273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Kuchnia sąsiada za ścianą mojego pokoju

Dzień dobry,
mieszkam w bloku z wielkiej płyty z lat 90.
Mam mieszkanie "środkowe" pomiędzy jednym mieszkaniem a drugim. Za ścianą mojego pokoju mieści się kuchnia sąsiada.
Jak to jest możliwe, że gdy sąsiad gotuje, piecze, smaży itp. to ja wszystkie te zapachy odczuwam w moim pokoju?
Wiem, że sąsiad w ścianie ma wbudowany piekarnik oraz okap. W ścianie ma również kratkę wentylacyjną.

Witam,

Z opisu nie da się jednoznacznie znaleźć rozwiązania problemu. Przyczyn może być kilka, szczególnie w starym budownictwie. Na początku sprawdziłbym podłączenie okapu do szachtu, ponieważ w budownictwie z lat 90 z reguły nie było dedykowanego szachtu dla okapu. Prawdopodobnie sąsiad wykorzystuje nie swój pion, przez co wrzuca zapachy do innych mieszkań.

Jeżeli jednak ma dedykowany pion, a szachty są murowane, mogą być one po prostu nieszczelne. Rozwiązaniem może być wpięcie okapu przez np. szczelną klapę zwrotną typu klimabazar.pl/produkt/klapa-zwrotna-z-magnesem-do-okapu-blu-125-2ms-serwis/ .
W takim wypadku okap powinno się włączać codziennie ,aby wymienił powietrze w mieszkaniu - ważne ,aby w takim wypadku uchylać okno na czas włączenia okapu.

Temat jest o tyle skomplikowany, że nie mam pełnej wiedzy o sytuacji wentylacji w budynku, więc możemy szukać tylko rozwiązań zastępczych na czas wyjaśnienia sytuacji z sąsiadem przez Zarządcę budynku.

A rozmawiałeś o tym może z sąsiadem? Albo z administracją o takim stanie rzeczy ?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.