265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Dopuszczalna wartość CO2

Jaka jest dopuszczalna wartość CO2 na krytych basenach publicznych. Jeżeli to możliwe to proszę również o podanie w/g jakiej normy?

Standart akceptowalnej jakości powietrza w wielu krajach to 1000 ppm.

Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)dla CO2 to 9000 ppm, a NDSCh (chwilowe nie dłużej niż 30 min) dla CO2 to 27000 ppm. Tabele są chyba w Rozp.MPiPS z 26.09.1997r. lub Dz.U. 69 poz. 417 z 1989r.

Źle podałem jednotki bo NDS dla CO2 to 9000mg/m3 czyli NDS to ok. 5000 ppm, a NDSCh dla CO2 to 27000mg/m3 czyli ok. 15000 ppm.

"Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce " PW. Przy 2000ppm dzieciaki w podstawówce mają tylko 15 min. zdolność nauki.

600 ppm CO2 poziom komfortu dla 80% użytkowników wg zaleceń US Air Force,
800 ppm CO2 w budynkach biurowych wg przepisów stanu Kalifornia USA i proponowane max. dla stanowiska pracy wg standartów OSHA, USA.
1000 ppm CO2 max. stężenie dopuszczalne w Szwecji, Japonii i Kanadzie i maksimum zalecane wg. standartów ASHRAE 62 -1989r. (równoważność ilości powietrza wentylacyjnego o wartości 25,2 m3/h na osobę)
1500 ppm. max. dopuszczalne stężenie we Włoszech i w Finlandii.
5000 ppm CO2 NDS wg MPiPS z dn. 18.12.2002r. - Polska
10000 ppm. CO2 max. dopuszczalne stężenie w ciągu 10 min. wg standartu OSHA, USA.
15000 ppm CO2 wg. MPiPS z dn. 23.121994r. - Polska.

Cóż dodać!!!! Mogę tylko zapewnić, że wiem dlaczego w "cywilizowanych" krajach normą jest CO2<1000 ppm mierniki "chodzą" na okrągło i badam wszystko na sobie.

TB guzik wiesz! Zalecasz 10 m3/h na osobę czyli ponad 2000 ppm CO2. A ludziom wmawiasz, że powinno być poniżej 1000 ppm. Wszystko po to, żeby opchnąć te nieszczęsne rekuperatorki. Żałosne.

Wszystko się zgadza, TB jest forumowym zombi i dlatego nie wydziela CO2, bada na sobie i stąd te 10m3/h.

Zapraszam, mam mierniki przepływu i czujniki CO2, pomiar jest prosty, a takie teksty pisze ktośkto nie mierzył, to gwarantuję!!!! Podałem też przykłady np z Francji 15 kg/h na osobę przy 20stC. Zapewniam też praktykanta, że nie utrzyma komfortowych warunków wilgotnościowych przy zbyt silnej wentylacji.

Wszystko się zgadza, TB jest forumowym zombi i dlatego nie wydziela CO2, bada na sobie i stąd te 10m3/h.
popłakałem się ze śmiechu :)

Zapraszam, mam mierniki przepływu i czujniki CO2, pomiar jest prosty, a takie teksty pisze ktośkto nie mierzył, to gwarantuję!!!! Podałem też przykłady np z Francji 15 kg/h na osobę przy 20stC. Zapewniam też praktykanta, że nie utrzyma komfortowych warunków wilgotnościowych przy zbyt silnej wentylacji.
Zacznij Pan stosować przepisy polskie, gdzie też Pan pracuje i zarabia pieniądze.
Polskie przepisy mówią wyraźnie o 20m3/h/os i nie ma to nic wspólnego z Pana czujnikiem co2.
Jest jednocześnie oczywiste że nigdy nie zajmował się Pan obiektami dla których wymagane są uzgodnienia sanepidu - no ale czego można wymagać od wykonawcy instalacji rekuperacyjnych w domkach jednorodzinnych?

Nie proszę Pana!! Takich przepisów stosować się nie da!! Nic nie mierzone, wyssana z palca, i powielane przez "fachowców" jak Pan. U mnie na pierwszym miejscu jest zdrowie, wypoczynek , komfort, a nie normy produkujące od 15 lat alergików, szkoły, w których się uczyć nie można bo CO2 wynosi 4000ppm....

Gdyby się Pan co kolwiek orientował w temacie, to wiedziałby Pan o tym, że sanepid nic do wentylacji izolacji i budownictwa nie MA!!! Wyłącznie PZH i IMM . A co do jakości powietrza, to jestem w stałym kontakcie i konsultuję wiele rzeczy z odpowiedzialnym za powietrze dr Krogulskim z PZH, oraz jestem stałym (6 x) uczestnikiem "Problemów Jakości Powietrza Wewnetrznego w Polsce" organizowanym przez PW.

A to, że odmówiłem zaproszenia(czyt niżej), nie oznacza że źle robimy wentylację, ale że jestem przekonany o tym , że audyt to pic !! w celu wyrwania kasy!!!
Witam
Proponujemy Panu wykłady na Kursach termomodernizacyjnych organizowanych przez Naszą firmę www.kovex.pl przygotowujących uczestników do wydawania certyfikatów energetycznych budynku.
W ramach kursu przytoczyłby Pan badania dr inż. Jerzego Sowy, w szkołach warszawskich, w zakresie jakości powietrza przy szczelnych oknach.
Przedstawiłby Pan rozwiązania praktyczne dla przedszkoli, szkół, obiektów urzyteczności publicznej.
pozdrawiam
Doradca techniczny
Centrum Edukacyjne KOVEX
00-511 Warszawa
ul. Nowogrodzka 23
tel/fax 022 622 37 65
www.kovex.pl
abiuro@kovex.pl
Aleksander Szepczyński

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.