Ogrzewanie płaszczyznowe jest dość popularnym rozwiązaniem. Nowo powstające budynki często są w standardzie wyposażone w ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza w łazienkach. Obecnie powstało jednak innowacyjne rozwiązanie, o wiele szerszym zastosowaniu – system mat kapilarnych chłodząco-grzewczych.

System mat kapilarnych chłodząco-grzewczych BeKa

Ze względu na wymiary rurek miedzianych lub PEX stosowanych do ogrzewania płaszczyznowego, wykorzystuje się je tylko jako ogrzewanie podłogowe. Średnica rur wymaga zastosowania odpowiedniej grubości warstwy powyżej instalacji i nie jest możliwe położenie ich na ścianie lub suficie. Ponadto taki system charakteryzuje dość duża bezwładność. Znacznie szersze możliwości daje system mat kapilarnych. Na czym polega ich innowacyjność?

Maty kapilarne BeKa to system dziesiątek metrów cienkich, elastycznych rurek wykonanych z tworzywa sztucznego, które są przeznaczone do montażu na praktycznie każdej odpowiednio rozległej powierzchni, takiej jak podłogi, sufity, ściany. Idealne są także do instalacji w trudno dostępnych miejscach, jak skosy, łuki, wnęki, kolumny, zaokrąglenia itp. Maty wystarczy pokryć warstwą wylewki cementowej lub tynku o grubości 1cm (wszystkie rodzaje tynków: gipsowe, wapienne, cementowe, gliniane), można je także zabudować płytami gipsowo-kartonowymi, kasetonami, panelami lub położyć pod płytą żelbetową.

Dzięki bardzo rozwiniętej powierzchni wymiany ciepła możliwe jest ogrzewanie czynnikiem o niskiej temperaturze. Wiadomo, że im większa powierzchnia wymiany ciepła, tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania. System idealnie nadaje się do współpracy z pompą ciepła, kotłem niskotemperaturowym lub kolektorami słonecznymi. Po odpowiednim przygotowaniu czynnika grzewczego poprzez podmieszanie nie ma także problemów z zastosowaniem mat kapilarnych przy kotłach gazowych lub na paliwo stałe. Uzyskanie wymaganej temperatury w pomieszczeniu w sezonie grzewczym wymaga temperatury czynnika grzewczego na poziomie 25-30°C, natomiast w sezonie chłodniczym jest to 16-18°C. 

Ciepło/chłód jest oddawane na zasadzie promieniowania, co ogranicza konwekcyjne ruchy powietrza oraz jego cyrkulację. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się w pomieszczeniu kurzu i alergenów, co jest istotną zaletą dla osób cierpiących na alergię czy astmę. Maty nie powodują wysuszenia oraz dodatniej jonizacji powietrza. 

Ogrzewanie i chłodzenie matami kapilarnymi BeKa charakteryzuje się bardzo równomiernym rozkładem temperatury w całym pomieszczeniu. Naturalna zasada działania promieniowania ciepła lub chłodu daje jednolity rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Tak, jak promienie słońca, tak i promieniowanie cieplne wychodzące z mat, ogrzewa równomiernie całą powierzchnię w pomieszczeniu. Promieniowanie termiczne oddawane z mat odczuwa się natychmiast. W przypadku tradycyjnego ogrzewania za pomocą grzejników występują duże różnice temperatur w pomieszczeniu – zawsze jest najcieplej pod sufitem, a najchłodniej nad podłogą.

Maty składają się z dużej ilości rurek, które w zależności od przeznaczenia (montaż na ścianie, suficie czy podłodze) mają średnice: 3,35x0,5mm. 3,35x0,7mm i 4,5x0,8mm oraz są ułożone gęsto obok siebie (co 10, 12, 15, 20 lub 30mm). W przypadku ogrzewania za pomocą mat kapilarnych powierzchnia rur wynosi 100m/m², a aktywna powierzchnia grzewcza: 1,35m/m². Dla tradycyjnego ogrzewania podłogowego wartości te są odpowiednio: 6,67m/m² i 0,34m/m². Z tego powodu efektywność działania mat kapilarnych jest o 397% większa od tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Materiał, z którego są wykonane maty – polipropylen - pozwala na wykorzystywanie ich zarówno do grzania, jak i chłodzenia.

Maty kapilarne napełnione wodą są lekkie (od 0,10 do 0,64 l/m2), przez co mogą być umieszczone w miejscach, gdzie tradycyjny system ogrzewania podłogowego wykonany z rurek miedzianych lub PEX ze względu na duży ciężar nie jest możliwy, czyli na ścianach i sufitach.

W przeciwieństwie do klasycznego ogrzewania podłogowego mały przekrój rur sprawia, że mają małą pojemność wodną, co z kolei przekłada się na małą bezwładność układu i niezwykle szybką reakcję na zmiany zadanej temperatury. Jeśli tradycyjna podłogówka nagrzewa się w ciągu 3 godzin, to system oparty na matach potrzebuje tego czasu zdecydowanie mniej. Zadaną temperaturę można osiągnąć w pomieszczeniu nawet w ciągu 15 minut.

Za pomocą jednego systemu mat kapilarnych można zarówno grzać, jak i chłodzić, co pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury o każdej porze roku. System mat kapilarnych z powodzeniem może zastąpić tradycyjny system klimatyzacyjny. Nie powoduje zbędnego ruchu powietrza i jest idealny dla osób wrażliwych na przeciągi. Ponadto odchodzi konieczność wykonywania okresowych przeglądów klimatyzacji, jej czyszczenia oraz odgrzybiania. Uzyskany efekt naturalnego chłodzenia przypomina odczucie chłodu w starym budownictwie. Dodatkowo system chłodzenia za pomocą mat jest bardzo cichy, woda przepływa prawie bezszelestnie.

Montaż mat kapilarnych jest niebywale prosty, gdyż rozwija się gotowe fragmenty, które łączy się z sobą metodą zgrzewania polifuzyjnego lub za pomocą gotowych złączek. Powierzchnia jednego elementu grzewczego nie powinna przekraczać 20m2 i najlepiej, aby poszczególne fragmenty były o podobnej długości ze względu na wyrównanie oporów hydraulicznych.

Sterowanie systemem mat może być zautomatyzowane, a więc łatwe i komfortowe. Może odbywać się przewodowo, bezprzewodowo za pomocą pilota lub zdalnie przez internet. Do kontroli systemu wykorzystuje się czujniki temperatury umieszczone w pomieszczeniu, termostaty, elektrozawory mocowane na rozdzielaczach.

System mat kapilarnych stwarza dużą swobodę w aranżacji wnętrza, gdyż podczas kształtowania przestrzeni nie potrzeba uwzględniać zajmujących miejsce grzejników. Z drugiej strony stanowi pewne ograniczenia w przypadku mocowania wyposażenia do powierzchni ścian. Wprawdzie uszkodzenie mechaniczne tj. wbicie gwoździa nie stanowi problemu, gdyż w takim przypadku odłącza się jeden obwód (o szerokości 2-3cm), lecz zawsze stanowi to jakieś utrudnienie.

Niewątpliwie system ogrzewania/chłodzenia za pomocą mat kapilarnych BeKa to interesujące rozwiązanie. Estetyczna, niewidoczna instalacja pozwala na swobodne kształtowanie przestrzeni. System mat kapilarnych jest uniwersalny, gdyż doskonale sprawdzi się zarówno w nowo powstającym, jak już istniejącym budynku. W przypadku modernizacji starego budynku, gdzie zastosowanie tradycyjnego ogrzewania podłogowego mogłoby być dość problematyczne i kosztowne, z powodzeniem można zamontować system mat na suficie bez ingerencji w istniejącą podłogę. Zastosowanie mat generuje również korzyści zdrowotne, gdyż wytworzone ciepło nie wywołuje ruchu powietrza, a zatem nie powoduje rozprzestrzeniania kurzu. Ponadto takie ogrzewanie jest efektywne ekonomicznie. Obniżenie temperatury czynnika grzewczego pozwala na zastosowanie źródła ciepła o mniejszej mocy oraz powoduje zmniejszenie zużycia energii. Termalny komfort zostaje osiągnięty przy niskich kosztach eksploatacji.

 

Opracowanie: Redakcja
Autor: Ewelina Satory