273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Mocowanie schodów do komina wentylacyjnego

Witam serdecznie. Szukałem poprzez google rozwiązania swojego problemu i niestety nie znalazłem. Montuję schody od paru lat jako podwykonawca. Pierwszy raz mam do czynienia z montażem który budzi moje wątpliwości.
Mam zamontować schody, których każdy stopień jest osadzany w ścianie na dwóch trzpieniach. Z drugiej strony stopnie wiszą i są podwieszone tylko do poręczy. Problem jest taki, że dowiedziałem się, iż cztery stopnie są na ścianie która jest przewodem wentylacyjnym. Normalnie w ścianie wiercę wiertłem koronkowym fi 30 na głębokość ok 8cm. W te otwory wchodzą gumy ok 7cm a w te gumy dopiero metalowe trzpienie stopni. Teraz moje wątpliwości. Ściana komina ma podobno tylko 6 cm. Czyli na pewno ją przewiercę. Można tak? Wydaję mi się, że chyba nie. Do tego dochodzi nośność tak cienkiej ścianki. Przecież na niej opierać będzie się jakiś spory ciężar, ludzie będą po nich chodzić. Firma dla której robię upiera się, żebym te schody zamontował, że nic się nie stanie jak przewiercę tą ściankę i sama ścianka utrzyma ciężar stopni i użytkowania. Słyszałem kiedyś, że do kominów nie można nic montować. Nie chcę mieć kogoś na sumieniu ani problemów z nadzorem budowlanym itp.
Może jest osoba która mi doradzi, poda jakieś paragrafy z prawa budowlanego które przedstawię firmie zlecającej montaż? Pozdrawiam

Może w złym temacie się wpisałem? Nie ma tu jakiegoś obcykanego fachowca? Jakbyście z problemem napisali na forum drewno.pl, to bym pomógł, doradził na pewno :) Mam ten montaż w czwartek a do środy muszę potwierdzić czy będę montował.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.