265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Izolacja kanału wentylacyjnego

Witam studjuje na inzynieri środowiska i spotkałem się z pewnym problemem a mianowicie. mam pare zadań do rozwiązania dokładnie 11. I spotkałem sięz pewnym problemem przy jednym z zadań.


Treść zadania:
"kanał wentylacyjny o średnicy 160 z blachy ocynkowanej wystaje z połaci dachu na wysokość 2m.
Oblicz grubość izolacji aby uniknąć wykraplania w nim pary wodnej. Parametry powietrza wentylacyjnego:
- strumień objętościowy powietrza 70 m3/h
- temp. 24 stopnie C
wilgotność 60%
- parametry zewnętrzne: III strefa klimatyczna Polski

Zaproponować rodzaj i grubość materiału izolacyjnego eliminującego niebezpieczeństwo korozji kanału."

ostatnie polecenie to akurat zerowy problem. Lecz problem pojawia się mam podać grubość izolacji aby uniknąć wykraplania pary wodnej.

Rozwiązałem już pare zadań podobnych do tego lecz tu nie wiem jak zacząć.
przeglądałem całą norme odnośnie izolacji cieplnej (PN en iso 12241) ale niestety nie moge ruszyć.

Miał by ktoś chwile i mógł pomóc mi zacząć i ruszyć w odpowiednim kierunku?

Kiedyś się oburzałem, gdy ktoś pisał tutaj chamskie odpowiedzi do różnych pytań/zadań, dlatego sam nie napiszę nic takiego, choć aż się ciśnie. Tylko jedno napiszę - pomyśl.

dramat- ten tekst to raczej podpucha, studenci nie mogą być aż tak ograniczeni- to wydaje się niemożliwe. A jednak.......
Polecam zrobić to co w większości robią studenci - jakiś plagiacik, albo ściagnąć program doborowy izolacji i w odpowiedzi wpisać wartość która poda a pod hasłem "tryb obliczeń"- "bo tak podał program doborowy" :)

Instrukcję obsługi programu polecam poszukać na necie- nie warto wysilać mózgu do myślenia.

programy do tego typu zadania nie spełniają swojej roli przynajmniej mi onliczyl 179 mm izolacji bodajze.

przy wykorzystaniu wzorow z normy PN-EN ISO 12241 zaczynając od strony 19 czyli od bliczenia parametru C

A także wzorując się na przykładzie z ostatniej niemal strony wychodzi mi durny wynik w postaci prawie 100 mm. Dlatego uważam że prawdopodobnie coś źle robie dlatego uważałem że może jakaś osoba zasugeruje tok obliczeń.

Nie wiem po co mi wyniki bo obliczenia to jest banał chodzi mi tu raczej o kierunek obliczeń bo to co mi wychodzi to jakaś głupota. Teraz przeliczam ponownie to wrzuce jak coś skan tego co mi wyjdzie.

tak wyszly mi obliczenia:
http://imageshack.us/f/543/20110606301.jpg/

wyszlo mi 35 mm (teraz zrobilem ta drugą metoda z wykorzystaniem tabeli nr.4
pytanie czy to w miare poprawne.

I nie jestem pewien dobranego wspolczynnika Cv do wzoru na hse poniewaz ja mam blache ocynkowana i dobralem 5,4. pytanie czy moze byc taka wartosc?

zwracam honor i przepraszam Michale, po raz pierwszy widzę tutaj post kogoś kto faktycznie chce się czegoś nauczyć.
z tego co udało mi się podejrzeć na zdjęciu - to obliczenia wyglądają na poprawne, choć wyszło Ci trochę mało - raczej powinieneś dążyć gdzies w stronę 60-80 mm. musisz zachować temperaturę powyżej 15 stC na wewnętrznej stronie izolacji, tak aby nie wystąpiła przechłodzenie kanału z blachy poniżęj pkt rosy- z tego założenia - zdjęcie obliczeń test nieczytelne

Dzieki wielkie to wiem chociaz do czego dażyć pomęcze to troche pewnie ktoryś współczynnik źle dobrałem. Prawdopodobnie Fse.

Przysiądę do tego wieczorem i poprawie.


Porównaj [url=http://www.c-n-f.pl/]materiały budowlane[/url] przed kupnem zobacz czy spełniają normy unijne. http://www.c-n-f.pl

Najlepsze jest to, że wszyscy oburzeni, a nikt nie potrafi tego policzyć, żadne projektant bo nikt tego nie liczy dlatego nikt Ci konkretnie nie pomoże

http://przewodnik.rockwool.pl/media/42496/zeszyt41_e-book.pdf

To poczytaj

Mam takie pytanie i prośbę.Mam teraz podobną sytuację co Ty czy mógłbyś mi wskazać drogę jak mam to obliczyć. Lub czy mógłbyś mi podesłać woje notatki, żebym miała czym się kierować przy robieniu tego zadania.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.