Gość: Sławek
2006-11-28 00:00
#1
nawiew do mieszkania w zabudowie wielorodzinnej
Witam. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakie przepisy nakazują montaż kratki nawiewnej w kuchni w celu doprowadzenia powietrza do łazienki.Spółdzielnia nasza wymyśliła montaż kratek nawiewnych w celu poprawy wentylacji .
Gość: tom
2006-11-28 00:00
#2
Witam
Nie jest to dobry sposób doprowadzenia powietrza, może doprowadzić do wychłodzenia mieszkania. Spotkałem się z takimi rozwiązaniami, lokatorzy byli nie zadowoleni zdarzały się cofki. kratka zamiast nawiewać działała jako wywiew. Najlepiej jest zastosować nawiewniki automatyczne które doprowadza odpowiednią ilość powietrza do pomieszczenia i zamkną się.
pozdrawiam
Gość: Małgorzata
2006-11-30 00:00
#3
Wobec sytuacji, gdy montowane są okna szczelne, często użytkownicy mieszkań uważają (błędnie), ze im szczelniejsze okna, tym cieplej wewnątrz mieszkania. Początkowo z pewnością tak ale gdy wzrośnie wilgotność wewnątrz pomieszczeń, przy szczelnychoknach, odczuwa się tak zwaną temperaturę mokrego termometru, czyli nizszą niż w przypadku suchego powietrza. Poza tym Szczelne mieszkania nie dopuszczaja do tak zwanego ciągu kominowego, umożliwiającego odprowadzanie spalin lub zużytego powietrza (z nadmiarem także wydychanego przez mieszkańców dwutlenku węgla) przez przewody kominowe czy wentylacyjne. Brak cyrkulacji może być niebezpieczny dla zycia mieszkańców takiego szczelnego mieszkania. Są znane przypadki - coraz powszechniejsze - śmierci na skutek zatrucia spalinami lub nadmiarem dwutlenku węgla. Alergicy ponadto też odczuwają skutki takiej sytuacji, gdy nie odprowadza się ze zuzytym powietrzem nadmiaru alergenów, szczególnie roztoczy i kurzu, ale i pyłków. Koniecznosć montażu urządzeń nawiewnych jest jak najbardziej uzasadniona, ale zależy to od wyposazenia mieszkania, czy domu, między innymi , czy jest piecyk lub kuchenka gazowa, które to urządzenia potrzebują stałego dopływu powietrza z tlenem, aby umożliwić spalanie - no i oczywiscie aby było możliwe odprowadzenie spalin. Tak zwane kratki maja żaluzje zapobiegające ciąg odwrotny, czyli z mieszkania na zewnątrz. Są estetycznie zaprojektowane i nie wprowadzają zbyt duzo powietrza zewnętrznego, które zimą jest chłodne. Powietrze jest wówczas zasysane w takiej ilości, jaka jest potrzebna do ciągu kominowego. Więcej nie.
Gość: Kominiarczyk z W-wa
2006-12-02 00:00
#4
Dopiszę do p. Małgosi, że przed wykonaniem otworów nawiewnych z zaworem zwrotnym, aby powietrze z mieszkania nie uciekało na zewnątrz, co mogłoby się wydarzyć, gdy ta ściana zewnętrzna znajdzie się w strefie podciśnienia wytworzonego przez opływ bryły budynku przez wiatr należy sprawdzić prawidłowość wyprowadzenia i stan techniczny kanałów kominowych: wentylacyjnych i ewentualnych spalinowych oraz moc grzejników c.o., bo jeżeli któryś z tych elementów szwankuje to po zamontowaniu nawiewników (nawietrzaków) dojdzie do wychłodzenia mieszkania, wzrostu wilgotności względnej powietrza i wykraplaniu się pary wodnej na zimnych elementach (ścianach) niedogrzanego mieszkania, czyli można uzyskać odwrotny efekt niż się spodziewano po zamontowaniu szczelinowych nawiewników (nawietrzaków) powietrza. Nakaz montowania jest jak okna mają niższy współczynnik szczelności a < 0,3 m3/(m h daPa2/3), ale jest także drugi nakaz, że jeżeli montuje się nawiewnik (nawietrzak) czy otwór nawiewny w ścianie podokiennej to należy zadbać aby dopływające powietrze z zewnątrz do pomieszczenia było skutecznie ogrzane czyli powinny być to nawiewniki z grzałką lub przyłączone do specjalnego grzejnika c.o. i jest trzeci nakaz aby ściany i elementy mieszkania miały temperaturę przynajmniej o 1 stC większą niż ma temperatura punktu rosy dla powietrza wypełniającego to mieszkania i opływającego ściany i okna mieszkania, czyli w mieszkaniu muszą być dobrze dobrane moce grzejników (powierzchnie grzejników) aby doprowadzone powietrze zewnętrzne skutecznie ogrzać i wprawić je w ruch konwekcyjny co pozwoli ciepłemu powietrzu opływać i szyby i ramy okien i ściany i ich narożniki utrzymując ich temepratury powyżej punktu rosy i następna sprawa to dobrze zamknięta izolacja termiczna budynku bo przy złym jej wykonaniu to nic już nie pomoże, niestety decydenci spółdzielni myślą, że jak ktoś im za pół darmo poobkleja styropianem budynki to oni mają izolacje termiczną. Bez sprawnego ogrzewania i dobrze wykonanej izolacji termicznej nie ma możliwości spełnić warunek wynikający z par. 149 "warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" . Działanie wentylacji grawitacyjnej jest poprawne gdy i ogrzewanie ma dobrze dobraną moc (łatwo przeszacować zyski ciepła i niedoszacować straty ciepła lub zapowietrzona instalacja c.o.) jest dobrze wykonana izolacja termiczna oraz jakość wykonania kanałów kominowych jest dobra i mają prawidłowo wyprowadzone wyloty ponad dachem. Pozdrawiam J.Rękas
Gość: tece
2006-12-04 00:00
#5
Przy okazji.
Czy ktoś mógłby wyjaśnić jednostkę współczynnika szczelności ? W żaden sposób nie mogę tego rozebrać. Pozdrawiam.
Gość: kominiarczyk
2006-12-04 00:00
#6
współczynnik szczelności a dla okien oznacza ile metrów powietrza przy różnicy ciśnienie 10 Pa podniesionej do potęgi 2/3 jest wstanie przecisnąć się do mieszkania przez 1 m długości przylgi skrzydła okiennego do ramy okiennej oczywiście przy pełnym zamknięciu okna, daPa oznacza deka Pa czyli 10Pa, a 10Pa podniesione do potęgi 2/3 to około 4,65 Pa.
  • 1