Gość: MIchał
2005-09-02 00:00
#1
Liczniki ciepla ???
Witam
MOże ktos zorientowany podpowie mi gdzie szukać (i czy warto). W nowno wybudowanym bloku w odbieranym lokalu mieszkalnym zainstalowany jest licznik ciepła do CO. Wygląda to następująco: pion (na klatcwe schodowej) odchodzi gałązka, licznik przepływu (podłączony kabelkiem do jakiejś instalacji nadrzędnej), rura powrotu wody z układu CO w mieszkaniu. Nie widać czujników temperatury na powrocie wody z instalacji. Wyobrażam sobie, że pomiar temperatury na dopływie może być w wodomierzu. Czy są normatywy (jeżeli tak - to numer normy lub warunków - b.serdecznie proszę) określające wymagania odnośnie funkcji, jaka mają spełniać układy pomiarowe w instalacjiach CO w mieszkaniach. Za pomoc serdecznie dziękuję.
Gość: nn
2005-09-04 00:00
#2
witam
Wymagania odnośnie funkcji ? Nie bardzo wiem o co Ci chodzi.
Ciepłomierz musi mieć czujnik tempertury na zailaniu i powrocie. Czujniki są osobnymi przewodami podłaczone do przelicznika. Jeśli jest centralne zliczanie ciepła z całego budynku, to dopiero przeliczniki są łączone z jednostką centralną.
To co opisujesz, to bardziej mi pasuje na zliczanie ciepłej wody (c.w.u.) i przesyłanie wyników do komputera centralnego (upewnij się ze to są przewody c.o. a nie c.w.u). Jesli w budynku jest cyrkulacja c.w.u.(a powinna być jesli jest centrale przygotowanie c.w.u) to wodomierz powinien być też na cyrkulacji.
Podsumowując:
Moim zdaniem oglądałeś rury cwu i być może zw. lub cyrkulacji cwu.
Gość: olek
2005-09-05 00:00
#3
W warunkach technicznych dzu nr 75 2002 r jest tylko wzmianka o koniecznosci opomiarowania, ale czy to bedzie ciepłomierzem czy podzielnikiem ciepła na grzejniku to już nie jest tam napisane
Gość: Ryszard PT-H Termopartner
2005-09-06 00:00
#4
Każdy licznik ciepła zakupiony w Polsce ma tzw zatwierdzenie typu, tzn. potwierdzenie możliwożci jego stosowania do pomiarów w RP. To jest ten urzędowy dokument, o który Tobie chodzi. Do otrzymania u producenta lub importera, sprzedawcy itp.
Druga sprawa (a w zasadzie pierwasza) to znak legalizacji w formie hologramu na przeliczniku i przepływomierzu oraz czujnikach temperatury z rokiem, w którym zalegalizowano urzadzenie. Musi być!
Czujnik temperatury, którego nie widzisz, jest podłączony do wnętrza przepływomierza.
Podaj typ ciepłomierza i e-mail- otrzymasz więcej informacji.
Pozdrawiam
Ryszard

Gość: MIchał
2005-09-07 00:00
#5
Dzięki serdeczne za odpowiedzi.
Przepraszam za troche chaosu w zapytaniu (pośpiech), ale Olek zrozumiał mnie dokładnie. Nie mam mianowicie pewności, cy zainstalowano licznik ciepła czy "podzielnik ilości energii". Obawiam się, że zachodzi ten drugi wariant. Moje pytanie dotyczyło normatywów - czy jest obowiązek instalowania liczników lub czy można tylko instalowac podzielniki. Teraz widzę, że można tylko same podzielniki.... Bardzo chetnie skorzystam z pomocy Ryszarda, jak tylko dotrę do inspektoera nadzowru i dowiem się wiecej o typach i rodzajach urządzeń, a takze o planowanym sposobie rozliczania. W każdym razie na obudowie licznika widziałem tylko ołowiane plomby, a górna część licznika była osłonięta pokrywą stalową (antymagnetyczną - ??) w któej było wycięte okienko do odczytu czyferek. Ponadto ze środka tej "czaszy" wychodził kabelek. Pytanie: czy takie liczniki mogą służyć do odczytu ciągłego zużycia wody czy raczej staosuje się tylko odczyty sumaryczne, okresowe? Jak powiedziałem, postaram się dowiedzieć więcej o urządzeniu i odezwę się. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • 1