290
295
293
226
Strefa ekspertów HVACR

Film SMAY

Do LOUIS
Może Minister się pomylił , ale sprawdziłem rozporządzenie w sprawie deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.
Wymieniono:
Instalacje kontroli rozprzestrzeniania ognia i dymu - zestawy: zestawy do odprowadzania dymu i ciepła, zestawy do różnicowania ciśnienia.
I pisze wyraźnie - 1 system oceny zgodności czyli z udziałem niezależnej jednostki certyfikującej.
Sytuacja dość zaskakująca

Witam, z dużym zainteresowaniem obejrzałem filmy SMAY tym bardziej, że nikt dotychczas nie podjął próby wyjaśnienia ważnych problemów w taki przystępny sposób. Filmy nie są doskonałe ale dość wartościowe.
Problem z całą pożarówką, a z napowietrzaniem w szczególności jest taki że za dużo się deklaruje a za mało sprawdza w realu. Czy ktoś z tutaj piszących był przy próbach odbiorowych instalacji w budynku wysokościowym? Ja miałem to "szczęście" już kilka razy i swoje wiem. Jeśli chodzi o różne problemy to pytań jest wiele.
1. Przeczytałem, że ciąg kominowy to "marketingowa ściema", a dla mnie to fizyka. Rozumiem, że Kolega odsyłający do studiowania normy PN-EN 12101-6 pisze o p. 12.2.1 dotyczącym pomiaru różnicy ciśnień w próbach odbiorczych?
"a) uruchomić system różnicowania ciśnień. Pozwolić wentylatorom na pracę przez co najmniej 10 min, aby doprowadzić do stabilizacji różnicy ciśnień"
Ciekawe przez co najmniej 10 min czyli przez ile dokładnie...to jest w końcu norma, więc powinna być precyzyjna i jednoznaczna. Przez 30 min, 100 min...1000 min? Rozumiem, że przez tyle ile trzeba. Pytanie tylko po co? Kolega myli tutaj podstawowe sprawy. Norma mówi jedynie o stabilizacji temperatury powietrza w klatce schodowej. Ona faktycznie wystąpi względnie szybko. Ale stabilizacja NIE OZNACZA WYRÓWNANIA TEMPERATURY POWIETRZA W KLATCE I OTOCZENIU! Dlatego efekt kominowy choć o mniejszej wartości będzie dalej widoczny. Mam do Kolegi pytanie skoro to nie jest istotny problem w jakim celu dzieli się klatki budynków wysokościowych na sekcje wg. amerykańskiej normy NFPA92A:2009 nie wyższe niż ok. 30 m? Wszystko może być "ściemą" wiatr, opory przepływu, czas zadziałania...szczególnie w sytuacji kiedy Ktoś jako producent albo dystrybutor nie umie sobie z tymi problemami poradzić...
2. Napowietrzanie to nie odprowadzenie dymu i ciepła. Oczywiście, że nie ALE, z jakichś powodów norma 12101-6 dotycząca zestawów urządzeń do różnicowania ciśnień stanowi część pakietu 12101, a więc takie urządzenia stanowią część systemów bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi i dlatego NIE SĄ WENTYLACJĄ w dosłownym rozumieniu. Podlegają specjalnym wymaganiom pod kątem jakości działania i niezawodności!

3. Co do firm, których nazwy tutaj padają to zgoda co do BSH, która jest firmą rzetelną sprzedając produkty Eichelberger. Co do firmy FLAKT wolę się nie wypowiadać, myślę że rynek sam zweryfikuje jakość Ich usług...
Na koniec chciałem zwrócić uwagę, że cała pożarówka nie jest uznaniowa. Tak jak okresowe badania techniczne samochodów. Czy się to nam podoba czy nie mamy tutaj określone przepisy, które trzeba respektować oraz wymagania do spełnienia i koniec. A wszyscy wymienieni producenci mogą się czuć pewnie, bo winę i tak ponosi Projektant...dlatego warto wybierać dobrego i rzetelnego Producenta, tak dla świętego spokoju i czystości sumienia. Pozdrawiam.

Firma SMAY od lat co innego mówi na konferencjach technicznych, a co innego potem projektuje i oferuje inwestorom w ofertach i realizacji, bo ich rozwiązania są za drogie....
Schizofrenia czy premedytacja? Sprawdźcie sami....

Firma Woods to tragedia, od lat udaje że jest profesjonalna i teraz się przeżucili na nadciśnienia bo ich strumieniówki nie działają i są problemy z PSP w odbiorach. Niedługo będą też mieli problemy w PSP ze swoimi systemami nadciśnienia, bo nie ma szans, żeby to co robią działało.

Uwaga na UPC / ASTER city = TELEWIZJA+INTERNET !!!! Czytajcie umowy zanim podpiszecie, bo są w nich klauzule skrajnie wrogie klientowi np. jak kary!!!! I firma nie wacha się ich użyć po wypowiedzeniu umowy, wysyła noty obciążeniowe! Trzeba im zapłacić bardzo duże pieniądze za byle co.

Z mojego doświadczenia, nie mogę się zgodzić. Wielokrotnie miałem okazję współpracować z firmą SMAY i jak dotychczas sobie chwalę. Co do cen to nie mieszajmy kwestii technicznych z kasą... Wszyscy wiemy jak wygląda proces budowlany w PL. Rozwiązania z projektów budowlanych są potaniane na ostatnim etapie i w efekcie często zmieniane. Warto zwrócić uwagę na porównywanie ofert cenowych w zakresie 1 do 1. Jeśli popatrzymy na faktycznie działające rozwiązania techniczne to SMAY wcale nie jest drogi...faktem natomiast jest, że w pewnej grupie budynków niskich i średniowysokich nie ma szans...zupełnie inaczej niż w wysokościowcach i dużych obiektach użyteczności publicznej. No i zwróćcie proszę uwagę na to czy oprócz SMAY i BSH, którakolwiek firma dostarcza dokumenty wymagane w pożarówce?

A jakia jest wasza opinia o systemach nadciśnieniowych MERCORA ?

A możesz powiedzieć jakie dokumenty przedstawia BSH ?

[quote: emx]Firma Woods to tragedia, od lat udaje że jest profesjonalna i teraz się przeżucili na nadciśnienia bo ich strumieniówki nie działają i są problemy z PSP w odbiorach. Niedługo będą też mieli problemy w PSP ze swoimi systemami nadciśnienia, bo nie ma szans, żeby to co robią działało.[/quote]

EMX ty chyba jesteś z konkurencji Woods-a ??? Z tego co ja wiem to bardzo poważna firma o międzynarodowym zasięgu. Ich lista referencyjna jest inponująca i nie słyszałam, żeby nie odebraji jakiejkolwiek budowy w PSP.

A ja myślę że trzeba projektować na MERCOR lub SMAY jakie by te systemy nie były to pieniądze w Polsce zostaną. Projektanci Finowie ( Flakt Wods) , Niemcy (BSH) produktów polskich producentów nie projektują.

W kwestii systemów grzewczych oraz instalacji pompy ciepła,warto odwiedzić stronę www.Spednet.pl fachowa obsługa.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.