265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Moduł obliczeniowy do nakładki AlnorCAD

Pracuję obecnie nad modułem obliczeniowym (SPADKI CIŚNIEŃ, dobór wentylatora) dla nakładki AlnorCAD rysującej wentylację w AutoCADzie. Stąd pytanie do projektantów:
Z jakich pomocy (książka, skrypt) korzystacie przy ręcznym obliczaniu, głównie spadków ciśnień uniwersalnych prostokątnych/okrągłych/SPIRO złączek, przewodów, kratek (TABELE SPADKÓW CIŚNIEŃ I DZETA, ew.WZORY i GDZIE TO ZDOBYĆ - nie jestem z branży)
Interesuje mnie Wasza codzienna praktyka w tym względzie, gdyż chcę stworzyć program akceptowany i użyteczny dla wszystkich projektantów.
Pozdrawiam
Tomek Bieńkowski
PS
Jeszcze jakby ktoś chciałby wysłać mi przykład swoich obliczeń (faxem,zeskanowane mailem,w formacieExcela lub zwykłą pocztą) to zapewniam, że będzie to miało wpływ na przedstawianie wyników przez program.
tomik1@poczta.onet.pl tel/fax.615 65 74 kom.607 292 516
Tomek Bieńkowski ul.Regera 9 04-882 Warszawa

zamów "pomoce do projektowania" f-my Systemair (tutaj na portalu za free - tam wszystko ładnie jest opisane przez dwóch panów z PW); + Malicki "Wentylacja i klimatyzacja" (ksiązka nie do zdobycia w ksiegarni, trza pożyczyć z biblioteki = podstawa, na podstawie tej pozycji powstawały inne) +Recgnagel "Poradnik" (bardzo droga książka, można ją ewentualnie pożyczyć, albo skserować samą tabelkę z zetami); straty na flexach i tym podobnych przewodach wentylacyjnych elastycznych liczymy z tabel producentów (np. Koss); BARDZO DOBRZE problem opisany jest w podręcznikach amerykańskich czy też angielskich typu CIBSE bodajże cześć C - ale dobrze nie pamiętam (do kompletna dokumentacja przewidująca wszystkie możliwe kształtki - w przeciwieństwie do poprzednich pozycji). Jakbyś miał pytania to pisz : r_o_@poczta.onet.pl. Przy okazji pytanko : czy nadkładka Alnoru będzie obliczać tłumienie halasu na kształtkach wentylacyjnych i generowanie hałasu na przepustnicach i jakiś dziwacznych kształtkach ??? .... bo tak na marginesie konkurencja już działa w tym temacie :))). Pozdro. Ro.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.