273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

problem z normami

Mundi, nadal nie wiem czemu tak naciskasz na tą normę. Jak się powołasz na normę, to ci każdy może to podważyć.
Nie lepiej na paragraf 155 ust. 3 i 4 DzU 75 poz 690 z 2002 r. (ze zmianami: DzU 33 z 2003 i 109 z 2004) oraz odpowiednim jego załącznikiem.
Modernizując okna zmienił element wentylacji grawitacyjnej w znaczacy sposób ograniczajac strumień powietrza nawiewanego. Moim zdaniem jest to podstawa, aby jako punkt odniesienia przyjąć w/w rozporządzenie.
Jeśli chodzi o nawiewniki, to w tym przypadku nie mogą być higrosterowane.
I jeszcze jedno, zbliża się wiosna, a więc coroczne obowiązkowe kontrole kominiarskie. To dodatkowa okazja, by uzyskać papier potwierdzajacy, że wentylacja jest niesprawna. Niestety jest wielu kominiarzy-przebierańców i powinieneś wybrać do kontroli rzetelnego (i przed kontrolą odpowiednio go nastawić).
Jeśli mimo kontroli i protokolu nie bedą chcieli nic zrobić (zgodzić się na montaż nawiewników)to z tym papierem do gazowni. Sami odetną gaz do mieszkania i zdemontują gazomierz. Ale to ostateczność, bo niestety gaz uruchomią tylko wtedy gdy dostarczy im się protokol potwierdzający skuteczna wentylacje i zaplaci im sie za uruchomienie. Przed uruchomieniem sprawdza szczelnosc instalacji w mieszkaniu i zapewne okaże się, że jest nieszczelna. Więc czeka cię następny remont.

Chcesz bardziej,tanio rozwiązać problem, czy znaleść normy. Jak to pierwsze zadzwoń 0225591081

Witam,
Obiecałem, że spytam PKN o obligatoryjność norm. Poniżej przedstawiam korespondencję w tej sprawie. Pozdr. Michał Dobrzyński
Moje pytanie:
"(...)Wciąż w środowisku chłodniczym istnieje niejasność co do obowiązku stosowania norm. Wg mojej wiedzy, PN i EN nie są bezwzględnie obowiązujące w Polsce, dopóki nie zostaną "przeniesione" do prawa ustawą lub rozporządzeniem. I dopiero to, co jest zapisane w ustawie lub rozporządzeniu jest obowiązujące. Będę niezmiernie zobowiązany za potwierdzenie lub zdementowanie tej informacji. (...)".
Odpowiedź PKN:
"(...)Potwierdzam Pana informację. Z poważaniem, Ewa Soroko, PKN (...)".

Serdecznie dziękuję.
Choć jak to zwykle w Polskim prawie bywa mam dalej wątpliwości co do pewnych sformułowań:
1. Co to znaczy "zostaną przeniesione"
-czy mają być zacytowane ( ich treść)
- czy ma być podany nr normy
- czy wystarczy ponajminiejszej lini oporu "..zgodnie z polską normą"(nie precyzując która, a tak jest np. w rozp. w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
I wtedy gdy PKN wyda sobie nową normę to automatycznie zmienia rozporządzenie.
2. Jak normy i ich zmiany jak i rozporządzenia odnoszą się do iskniejących zasobów mieszkaniowych.
w pkt. zakres stosowania...
- czy odnisi się do istniejących zasobów i należy je bezwzględnie dostosować do nich ( w jakim czasie)
- czy zaczynają obowiązywqać przy do konywanbiy remontu dalego elementu ( jakiego remontu; czy iswnieje jescze podział na remont kapitalny)
- czy przy modernizacji....
Albo pytanie dosadnie:
Wg jakich przepisów i nirm biegły sądowy będzie rozlicza w razie jakiegoś nieszczęścia( opukać..)

Jednej z noweli waruków ... wprowadziła w załączniku wykaz norm do których warunki się odnoszą. Więc nie jest tak do końca jak Pan, Panie Mundi napisał, że normy są anonimowe.

Przepraszam zwracam honor .
W załączniku faktycznie jest wykaz Norm do tego zazporządzenia.
Ale to nurtujące mnie pytanie: CZY , A LEŚLI TAK to kiedy
w istniejących zasobach nowe przepisy zaczynają obowiązywać.
Jak już chyba pisałem kiedyś było tak że przy remoncie kapitalnym ( który był zdefiniowany w ustawie), taraz o ile wiem takiej definicji już niema.
??????

Wracam do Norm
Ustawa z dnia 12.09.2002 roku, art.5 par 3"Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne"
Jeżeli inwestor nie wpisze w umowie, że wykonawca ma stosować się do PN to co dalej? Obowiązuje mnie tylko, jako wykonawcę rozporządzenia i zawarte w nich odwołania do wybranych norm?
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.