Jeżeli mój wentylator ma tłoczyć czynnik po podgrzaniu do temp. np 100stC to do doboru wentylatora musze podac wydajność i sprez dla gestosci 1,2 kg/m3 czy dla gestosci powietrza wynikajacej z wysokiej temperatury tłoczonego czynnika.
Dziekuje
Jeżeli mój wentylator ma tłoczyć czynnik po podgrzaniu do temp. np 100stC to do doboru wentylatora musze podac wydajność i sprez dla gestosci 1,2 kg/m3 czy dla gestosci powietrza wynikajacej z wysokiej temperatury tłoczonego czynnika.
Dziekuje
W zasadzie wszystkie krzywe charakterystyk jakie podają producenci dotyczą warunków normalnych, czyli m.in. temp. 20st.C. Dlatego istotne jest tylko jakie potrzebujesz parametry (tzw. punkt pracy to wydajność i ciśnienie) i przy jakiej temperaturze chciałbyś je osiągać. Zmianę parametrów w zależności od temperatury można wyliczyć szybko ze wzoru:
Dla zmiany temperatury od T1 do T2, zakładając gęstość powietrza 1,2kg/m3 przy 20st.C mamy: p2=p1*(T1/T2), gdzie p1 - ciśnienie początkowe, p2 - ciśnienie po zmianie temperatury. Wydajność się nie zmienia, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę oporów instalacji, to z krzywej dla wentylatora bedziemy mogli odczytać aktualną wydajność dla całej instalacji.
P.S. Niech ktoś to jeszcze sprawdzi i potwierdzi, bo nie wiem, czy czegoś nie namieszałem :-)
wydatek, glosnosc, klasa, napiecie zasilania
Wszystko by się zgadzało ale:
przy strumieniu masowym np 10kg/s nie ma żadnego problemu. Natomiast w przypadku gdy przed wentylatorem sa nagrzewnice które podgrzewają powietrze od np 20 do 120 st. to strumień objętościowy się zmienia w zależności od gęstości powietrza i to wcale niemało bo od ok 1,2 do 0,89 kg/m3. I tu zachodzi pytanie czy przy podawaniu strumienia objetości podać wydajność dla gęstości 0,89 czy dla 1,2 i jak to jest ze sprężem? Wydaje mi się że należy podać wydajność i spręż dla gęstości 0,89? Co Ty na to.
W zasadzie sam chyba znalazłeś rozwiązanie - Jeżeli ze względów technologicznych musisz zapewnic strumień masowy ~10kg/s to musisz równiez uwzględnić zmianę gęstości - czyli w praktyce zwiększyć wydatek w m3.
Wzór, który podałem wcześniej, uwzględnia właśnie zmianę gęstości poprzez zmianę temperatury, tj. jeśli powietrze wpadające do wentylatora ma np. 120st.C, a charakterystyki wentylatora są podane dla temperatury 20st.C, to do obliczenia sprężu wentylatora wystarczy podzielić 20st.C przez 120st.C - wychodzi 0,1667. Tyle razy spadną opory instalacji, lub dostępny spręż wentylatora przy tej samej wydajności, czyli otrzymasz parametry, jakie być miał dla gęstości przez Ciebie obliczonej. Tak mi sięwydaje, ale niech się wypowie jakiś praktyk najlepiej :-) Nie wiem tylko, czy ten sam wzór obowiązuje dla medium, które w temperaturze 20st.C ma inną gęstość niż 1,2kg/m3.
Tematy na forum