265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

klimatyzacja serwerowni

witam jestem studentem Politechniki. Piszę prace magisterska na temat klimatyzacji serwerowni komputerowych. Potrzebne mi informacje, które umożliwią klasyfikację konieczności stosowania odpowiednich procesów obróbki powietrza w serwerowni w zależności od rodzaju urządzeń które się w niej znajdują .
potrzebuje informacji na następujący temat:
-jakie parametry musi spełniać powietrze wewnątrz serwerowni
-kiedy możemy stosować klimatyzację bez nawilżania, a kiedy jest ono konieczne? Tzn jaki rodzaj klimatyzacji stosujemy, przy jakich urządzeniach znajdujących sie w serwerowni?
-kiedy możemy zastosować normalną klimatyzację a kiedy musimy juz użyć klimatyzacji precyzyjnej
-skąd wziąć te informacje-od producentów sprzętu?, jakaś norma, rozporządzenie itd?
jeśli jest ktoś obeznany z tematem b. proszę o pomoc
tomek_gor@o2.pl

ma byc zimno i tyle bez zbednych ceregieli
pozdro

hmm za takie info dziękuje

Wszystkie informacje którch szukasz są w podręcznikach ASHRAE oraz w aktualnym wydaniu Reknagel-a. Od producentów serwerów może uda się wyciągnąć parametry powietrza wymagane do pracy.
pozdrawiam

witam-mozesz rozwinac ten skrót ASHRAE?. Recknagel-czyli ksiega OGRZEWNICTWO KLIMATYZACJA CIEPŁA WODA CHŁODNICTWO? Przegladalem ja i nie znalazlem nic na temat serwerownii:/

kolego montowałem duzo klim w serwerowniach i nikt zadnych wymagan nie stawiał poza dwoma ma byc tania i niezawodna a i jeszcze serwis w razie awarii zeby dotarł jak najszybciej

Temat rzucił mnie na kolana.
Jeśli pod pojęciem "serwerownia" rozumiemy potężne centra obliczeniowe, pomieszczenia teletechniczne, jakieś węzły IT itd to być może da się temat rozciągnąć na pracę magisterską.
Ale u nas w kraju to raczej nie ma takich serwerowni.
A te co są - to nadają się na temat pracy, ale domowej i to w technikum co najwyżej, a nie na studiach.
No wybacz, ale wózek nauki polskiej pchany w ten sposób daleko nie zajedzie.

Temat rzucił mnie na kolana.
Jeśli pod pojęciem serwerownia rozumiemy potężne centra obliczeniowe, pomieszczenia teletechniczne, jakieś węzły IT itd to być może da się temat rozciągnąć na pracę magisterską.
Ale u nas w kraju to raczej nie ma takich serwerowni.
A te co są - to nadają się na temat pracy, ale domowej i to w technikum co najwyżej, a nie na studiach.
No wybacz, ale wózek nauki polskiej pchany w ten sposób daleko nie zajedzie.

Są każdego rodzaju serwerownie.
Parametry w serwerowniach uzależnione są od zainstalowanych urządzeń. Zwykle urządzenia nie powinny pracować w temperaturze większej niż 27-30stC. Natomiast w pomieszczeniu utrzymywana jest temperatura niższa nawet na poziomie 21stC.
Kolejnym parametrem jest wilgotność, która powinna być utrzymywana na poziomie powyżej 30% ze względu na elektrostatykę.
Kolejną sprawą są systemy gaszenia oraz współpracująca z gaszeniem wentylacja odciążająca i po pożarowa. Ale to już zupełnie inna bajka. Ukłony i pozdrowienia

Tak jak pisali niektórzy przedmówcy, klimat w serwerowni powinien spełniać wymagania sprzętu zainstalowanego w obiekcie. Do doboru urządzeń przyjmuje się zazwyczaj 24 st C i 45 % ww. Jednak parametry te mogą się zmieniać w zależności od wymagań inwestora. Jeśli inwestor życzy sobie coś najtańszego i decyduje się na splity to na pewno nie jest to licząca się serwerownia. Poważne firmy wymagają utrzymywania ścisłych parametrów powietrza: np 22 +- 1 st. C i 50 +- 5% ww. Generalnie w każdej typowej serwerowni powinno się stosować nawilżacze. Jeśli chodzi o chłodzenie pomieszczeń podobnych do serwerowni czyli z jakąś małą crossownicą która nie emituje ciepła, w połączeniu z baterią UPS-ów to faktycznie może nie być potrzeby utrzymywania wilgotności w ścisłych ryzach. W prawdziwej serwerowni, ale bez nawilżaczy, po serwerach będą skakać iskry a chwilę później sprzęt będzie do wymiany. Wpisz ASHRAE w googlu - dowiesz się coś niecoś o tej organizacji.
A w Recknaglu masz kilka informacji na str 1602-3. Słabo szukałeś...

Zgadzam sie z przedmowca ze temat klimatyzacji nie bardzo sie nadaje na prace mgr-sztuka polega na tym zeby jednak cos zniego wycisnac i sensownego napisac:P
dzieki za info
zdaje sobie sprawe z tego ze wilgotność powinna byc kontrolowana ze względu na elektorstatyke.
zadałem te pytania bo bardziej znam się na klimatyzacji jak na tych urządzeniach z serwerowni
Moja teza jest taka:
-bezwzględnie nawilżanie stosować powinno się przy urządzeniach emitujących dużo ciepła ale przede wszystkim przy takich, które posiadają elementy mechaniczne tzn np dyski obrotowe. Chodzi właśnie o ten przeskok iskry, który mógłby nastapic przy zbyt dużej wilgotności. chyba że się mylę...
ktos mógłby mi sklasyfikować te urzadzenia w ten sposób?

a co do org ASHRAE-to gdzie można zdobyć ich podręczniki? musze zostac czlonkiem stowarzyszenia i opłacacić składki

Nie musiz nalezec do tej ogranizacji. Na ich stronie jest bookstore i tam mozna sobie kupic ksiazke. Warto bylo to zrobic kiedy dolar stal bardzo nisko. Nie wszystkie pozycje tam z tej tematyki sa warte zakupu.
pozdr.

hmm ok-znalazłem-a jakaś konkretna jest warta zakupu. Te ang tytuły trochę ciężko tłumaczyć nie wiedząc co jest w środku:/

niektóre artykóły i poradniki są w sieci, można ściągnąć w celu sprawdzenia czy to napewno to co jest nam potrzebne- http://www.fulldls.com/download-others-1086396-ASHRAE+Handbooks+2005++2008.torrent. do ściągnięcia polecam utorrent

dzięki wszystkim za pomoc-rzeczywiście informacji na rynku na ten temat za wiele nie ma ale jakoś udało mi sie sklecić pracę na 85 stron z małym projektem serwerowni o zyskach ciepła 100 kW:)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.