273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja grawitacyjna a okap kuchenny

nic jednak "nie musissz". wystarczy odłaczyć okapu od wyciagu. warto spojrzec na strone 1i 2...: (szkoda tylko ze okap juz pewnie nie na miejscu, troche czasu upłyneło)
http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=3230&postdays=0&postorder=asc&highlight=okap&start=0

wniosek stad taki, ze nie warto sugerowac sie pierwsza z brzegu odpowiedzia.

Spróbuję się jeszcze podłączyć. W starym domu jednorodzinnym mam w kuchni kuchnię gazową,piekarnik elektryczny, jeden kanał wentylacyjny. W łazience podgrzewacz elektryczny. Czy zrobię błąd podłączając okap z małym wentylatorem (20 W, 120 m3/h) do tego przewodu za pomocą kratki dzielonej? Czy wymontowanie tego wentylatora, a zamontowanie zamiast lub nawet dodatkowo wentylatora kanałowego 10 cm za kratką dzieloną byłoby gorszym pomysłem?

Witam,

ja też mam podobny problem.
Budynek wielorodzinny - cztero-kondygnacyjny.
Mam aneks kuchenny z dwoma kanałami wentylacyjnymi (w bydynku zastosowano wentylację grawitacyjną). Ostatnio otrzymałem informację od developera jakobym nie mógł mieć podłączonego okapu kuchennego do jednego z dwóch kanałów.
Dodatkowo - czy mogę mieć w łazience zamontowany wyciąg mechaniczny (wspomagający), który załącza się automatycznie w momencie podwyższonej wilgotności powietrza?

OD poczatku:

Od 10 lat mam zamontowany okap z wentylatorem , od 5 lat wentylator w łazience . Urzadzenia te nie działaja non stop tylko gdy sa niezbedne aby wspomóc odprowadzanie zuzytego powietrzai wyilgoci Okna sa drewniane z nawiewami przy zawiasach uchylnych. Do jesieni 2011 roku wszytko działało poprawnie powietrze z mieszkania było odprowadzane dobrze . Nie pojawiała się wilgoc na ścianach ani na szybach . Od momentu zamontowania nowych wywietrzników na dachu problemem jest brak wentylacji grawitacyjnej ( przy wietrzystej pogodzie lub otwartych oknach jakos w miare działawentylacja) Przy oknach zamkniętych nie ma ciagu w kuchni i toalecie ,w łazience przy wyłaconym wentylatorze jest cia ale tez nie za duzy ,. Efektem tego sa ciagkle zapatowane okna w kuchni i pokojach niezaleznie czy wentylatory sa właczone czy nie . Rozumiem ze przy wyłaczonych wentylatorach wentylacja grawitacyjna powinna działac poprawnie , przy włączonych ( od czasu do czasu w razie potrzeby)moze zakłócac ( ale i wspomóc wymiane powierza) , Po kontroli (corocznej) wentylacji otrzymałem pismo brzmiace tak :


INFORMACJA

Niniejsza informacja powstała na podstawie PROTOKOŁU z preprowadzenia okresowej kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnyc w m-cu grudniu 2011 w budynku mieszkalnym [...] przez pana Imie Nazwisko posiadającego wymagane uprawnienia (zgodnie z art 62 ustawy Prawo budowlane[...]

Powołujac się na w/w protokól w celu przywróceniawentylacji grawitacyjnej w budynku, Zarząd Wspólnoty [...] informuje państwa Nazwisko zamieszkałych w lokalu[...] o konieczności zdemontowania wentylatorów mechanicznych znajdujących się w kuchni oraz łazience w/w lokalu.

Zgodnie z art 70 Ustawy Prawo budowlane wyzej wymieniona nieprawidłowość podlega obowiazkowemu usunięciu bezpośrednio po przeprowadzeniu kontroli technicznej ( najpóźniej 5 miesiecy od daty kontroli)



I teraz mam pytanie :

1. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu. Właściwy organ, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, o których mowa w ust. 1.


Czyli 1.rozumiem ze najpierw powinien działac ciag grawitacyjny a dopiero ja powinienem usunąć wentylatory ( jeśli działa poprawnie ) Czyli Zarząd powinien najpierw usunąc usterkę
2. Skoro wcześniej nie było problemu ,a po zamontowaniu na dachu nowych wywietrzników problem tkwi w wywietrznikach lub nie czyszczonej wentylacji od ponad 22 lat
3. ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W tym rozporzadzeniu znalazłem kilka paragrafów które są ze sobą sprzeczne , niektóre mówią ze przy grawitacyjnej wentylacji nie wolno mieć mechanicznych wentylatorów , inne ze mogą być wspomagajace okresowo ( czyli takie jak ja mam w kuchni i łazience ) W kazdym razie nie zaleca się ale dopuszcza się , Innym znów razem ze przy mechanicznej wentylacji nie , ale przy grawitacyjnej mozna zamontowąć . Tak więc nie bardzo wiem jak mam interpretopwac to rozporzadzenie tym bardziej ze w INSTALATORZE POLSKIM 4/2011 w jednym z artykułów zaleca się montowanie wentylatorów wspomagajacych wentylację grawitacyjną

4. Poza tym pismo takie dostało 13 włascicieli mieszkań w bloku , reszta ( 50 mieszkań w bloku) pomimo takze źle funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej i zamontowanych wentylatorach ( okapach) takiej informacji nie dostało

5. Chciałbym sie dowiedzieć jak interpretowac przepisy rozporzadzenia w/w i ewentualnie co mogę w takiej sytuacji zrobic. Nadmieniam ze Wentylator w kuchni mam wbudowany w meble ( nie jest mozliwa deinstalacja) a odprowadzenie rurą do kratki przewodu wentylacyjnego ( kratka podwójna gdy nie działa wentylator ,powinnien być ciag w drugiej kratce - ten sam przewód wentylacyjny ) Przewody wentylacyjne kuchni i łazienki =WC są osobne)


6.Artykuły które znalazłem w rozporzadzeniu ministra nie mówią ( moim zdaniem) nic o pomieszczeniach mieszkalnych a tylko o warunkach pracy - ale moge się mylic dlatego prosze o rade .Ponizej wypisuję artykuły które znalazłem( pewnie jest ich wiecej )

7. Jeden przepis mówi o tym (§ 148, ust. 2), że w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną nie można stosować wentylacji grawitacyjnej, natomiast inny przepis (§ 141, podpunkt 3), a także § 150, ust. 9)) zabrania stosowania wentylacji mechanicznej wyciągowej w pomieszczeniu, w którym znajdują się paleniska i wloty do przewodów spalinowych.

istnieje również przepis (§ 93, ust. 3), zgodnie z którym w pewnych sytuacjach NALEŻY zamontować okap kuchenny z wyciągiem powietrza oraz kanał wentylacji grawitacyjnej, co pozostaje w jaskrawej sprzeczności z wyżej przytoczonymi przepisami, jeśli jeszcz dodatkowo weźmiemy pod uwagę przepis (§ 150, ust. 8 ).

Dodatkowo istnieją jeszcze § 142, ust. 1 oraz § 152, ust. 6, 7, 8 i 9. ;/

Oraz zalecenia o tym ze wspomagajace wentylatory mechaniczne przy grawitacyjnej moze być montowany żeby okresowo zwiększyć przepływ powietrza ( wilgoć , zapachy - ale nie jestem pewien czy to dotyczy mieszkań czy raczej zakładów pracy )

Prosze o pomoc ( Jakąś interpretację i odpowiedź na pytanie czy Mogę mieć wentylator czy nie i które paragrafy mi na to pozwalają )

Do tej pory byłem nieświadomy jak to działa wszystko. Dużo wypowiedzi w tym wątku więc chciałbym o konkretną informację.

Obecnie mam zamontowany okap kuchenny mechaniczny z klapką otwierającą zawór w momencie działania okapu. Okap używany tylko w sytuacjach ostrego gotowania. Okap zawieszony nad kuchenką gazową jakieś 80 cm.

W kuchni mam jeden kanał wentylacyjny, w łazience drugi. Kanały są oddzielne. Mieszkam na 4 piętrze czteropiętrowego bloku. Każde mieszkanie ma swój kanał w łazience i swój w kuchni.

Czy okap mogę podłączyć do kratki kanału w kuchni w taki sposób że jest kratka a pod nią wkuję się z rurami okapu ? Czy może rura od okapu nad kratką ? Zgodnie z wcześniejszą wypowiedzią rura od okapu powinna kierować strumień powietrza do góry ?

Proszę o pilną odpowiedź, gdyż nie wiem czy kuć czy wymieniać okap. Kucie taniej wyjdzie :/

Dodam do powyższego postu że w bloku jest nieużywany komin od pieców kaflowych których już nie ma od 20 lat.

Chciałbym wrócić do zapisów art. 150 pkt. 9 rozporządzenia MI, na który powołuje się tu większość osób negujących zastosowanie okapu. Proszę czytać ten przepis dokładnie - mówi on o urządzeniach z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia!!!! To dotyczy junkersów, podgrzewaczy czy tego typu urządzeń, a nie kuchenek. Kuchenki nie mają przewodów odprowadzających grawitacyjnie spaliny, więc nie wchodzą w ograniczenia tego punktu. Tym samym uważam że zastosowanie okapu z wentylacją wywiewną jest dozwolone. Ograniczenie może być, jeśli komin jest współdzielony i nawiewem wywołujemy uciążliwości zapachowe dla sąsiada(ów) w tym samym pionie. Natomiast nie wówczas, kiedy mamy indywidualny kanał. Co do ewentualnego podciśnienia, to mowa o cofce w łazience jest przesadzona. Okna szczelne (plastikowe) mają również otwory wentylacyjne, którymi w kuchni ciśnienie wcześniej się wyrówna, zanim jakiekolwiek podciśnienie dotrze do łazienki.

Wszystko się zgadza ale jest też par 150.8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą
wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.
Ps. Gdzie okna plastikowe mają otwory wentylacyjne??

O ile mogę sie domyślać, sprawa dotyczy wieżowca - prawdopodobnie Pana kanał wentylacji grawitacyjnej jest wspólny z innymi piętrami - więc smażone ziemniaczki rozniosą swój aromat do sąsiada z pionu :)

witam Panowie moim problemem jest dom (brak jakiejkolwiek wentylacji) po rodzicach lata 50 ubiegłego stulecia , jeden 60x60 komin- od pieca centralnego na węgiel , zrobiłem okap z nad pieca gazowego z kuchni , na razie wyprowadziłem to na pusty strych , poradźcie czy jest mądre poprowadzenie rur 100mm z pokoi na parterze (zaraz obok tego komina możliwość obudowania rigipsem) poprzez pokoje na poddaszu i na strych (dałoby to jakieś 5 m pionowej rury od sufitu w pokoju)- by jakoś to zużyte powietrze wo gule uchodziło z domu ,a w nowych oknach wyciąć uszczelki od góry, by do domu wchodziło powietrze z zewnątrz, w łazience i ubikacji ( myślałem ) -zamontować małe wentylatorki wywiewne ,i podpiąć je pod oświetlenie, (ale jak one pójdą czy nie zaburzy to wentylacji w domu?? dodam ze każda Wasza rada jest dla mnie cenna , dom jednorodzinny na wsi

Polecam stronę internetową http://www.borys24.pl/ znajdziecie tu okapy kuchenne po przystępnych cenach, mało tego RTV AGD aparaty. POLECAM

Do maxi1111
Widać masz chyba z tego profity że zaśmiecasz forum jakimś sklepem internetowym

a ja podłączyłem swój okap w taki sposób że rura spiro idzie do góry a następnie pod sufitem podwieszanym łączy się z rurą pcv która idzie w prawo do komina (rura pcv jest spłaszczona orginalnie aby zmieściła się pod sufitem) i wchodzi w komin.
około 10 cm pod sufitem mam zamontowaną kratkę w kominie (a w suficie nad tą kratka wchodzi rura pcv).
przez jakieś2 lata nie montowałem okapu, więc miałem w kuchi przygotowany otwór z rurą pcv nad płytą grzewczą i normalny otwór w ścianie (tam gdzie jest komin) z kratką.
a teraz po podłączeniu okapu jak włączyłem go to wywaliło kratkę z tego otworu na dole. Więc go poprostu zakleiłem na stałe. I taki patent:)
myslalem ze da radę mieć jeszcze tą kratkę z otworem żeby wciagało powietrze grawitacyjnie jak jest wyłączony okap, ale jak go wlacze to wywali tą kratkę na dole co jest zamontowana na scianie pod sufitem podwieszanym.

Człowieku... bojler i komin spalinowy... ty już więcej nic nie pisz

Ja uważam że lepiej mieć okap. sama kupiłam porządny z firmy Tanake i swietnie działa :) maja cała oferte

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.