273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Wracając do automatyki co sądzicie o tym?

Drogi "g". Ja tylko chciałem wiedzieć,czy mogę sam zmienić set-up. Nigdy nie wątpiłem, że mogę zmieniać wartości PID albo nastawy wartości wiodących. Ale nie wiem czy mogę zmienić przypisanie wyjść albo algorytm regulacji temperatury. Albo aktywować chlodnicę jak za rok inwestor zakończy instalację. Układy klasy UCS dają tę możliwość (nie jestem fanem UCS, znam lepsze sterowniki tej klasy). Jeżeli chodzi o UCS to mam zastrzeżenia co do ich niezawodności, ale z drugiej strony seria UCS3... jest to potężny kombajn o dużych możliwościach.

Wszyst5kim którzy pragną taniej automatyki polecam Carela pCOXS 270 Eu po cenniku czujnik temperatury ntc 6 Eu
4xAI , 5xDI ,6xDO 2xAO,+1xPWM do tego sterownik swobodnie programowalny możliwośc pracy w sieci można komunikowć się po Lonie.Modbusie,Back-necie ocywiście po zamontowaniu karty
W wersji podstawowej można napisać każdą prwie aplikację dla central NW
Polecam do kupienia w ALFACO albo z u mnie z programem dla
danej aplikacji.
Na pewno dużo bardziej elastyczny niż SYNCO czy FX JControls.
dla bardziej wymagających polecam pCO3 można na nim robić naprawdę duże aplikacje sieciowe.
DTR dostępne na stronie Carel.pl
pozdrawiam
nawiewnik

Całkiem fajny ten Carell ale uboższy od FX 15 Johnsona

W tej cenie jest FX 06 z kartą sieciową, zegarem czasu rzeczywistego, wyświetlaczem a wejścia analogowe obsługują 0-10 V, 0-5V,NTC,PTC,4-20mA,Pt1000, oraz czujniki Siemensa Ni 1000.Oczywiście pełna konfigurowalność, 125 obiektów programowalnych, wstawki w PLC, pamięć alarmów

mówiliśmy o tanim i prostym sterowniku. altermatywą dla fx15 dla większych instalacji jest pCO3 -3 wersje smool,medium i large oferują podobne możliwości co fx Johnsona. co lepsze ? Myślę że są to porównywalne produkty które mają swoje wady i zalety jak ktos robi długo na johnsonie bedzie zachwalał fx-a, inny siemensa a ja carela kwestia gustu a poza tym dostepności i ceny softu.
dla mnie Carel jest optymalny i elastyczny co ciekawe ponoć w tym roku ma sie pojawić karta na KNX/EIB/
Carelowi brakuje w ofercie jedynie doskonałych zaworów JCI lub Siemensa no i oczywiście jescze wielu modułów z zakresy BMS choć to mozna obsmyczyć po Modbusie czy Lonie.
W przypadku gdy robimy jeden system całego budynku to oczywiście Johnson czy Siemens mają bogatszą ofertę ale jeżeli jest potrzeba zintegrować kilka wynalazków to myślę,żę na carelu będzie taniej i prościej.
Ale to moje zdanie i chętnie posłucham wypowiedzi kolegów
pozdrawiam
nawiewnik

Czytam z wielkim zainteresowaniem wywody niektórych
specjalistów od automatyki i trzeba przyznać, że aż
jelita się wywracają na drugą stronę. Od zawsze żyli
pośród nas różni nawiedzeni szarlatani lub samobójcy,
którzy twierdzili, że potrafią zrobić wszystko i za
niewielką cenę w automatyce wentylacji, klimatyzacji
lub chłodnictwa. Niejednokrotnie reprezentują oni wielkie
i znane firmy, które uważają się za jedynych liderów
w tej branży. Mógłbym wymienić tutaj całą masę takich
firm lub ich nawiedzonych specjalistów oraz ich "WIELKIE"
osiągnięcia ale z przyczyn oczywistych nie będę tego robił.
Najczęściej bywa tak, że te ich "WIELKIE" osiągnięcia
to tylko "płacz i zgrzytanie zębów".
Nie zamierzam osobiście uważać się za takiego lub się
tutaj przechwalać, ale ile to już razy, kiedy sytuacja
była w opłakanym stanie i inwestor rwał sobie włosy
z głowy, własnie wtedy trzeba było jechać i poprawiać to
co ktoś wcześniej spartaczył. Być może nawet nie wiecie,
jak w Polsce można dobrze żyć i zarabiać na poprawkach
po "Kimś", kto wcześniej twierdził i dawał sobie głowę
uciąć, że automatykę do centrali N/W, wykona nie tylko
za 2000 złotych ale jeszcze taniej bo za 1200 złotych !!!
Tak !!! Widziałem i takie układy !!! O ZGROZO !!!
Widzisz to Panie Boże kochany i nie grzmisz !!!
oczywistych nie będę tego robił

Widziałem automatykę za 1300 PLN i uśmiałem się, bo ktoś zastosował w centrali NW termostat naścienny i siłownik zaworu On/Off. Działało "super" .

Dla mnie super wymyślną sztuką sterowania, którą widziałem jest sterowanie płynne mocą grzewczą nagrzewnicy centrali dachowej tylko za pomocą pompy z płynną regulacją obrotów. Brak jakich kolwiek zaworów, siłowników przepustnic itp. Jednym słowem "SZTUKA".

Właśnie dostałem z Dospela ofertę na centralę nawiewną z nagrzewnicą wodną i chłodnicą wodną, sekcja filtra EU4, sekcja wentylatora, przepustnica wielopłaszczyznowa powietrza wymiary: 1290/395/1060 wydatek 2000m3/h Cena 1287 EU, a automatyka do niej 1898 EU oraz dodatkowo falownik w cenie 128 EU. Jak widać jest to dość drogo, gdyż stosują tam regulatorek RLU 232 i dodatkowo zegarek jednokanałowy, w zestawie zawory, presostaty, siłowniki, czujniki temperatury szt2. Jest to więc komplet do montażu na budowie. I gdzie tu niska cena automatyki.
Cena w euro bez VAT.

Mam na sprzedaż Simensa RLU 232 za 1000 Tel 517 879 388

BMS definicję chyba każdy zna a jeśli nie, to w skróconym opisie działania jest to system zarządzania budynkiem np( sterowanie procesami wentylacji, klimatyzacji,zliczaniem energii elektrycznej , zużycie wody itd )każdy protokół komunikacyjny może być używany do systemu BMS a wygląda to w ten sposób że sterownik niekompatybilny z komunikacją systemu jest wyposażany w kartę sieciową zmieniającą sygnał na żądany protokół i wystawiane są zmienne do sterowania tym urządzeniem.W założeniu rzecz bardzo prosta w wykonaniu różnie bywa.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.