Oczywiście że można usytuować komin ponizej kalenicy, Zależnie od odległości i pokrycia dachowego (norma kominowa). Jednak działanie wentylacji grawitacyjnej uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Można oczywiście rozpatrywać działanie konkretnego przypadku w kilku możliwościach (temp, wiatr, opory, wysokości) ale i tak wentylacja będzie działać jak sobie chce. Moim zadaniem przy zastosowaniu went naturalnej najlepszym rozwiązaniem jest przewietrzanie i kontrola przepływu powietrza za pomocą kratek z przepustnicą (regulacja odpada w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi z otwartą komorą), a jedyna w pełni przewidywalna jest went mechaniczna
Jeżeli zawodowo zajmujesz się projektowaniem budynków lub zajmujesz się oceną techniczną instalacji kominowej lub wentylacyjnej to po twojej wypowiedzi wnioskuje, że wiesz, że gdzieś dzwonią tylko za bardzo nie wiesz w którym kościele.
Pierwszy zasadniczy Twój błąd to w tej normie są podawane minimalne wysokości na jakie mogą być wyprowadzone wyloty przewodów kominowych o naturalnym ciągu kominowym a to co MINIMALNE nie musi spełniać innych WAŻNIEJSZYCH wymagań w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących np: danego rodzaju przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych.
Pozostałe Twoje sugestie to także półprawdy, które mogą narobić trochę zamieszania w głowach, ale za to jest później co prostować.
Na koniec dobra rada, czytaj powoli i uważnie akty prawne dotyczące jakiegoś tematu, bo w polskich przepisach techniczno-budowlanych bardzo często są one porozrzucane po różnych ustawach, rozporządzeniach i normach, a jak nie masz na to czasu to skonsultuj się, bo to przeważnie nic nie kosztuje.
JR - dział tech. kkp o/warszawski