Gość: Bart
2018-10-26 09:53
#1
Okap gastronomiczny
Witam, mam pytanie odnośnie wentylatora który mam założony do okapu w kuchni.
Model to dospel wk150 I wszystkie rury oraz króciec w okapie są na 150mm z tym że wentylator jest nie wydajny i chciałbym go zmienić na wk200 i tu jest pytanie czy jak rury zostaną 150mm to nie bedzie dla niego problem ? raczej spadnie jego wydajność ale czy aż tak bardzo ? Pozdrawiam
Gość: Kaja
2018-10-30 10:54
#2
Wydajność okapu powinna być obliczona na podstawie urządzeń jakie są pod nim, a nie na "widzi mi się".
Tak naprawdę średnica przyłączeniowa rury ma tutaj małe znaczenie, ważne by były zachowane odpowiednie prędkości w przewodzie. Ponadto wentylator taki jak dospel nie jest przystosowany do pracy z okapem (chyba, że masz super filtrujący okap typu Jeven w co wątpię) i zaraz jego wydajność spadnie lub trafi go szlag, bo będzie oblepiony tłuszczami.
Poza tym w stosunku do czego niby ta wydajność wentylatora ma spaść? W katalogach masz podaną "gołą" wartość dla wentylatora niepodpiętego do sieci. Czyli już podpinając go do okapu nie będzie miał takiej wydajności jak podaje producent. Na pewno przy wyższej wydajności spadki ciśnienia w kanale będą większe, ale nie da się "na oko" stwierdzić o ile nie znając instalacji. Może być tak, że różnica będzie znikoma przy krótkich prostych odcinkach, albo duża, gdy sieć jest długa i pozakręcana.
  • 1