265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Straty ciśnienia

Witajcie
Pytanie banalne ale...
Wentylacja mechaniczna wywiewna, nawiew grawitacyjny przez ścianę, pomieszczenie techniczne.
Do doboru wentylatora zliczam straty ciśnienia na nawiewie: czerpni i kratce żaluzjowej nawiewnej oraz na wywiewie: najdalsza kratka wyciągowa + kształtki + wyrzutnia ścienna + opory liniowe.
Mam kilka pytań: jak to jest, że do doboru wentylatora uwzględniam tylko najniekorzystniejszą kratkę, a nie wszystkie? Wentylator będzie miał siłę "pociągnąć" z pozostałych kratek? Z czego to wynika?
2. Czy jeśli są dwie czerpnie, to liczę opory tych dwóch czerpni czy jednej?
3. W przypadku nawiewu mam czerpnię + w pomieszczeniu ma być kratka żaluzjowa. Daję dwie kratki żaluzjowe, bo tak mi wychodzi z przekroju kanału i dostępnych wielkości kratek - czy do oporów mam dodać jedną, czy obie kratki?

Z góry dzięki za wyjaśnienia

Halo, ktoś zna odpowiedź na którekolwiek pytanie?

Masz jakiś rysunek żeby pokazać tą sytuacje. Bo widzę tu kilka niejasności....

Pytanie nr 3: Kanał nawiewny 1000x500 ma dwie żaluzje nawiewne, każda ma opór 10Pa - do obliczeń daję 1x10Pa czy 2x10Pa?
Pytanie nr 2: do obliczeń przyjmuję jedną, czy obie czerpnie?
Pytanie nr 1: Czy słusznie biorę do obliczeń strat ciśnienia opory przez: czerpnię + żaluzję nawiewną + tylko kratkę nr 1 + wyrzutnię dachową?

1. dajesz 2x10 Pa
2. przyjmujesz 2 czerpnie
3. słusznie tylko sprawdził bym na wszelki wypadek kratkę nr 2, bo jak wiesz niekiedy odcinek magistralny wychodzi na działce z trójnikiem odgałęzienie zależne jest to od długości odcinka pomiędzy kratką 2-1.

Pit, dzięki za odpowiedź :)

Spoko nie ma sprawy...:)

Nie rozumiem tylko jednej rzeczy - dlaczego dla wywiewu przyjmuję straty po najniekorzystniejszej trasie przez jedną kratkę a dla nawiewu przyjmuję obie czerpnie a nie jedną? Bo w przypadku nawiewu mechanicznego należałoby liczyć jak przy wyciągu - najniekorzystniejszą trasę (przez jedną kratkę). Dobrze myślę?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.