273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

hala sprężarek

Mam do zrobienia wentylacje hali sprężarek. Łaczna moc zainstalowana to 185 kW o wydajności 33 m3/min. Ilość strumienia powietrza wentylujacego przyjać na podstawie krotności wymian (20 h-1) czy na podstawie bilansu ciepł (wówczas jakie delt przyjąć). Widziałem też ze ilość powietrza chłodniczego okreslono na podstawie wydajności czyli 12m3/min - 10000 m3/h.

Witaj!
W takiej sytuacji masz do uwzględnienia 3 strumienie powietrza z czego zasadniczy będzie strumień potrzebny do chłodzenia spręzarek. Pozostałe dwa: do wentylacji ogólnej i dla powietrza sprężonego będą znacząco niższe. Ilość powietrza do chłodzenia sprężarek powinien określić dostawca urządzeń. Jest to ważny parametr, bo wadliwie zaprojektowana wentylacja może wpływać na częste wyłączanie się urządzeń wadliwą pracę instalacji!!! Przy tej wielkości , o której piszesz na 99% powietrze wyrzucane z chłodzenia sprężarek będzie kanałami na zewnątrz lub do systemu odzysku (a nie bezpośrednio do pomieszczenia). I przyjmuje się wtedy (wytyczne VDMA) dla 160 kw - ok. 24500 m3/h a dla 200 kw - 27800 m3/h wymaganego przepływu powietrza do chłodzenia. Wartość dla 185 kW - interpoluj. Jeżeli jakieś pytania jeszcze - to służę.

Wielkie dzieki za odp. Chodziło mi tylko o potwierdzenie mojego rozumowania. Mi dla 130 kW wyszło cos ponad 28000 m3/h. Jeszcz raz dzieki

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.