600RR - "a nastepnie ochlodzona i o mniejszej gestosci wraca powrotem"
Moment, moment - chyba o wiekszej gestosci, prawda?
"a dokladnie to co powoduje ruch czynnika grzewczego to cisnienie czynne(wytworzone roznica gestosci lub przez pompe)pcz=∑(R*L+Z)"
Teraz sie Bartek totalnie zamiesza, bo podales wzor ktory przyrownuje cisnienie czynne do sumy strat hydraulicznych (R*L to strata liniowa, Z to miejscowa).. pcz = (ro1-ro2)*H*g, gdzie ro1, ro2 to dane temperatury zasilania i powrotu, H to wysokosc miedzy zrodlem ciepla a odbiornikiem a g to przyspieszenie ziemskie.
Reasumujac pcz= Sigma(R*L+Z)=(ro1-ro2)*H*g.
"3.Sama zasada dzialania ins pompowej jest podobna do dzialania inst grawitacyjnej z ta roznica ze w ukl pompowym instaluje sie cyrkulacyjne."
Pompy, tak?
Odnosnie pytan Bartka jeszcze:
naczynie wzbiorcze sluzy (w ukladach zamknietych) do zabezpieczenia instalacji przed nadmiernym wzrostem cisnienia. Woda zimna - cisnienie male, woda goraca - cisnienie duze. Napelnia sie instalacje woda o temp. 5-10 stopni. W momencie uruchomienia kotlow podwyzszamy temperature w ukladzie dosc znacznie, co powoduje wzrost cisnienia. Gdyby wszystko bylo zamkniete na sztywno, bez naczynia wzbiorczego, byloby ryzyko pekniecia instalacji.
pozdrawiam,
K.