273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

kanałowe systemy oddymiania

Witam, mam pytanie dotyczące kanałowych systemów oddymiania, konkretnie chodzi mi o wytyczne dotyczące prędkości powietrza (dymu) w kanałach, prędkości na kratkach wywiewnych. Gdzie mogę znaleźć materiały projektowe o tego typu systemach (czy są jakieś książki, publikacje)?

Wiesz, tak na mój prosty projektanta rozum to kanały, kratki i całą tą instalację dobierasz tak żeby twój wentylator dał radę wyciągnąć tyle ile ma wyciągnąć. Przepływ masz zadany, patrz tylko czy masz spręż na wentylatorze i na to dobieraj wielkość kanałów, kratki etc. Nie przejmuj się zbytnio hałasem itp. duperelami bo taka instalacja pracuje w czasie pożaru, a wtedy hałas i inne to już twój najmniejszy problem.

Odstąpię przetłumaczoną normę 12101-5 . Dotyczy: obliczania, zasad projektowania instalacji wentylacji pożarowej. Instalacje SHEVS.

Jeżeli jest taka możliwość to poproszę o podesłanie jej na adres jakub.k.ostrowski@gmail.com. Dziękuje z góry.

Czy ja również mogę prosić? sts.radek@gmail.com

Dziękuję

Z tym hałasem to bym uważał, ponieważ instalacja nie może by głośniejsza od DSO. Więc nie do końca prawda z tym że dajemy tyle ile fabryka dała. Powszechnie stosuje się prędkośc w okolicach 10m/s.

Wiesz, gdy budynek płonie to faktycznie dobrze jest gdy oddymianie pracuje bezszumowo, a już najlepiej jest jak w tym samym czasie z głośników zamiast reklam ze stoiska rybnego leci spokojna muzyczka relaksacyjna w celu opanowanie paniki i uspokojenia strażaków. Ja projektuje nie patrząc na takie rzeczy, jeszcze nie miałem instalacji która by mi z tego powodu nie przeszła. Ale fakt, zawsze wychodzi mi gdzieś tak w okolicach 10-12m/s. Powyżej tego mój wentylator musiałby mieć jakieś chore wysokości sprężu.

Chociaż, miałem dwie instalacje w dwóch różnych domach handlowych gdzie do oddymiania wykorzystałem kanały systemu nawiewu powietrza. Tam prędkości podchodziły pod 20m/s a wentylator musiał pokonać jakieś 800 czy 900Pa oporów. I też działa, strażak odebrał, klient zaoszczędził na kanałach i wszyscy happy.

Tak tak nie przejmuj się hałasem HEHEH Właśnie tak zaprojektowano Terminal 2 na Okęciu. Przy włączonym oddymianiu nie było słychać komunikatów i potem mieli problem z odbiorem tak zaprojektowanej instalacji.


Może Jaco też ją projektował?

Wejdź na stronę 4ti.com.pl - tu znajdziesz wszystko odnośnie systemów oddymiania.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.