Gość: Andy
2009-09-09 00:00
#1
ekogroszek
Pragnę zaznaczyć, iż forum niniejsze nie służy reklamie swoich firm. Podajecie się za klientów i piszecie pozytywne komentarze. Przecież to idiotyczne. Nie mogę patrzeć na wciskanie ciemnoty ludziom. Ekogroszek z KWK Kazimierz Juliusz przy swojej wartości opałowej ostatnio około 23,20 MJ/kg nie można nawet porównywać do najwyższej półki.
Dla porównania Pieklorz z Piekar ma 26 MJ, Chwałowic 27 MJ a z Bobrka 28 MJ (Faktycznie ponad 29 MJ)Ekoret ma 26 MJ (faktycznie ostatnio ponad 27 MJ). Ja osobiście 12 lat handluje węglem i mam trochę doświadczenia w tym temacie.
Gość: Ania
2009-09-19 00:00
#2
Dziwi mnie fakt, że osoba która zna się na węglu wymienia wartość kaloryczną węgla. W przypadku eko groszku duża kaloryczność węgla prowadzi do nadmiernej spiekalności węgla, a co za tym idzie nie nadaje się do kotła retortowego. Palę eko groszkiem od paru lat i na tyle mam doświadczenia aby wybierać ten mniej kaloryczny, najwyżej do 25MJ
Gość: zawijan
2009-09-21 00:00
#3
Aniu.
Niestety mylisz się. Wartość opałowa (jak Ty ją nazywasz - kaloryczność) nie ma nic wspólnego ze spiekalnością węgla. Wiem, skąd to się Ci wzięło. Węgle spiekające (koksujące) są wzbogacane w celu obniżenia zapopielenia (tak wymaga koksownictwo), toteż mają wysokie wartości opałowe. Prawdopodobnie Ty trafiłaś kiedyś na taki węgiel. Ale węgle niespiekające też mogą mieć wysokie wartości opałowe (jak mają niski popiół i niską wodę) i wcale z tego powodu nie będą się spiekać. Zobacz http://zawijan.wordpress.com/4-proces-spalania/zjawisko-spiekania/ - dowiesz się trochę więcej.
Pozdrawiam
  • 1