290
295
226
293
Strefa ekspertów HVACR

utylizacja

Witam
Proszę o informację w wakację firma wymieniała mi stare kliamtyzatory (R22) na nowe takie na R410 (LG). Czynnik odpompowali pompą?? (stacją odzysku) natomiast urządzenie zostawili.
Czy takie urządzenia mogę oddać na złom czy muszę w jakiś sposób utylizować?
Jeśli tak to gdzie i ile to kosztuje??

wystaw sprzęt za bramę wieczorem złomiarze się nim zaopiekują.

hehehe to najłatwiejszy sposób ale mi chodzi o to czy są jakieś przepisy które mówią że urządzenie które pracowała na R22 jest odpadadem niebezpiecznym??? i należy je jakoś utylizować .

firma która to robiła powinna przekazac Tobie protokół z przeprowadzonych w/w prac , karte urzadzenia z wpisem ilości czynnika , oleju sprężarkowego . Dokumenty te winny zawierać ( patrz- Ustawa z 20.04.2004r z.p.z.) dane uprawnionej osoby serwisanta , nr. świadectwa kwalifikacji itp. Firma ta czy osoba wykonujace te prace powinna przekazac także taką informacje co możesz lub nie z tym złomem zrobić . Jak masz dalsze pytania to pisz
pozdrawiam

Witam
Urządzenie, tak jak stery czynnik, powinno być zutylizowane przez firmę która ma do tego uprawnienia. A na zutylizowany czynnik powinien wystawiony być kwit z punktu utylizacji. Proponuję stronę Prozonu.
www.kaldo.pl

nieprawda
jeżeli stary czynnik jest jeszcze dobry mozna go użyć
oczywiście po poprzednim oczyszczeniu
Dzisiaj jest to jedyne źdódło R22 ponieważ zabroniono uzywania czynników świeżych
Urzadzenie będzie niebezpieczne nie z uwagi na odpompowany freon a z uwagi na olej w ni się znajdujący

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.