273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Ogrzewanie cwu

Muszę wymienić wymiennik cwu u mnie w domu, no i właśnie. Dotychczas miałem zamontowanego Jada. Z tego co wiem dostępne są też wymienniki płytowe. Czy do ciepłej wody lepszy jest wymiennik Jad czy też płytowy? Czy ten płytowy nie zostanie szybko zakamieniony?
Moze ktoś się na tym zna?

Jad jest mniej wrażliwy na jakość wody, jesli masz wodę mocno zażelazioną to wybierz jada. Odkładanie kamienia w jadzie ma mniejszy wpływ na działanie wymiennika

Z tymi płytowymi i jadami nie jest tak do końca jak by się wydawało. Wymienniki płytowe trzeba odpowiednio dobrać,zbyt duży spowoduje, ze nie bedzie oczyszczania podczas pracy.
W wymienniku płytowym wazne jest aby woda przepływała z odpowiednio duzą predkością. Jesli przepływ bedzie zbyt niski to wymiennik taki bedzie ulegał zamuleniu i zakamienieniu. W przeciwieństwie do jada, gdzie zakłada się że kamień bedzie się osadzał i nie ma to powodować szybkiego wyłaczenia z ruchu, w wymiennikach płytowych duży strumień wody ma niedopuszczać do powstawania osadów, jesli jednak osady powstaną, to wymiennik taki znacznie szybciej niż jad ulegnie awarii.

mam nadzieję ze jasno to wytłumaczyłem

acha jeszcze jedno: przed kazdym wymiennikiem niezałeżnie od typu trzeba zastosować co najmniej filtr.

Witam. UNO po części odpowiedział na pytanie (samooczyszczanie sie wymienika płytowego). Ja w takich wypadkach zawsze radze sie opini firmy AlfaLaval!!! Z lat praktyki opracowali mape kraju "czystości wody wodociagowej". Wymmiennik płytowy jest lepszy od JADA. Ale trzeba miec na uwadze problem samooczyszcania (odpowiedni dobór) i jakosc wody (problem "wyplukiwania" łaczen miedzianych w płytach wymiennika). Firma chetnie pomoze(czy warto plytowy ze wzgledu na wode, dobierze sam wymiennik, zaoferuje asortyment i zabezpieczenia). Pozdrawiam.

Osobiście sugeruję zasobnik CWU z wężownicą włączony jako I odbiornik za piecem z zasobnika 140 l będzie Pan mógł kozystać z CWU w ilości około 600 l na godz. Trzeba wiedzieć ze norma CWU na mieszkanie jest 13 litrów CWU na minutę inne informaqcje dostępne są na
WWW.YOX-POL.WROCLAW.PL

Zdzisław - no tak tylko że ja mam ogrzewanie z sieci a nie z kotłownii,
dziękuję wszystkim, chyba rzeczywiście zadzwonię AlfaLavala.

Zastosuj magnetyzer na powrocie wody do kotła i odmulacz
Wszystki kamień wyrzucisz ze zładu

Ja osobiście polecam wymienniki firmy Tenez :

http://www.hard.com.pl/wymienniki/

sa stosunkowo tanie i niezawodne.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.