273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Wentylacja drukarni

Witam,
Czy może ktoś się orientuje jakie należy dobierać parametry powietrza w drukani? Nie wiem narazie o jaki typ drukarni chodzi, ale może ktoś wie gdzie można te parametry znależć.
Pozdrawiam

Witam,
Czy może ktoś się orientuje jakie należy dobierać parametry powietrza w drukani? Nie wiem narazie o jaki typ drukarni chodzi, ale może ktoś wie gdzie można te parametry znależć.
Pozdrawiam
U producenta maszyn do drukowania,

Ok dzięki sprawdze.

No nie dokopalam sie niczego takiego na stronach producentów. Moze jest jakas norma ktora to reguluje albo rozporzadzenie. Moze ktos zna jakies przyblizone wartości lub przedziały krotności wymian w drukarniach?

Witam
Wszystko zależy od technologii drukarni np. offsetowa 20-23oC f=50-55%.
Parametrem krytycznym jest stabilizacja wilgotnosci.
Zmianą wilgotnosci towarzyszy rozszerzanie i kurczenie się papieru, a także elektryzowanie sie papieru.
Uwaga: wymagana przepisami ilość wymian świeżego powietrza wynosi 6 ( rozporządzenienie z 22.11.1951 r w sprawie bhp w zakładach graficznych - nadal obowiazujace - treść można znaleźć w wyszukiwarce sejmowej aktów prawnych)
Z uwagi na koszty Inwestorzy najczęściej chcą wentylację i niezależny system nawilżania adiabatycznego (dysze nisko i wysokociśnieniowe)
Życze udanego projektowania :)

Dziękuje. Odszukałam to rozporzązenie. Martwi mnie tylko ten 1951 rok. Zmiany w technologii sa jednak dość znaczne:)Może ktos wie czy gdzies w literaturze fachowej jest szczegółowo omówiona problematyka wentylacji drukarnii?

To dostaliśmy od dostawcy urządzeń przy projektowaniu drukarni:
A trouble-free production of the press requires the following environmental conditions:
-Air temperature 20°C - 28°C, in exceptional cases 30°C, on operating level, maximum 36°C at the top of the printing machine
-Relative air humidity 40% - 60% (not dewing)
- The fed air needs to be conditioned, that humidity will not condense on machine parts. To
avoid draught, the air should not be fed with temperatures below 20°C and with a maximum exit speed of 0,5 m/s.

Odkopuje temat. Wie ktoś czy istnieje już jakaś literatura odnośnie wentylacji/klimatyzacji drukarni?
W drukarniach potrzebujemy :
- utrzymywać odpowiednie parametry wilgotności,
- wyrównać temperaturę pomiędzy pomieszczeniami gdzie są duże zyski ciepła, a pomiędzy tymi gdzie ich nie ma ( pomieszczenie do cięcia papieru czy magazyn ),
- stosować odpylanie - przy cięciu papieru,
- stosować nawiew wyporowy,
- stosować odciągi miejscowe - okapy

Co jeszcze powinno się znaleźć w kompletnym projekcie dla klimatyzacji drukarni?

Specjalizuje się w bez kanałowych systemach wentylacyjnych przystosowanych do wymogów drukarni zapraszam do kontaktu www.qair.eu

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.