273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

czyszczenie kanału wyciągowego okapu kuchennego

witam, szukam jednoznacznych przepisów określających częstotliwość czyszczenia kanału jak w temacie, z tym, że kanał ten odprowadza zużyte powietrze znad stanowiska do przygotowywania posiłków gdzie źródłem ciepła do jest płyta ceramiczna. Kuchnia jest częścią zakładu usług gastronomicznych.

chyba nie ma ?... To byłby zresztą kretynizm, bo zanieczyszczenie instalacji i jej szkodliwość zależy od wielu czynników (rodzaj kuchni, okapu etc etc). Obowiązują Warunki... i KC.

Ja bym bazował na "Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów" - paragraf 30 ust. 2 - mówi o czyszczeniu raz w roku - o ile w obiekcie spalane są paliwa gazowe/ciekłe/gazowe.
Dla czystej wentylacji z tego co wiem, to żaden polski przepis nie określa częstotliwości czyszczenia kanałów.
Literatura zaleca raz na 6 miesięcy. Normy niemieckie i amerykańskie dla zwykłej wentylacji raz na 2-3 lata.
Uwzażam, że polskie przepisy powinny jednoznacznie to określać (moim zdaniem Tollu, nie jest to kretyznizm). Trudno żeby każdy właściciel instalacji analizował zapisy KC...
Ja bym w tym przypadku zalecał kontrole stanu kanałów wentylacyjnych np. 1 raz na 1-2-3 miesiące i czyszczenie w razie konieczności.

Istnieje coś takiego jak czaso-okres czyszczeń -potocznie nazywane w śrrodowisku kominiarskim
Podstawa Prawna:
Dz.U.NR92 z 1992r.póz.460 z póżniejszymi zmianami
Paragraf 24 punkt 3 mówi nam że od palenisk,zakładó zbiorowego żywienia,i usług gastronomicznych czyscimy co najmniej raz w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.Myślę że pomogłem.
Pozdrawiam!
------------------------------------------------------
"Bo kominiarski zawód ja mam i na czyszczeniu kominów się znam"

Kaszunio - przytoczony przez Ciebie przepis jest nieaktualny od 7 lat. Obecnie obowiązuje rozporządzenie z 2006 roku (chociarz w ministerstwie jest już projekt nowego, ale nie wiadomo kiedy wejdzie - miał wejść w 2009).
Andrzej pyta o "kanał wentylacyjny" - a nie o spalinowy/dymowy.
Czyli jak pisałem 20.12.2009 ;)
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.