wie jakiej mocy grzejnik należy usytuować w pokoju gdy np jest jedno małe okienko lub cała przeszklona ściana, skąd Pan wie jaka może być powierzchnia okien aby zmieścić się w tych 40 kWh/m2, czy uzależnia Pan te swoje obliczenia od miejsca położenia domu np. nad morzem lub w górach, od osłonięcia budynku itd. Skąd Pan wie ile trzeba dać izolacji w przegrodach aby osiągnąć ten współczynnik 40 kWh/m2. Piesze Pan że nie potrzeba żadnych obliczeń a wystarczy licznik energii, no tak ale skąd wiadomo że aby uzyskać 40 kWh/m2 to trzeba zaizolować ściany 25 cm izolacją a nie 40 cm, kto wie a może by wystarczyła tylko 15 cm izolacja? te informacje trzeba mieć przed rozpoczęciem budowy a nie po. Jeszcze jedno pytanie z Pana odpowiedzi wnioskuje że aby się przekonać czy ma Pan racje to trzeba mieć podlicznik energii elektrycznej tylko na same ogrzewanie czy też te 40 kWh uwzględnia także zużycie energii przez urządzenia gospodarstwa domowego?

Pisałem o zużyciu nie współczynniku. Do projektuje architekt nie ja. Ja robię instalację. W domach energooszczędnych om większa moc na m2 tym mniejsze zużycie energii. Przyjęliśmy i stosujemy w całej Europie 100W/m2 w łazienkach 150W/m2 .

40 kWh/ m2 to oczywiście całość . W systemach grzewczych do domów energooszczędnych w pomieszczeniach jest precyzyjny ASIC i to on uwzględnia ciepło z "pozagrzejnych " źródeł
Co do grubości izolacji… to nie gdybamy , to jest sprawdzone . Przy 0.09W/m2xK podłoga ściana dach , bez mostków i dyfuzji pary, przy braku cyrkulacji i dużego zasobnika ciepła, oraz kranach bezdotykowych 200m2 dom z czterema osobami , zużyje ≤8000 kWh

Nie wiem czy miejscami! To przecież zależy od grzejnika.
hmm...opisalem moje grzejniki i sposob zasilania powyzej.
jestem gotow sprawdzic pana podejscie w praktyce. serio.
zamiast praktycznych wskazowek dostalem porcje "nie wiem" i "zalezy"? nie jet pan w 100% pewien swojej teorii?

Szanowny Panie, opisałem tylko gdzie producent grzejników powinien umieścić element termo czuły w automatyce grzejników. Zawsze poniżej źródła ciepła.
Natomiast na pytanie jak to zrobić w Pana grzejniku nie potrafię odpowiedzieć . Ponieważ od 20 lat zajmuję się budownictwem energooszczędnym, a w takim grzejniki wodne nie mają zastosowania, nie znam więc ich typów, konstrukcji i możliwości przełożenia głowicy z elementem termo czułym w miejsce gdzie miałaby ona szanse działać.

Szanowny Panie, opisałem tylko gdzie producent grzejników powinien umieścić element termo czuły w automatyce grzejników. Zawsze poniżej źródła ciepła.
Natomiast na pytanie jak to zrobić w Pana grzejniku nie potrafię odpowiedzieć . Ponieważ od 20 lat zajmuję się budownictwem energooszczędnym, a w takim grzejniki wodne nie mają zastosowania, nie znam więc ich typów, konstrukcji i możliwości przełożenia głowicy z elementem termo czułym w miejsce gdzie miałaby ona szanse działać.

czyli po krajowemu...nie wiem ale sie wypowiem

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.