273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Poziom mocy dźwięku a poziom głośności jednostki zewnętrznej

Witam, jest "lajkonikiem" w tych tematach, i dmucham na zimne przed montażem klimatyzatora w mieszkaniu, gdzie jednostka zewnętrzna będzie zamontowana na balkonie. Proszę o wytłumaczenie o co chodzi w poziom mocy dźwięku a poziom głośności? Jednostka zewnętrzna ma podane takie wartości: -Poziom mocy dźwięku [na zewnątrz, chłodzenie] (dBA) 62 dBA
-Poziom głośności [na zewnątrz, wysoki/niski] (dBA) 46 dBA. Jak to się ma do norm hałasu w mieście powyżej 100 tys mieszkańców?
Pozdrawiam

Niedawno przerabiałem temat:-)
Poziom mocy dźwięku to w uproszczony sposób ujmując "moc" generowana w każdym kierunku. Poziom głośności jest natomiast mierzony w określony sposób, z pewnej odległości od jednostki.

Jak to się ma do norm? Nijak, nie ma normy określającej jaki poziom głośności może mieć agregat. Normy odnosza się do obiektów (budynki, zakłady etc.) oraz działalności. Często spółdzielnie/wspólnoty/administratorzy powołują się na rozporządzenie Ministerstwa Środowiska ale jest to wprowadzanie ludzi w błąd lub błedna interpretacja. Sam miałem problem bo dostałem odmowe z powołanie się na powyższe rozp. i zapis, że w nocy poziom hałasu nie może przekraczać 45dB... problem w tym, że znalazłem tylko jeden agregat spełniający ten wymóg. Jak odesłałem im odpowiedź ze wskazaniem, że błednie interpretują rozp. wraz ze szczegółowym objaśnieniem + zapytanie jakie jednostki dopuszczono do zamontowania to w zasadzei następnego dnia miałem już zgode.
Jest jeszcze rozprządzenie dot. hałasu w określonych przestrzeniach - ale badania też wykonuje się w określony sposób. Np w pokoju przy zamkniętych/rozszczelnionych oknach.

Ja mam bardzo podobe parametry - 61 i 46dB. Jednostka na ścianie, z każdej strony jest 0,5m do okna. Przy zamkniętym oknie jej nie słychać, na tarasie ją słychać, ale nie przeszkadza to w funkcjonowaniu - przy rozmowach ginie w tle.

Zresztą jak wspominałe... poniżej 46 znalazłem tylko topowy model splita Fujitsu Nocria X za około 9-10tys zł...

pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.