273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Po co jest forum?

Gnomi czytaj uważnie zanim coś napiszesz. Gdzie w instalacji cwu znajduje się grzejnik.
Fakt, przez samosugestię potraktowałem CUW jako centralne ogrzewanie, ale co ma CUW do ogrzewania i strat przesyłu ? I co ma Robert do tej dyskusji? Wyrwałeś się jak filip z konopi!

No to Panie Gnom, NIECH Pan zaproponuje inne tańsze rozwiązanie . Limit to 40kWh/m2 rocznie. Niech Pan zaneguje moją pracę, co by Pan zrobił inaczej??
I tu się pan zdziwi.
Po pierwsze bez sensu jest narzucanie limitu 40kWh/m2 bo to słabo zależy od wybranego sposobu ogrzewania a głównie od architektury i konstrukcji, wentylacji i co niepomijalne od przyzwyczajeń użytkowników. Po drugie ci z którymi rozawiam dzielą się na 2 kategorie, ci co już mają dom w stanie surowym , lub chcieli by zmienić istniejący system i tych co nie mają jeszcze projektu. Każdy przypadek jest inny i nie ma jednego najlepszego rozwiązania. Ja w przeciwieństwie do pana nie uzurpuję sobie takiej boskiej władzy, żeby zapewnić gościa że jak sobie zrobi 30cm styropianu to na pewno nie będzie zużywał 40kWh/m2. Taki dom z ogrzewaniem elektycznym łatwo opomiarować a co będzie jeśli żona tego gościa tak jak moja uwielbia wietrzyć cały dom przez conajmniej godzinę dziennie?
Zdziwi się pan dlatego, że już kilka razy jako jedno z możliwych rozwiązań dla domu nowoprojektowanego sugerowałem właśnie ogrzewanie elektryczne. Nie zgadzam się jedynie z przedstawianiem tego jako jedynego najlepszego rozwiazania do wszystkich przypadków dla wszystkich klientów, dla mojej żony nie byłoby to najlepsze rozwiązanie nawet w domu pasywnym. Już kiedyś pisałam długi post na temat wyboru najbardziej ekonomicznego rozwiązania więc nie chce mi się tego samego powtarzać po raz drugi.
Życzę więcej wątpliwości i dociekliwości.

Święta racja, nie można stosować sztampy.
Panie TB niech pan przedstawi listę adresów swoich klientów. Jak są zadowoleni z pana usług to na pewno pozwolą panu na ich opublikowanie. My sobie wybierzemy np. pięciu i sami zrobimy badania, bo od pana nie można się doprosić. I wtedy bedziemy mieć o czym dyskutować.
Pięciu z kilku tysięcy to niewiele prawda?
Kryteria doboru klientów : dom termos - lub ocieplony od wewnatrz, ogrzewanie elektryczne no i rekuperacja.

Pani Olu, to nie jest rozporządzenie ministra lecz Ustawa z 12.09.2002r. o normalizacji naszego kochanego Sejmu. Minister może przywołać Polskie Normy ale nadal są one tylko pomocne do projektowania. U nas niestety bardzo często jest stosowana nadinterpretacje prawa, stąd Ktoś w swojej nadgorliowści, nierozumiejący sedna sprawy chce w umowie mieć wpisane wszystkie numery norm o jakie przedmiot umowy może zahaczać, a więc współczuje.
Pozdrawiam
Janusz

chyba z tą listą klientów indywidualnych, Pani olu to chwyt poniżej pasa.

Jaki chwyt? Przeciez wystarczyłoby to zrobić i raz na zawsze zamknąc usta krytykom. Poprosić z 5 z tych kilku tysięcy zadowolonych klientów. Ja mam taką bazę w swoim regionie, mam umowy z tymi ludźmi, że jak by co to zawsze mogę wpaść z klientem. Raz nawet robiliśmy szkolenie dla serwisantów u jednego klienta w domu. Więc niech Pan nie pieprzy bzdur. Pański opór świadczy o tym, że nie ma tych zadowolonych klientów i tyle.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 7 kwietnia 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie(Dz. U. z dnia 12 maja 2004 r.) jest wykaz norm na które przywołuje się treść rozporządzenia. I teraz mamy pat : Ustawa (przejęzyczyłam się) pozwala nam (akt wyższej rangi ) na niestosowanie się do norm, natomiast rozporządzenie (akt niższej rangi) przywołuje niektóre normy. I jak nie przywoływać nr norm w umowach, skoro sprawa nadaje się klient może zawsze powołać się na ustawę i wygra,mówiąc jak taki głupi jesteś to rób tak ja chcę a nie norma, bo nie muszę jej stosować.
Może pan ma inny pomysł, bo fakt to jest męczące.

Może skrócić, że przedmiot umowy będzie wykonany zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 7 kwietnia 2004 r."w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie(Dz. U. z dnia 12 maja 2004 r.)" i z wymienionymi normami wymienionymi w załączniku a dotyczącymi przedmiotu umowy. Tak w ogóle to nie mam pomysłu jak nie widze "załącznika" oczywiście do Rozporządzenia.
Janusz

I po ch* wchodzicie na to forum? Zeby sie poklocic? Zeby podyskutowac rzeczowo? Jesli tak to niestety wam to nie wychodzi. Bardzo wiele mi brakuje zeby wypowiadac sie na tematy tutaj wymienione ale ja w odroznieniu od was wypowiadalbym sie majac jakies przeprowadzone badania. A tutaj wy zdecydowanie sie bezsensu klocicie. Zaloze sie, ze pewnie chcecie zeby w polsce bylo dobrze. Zgadza sie?

trafione w sedno :)

No tak. Tylko wciąż mamy wrażenie że dla wielu lepiej, to znaczy zgodnie z prawem, nauką, wyuczonym zawodem. Trąci to historią tych, co naukowo sądzili o krążeniu Słońca wokół Ziemi, jak też tych co zgodnie z prawem spalili czasem kogoś publicznie, bo krowy nie dawały mleka. Wykonywano to na profesjonalnym poziomie. Osobiście szeroko nie ujawniam aż tyle ze swojego dorobku jak Pan Brzęczkowski i mam spokój od godnych pożałowania krzewicieli postępu a równocześnie fantyków zaściankowej wiedzy. Przecież każde z nas chciałoby...

jakto ... że niby słońce nie krąży wokół ziemi?:)
No ale jeśli chcesz wracać do XV wieku .. hmmm to twoja sprawa. My żyjemy w XXI gdy większość praw fizycznych już opisano, a te które nie zdołano są powyżej stratosfery albo w czwartym wymiarze.

Lecz niektórzy (bardzo hałaśliwi) ludzie zachowują sie tak, jakby nie widzieli siebie i jakby zatrzymali sie w wiekach średnich z oceną pojmowania ciągle zmieniającej się wiedzy. Zanim bieżąca wiedza zostaje uporządkowana i przekazana słuchaczom (studentom) to już nowszy jej wizerunek rządzi techniką i nie tylko. Widać to wyraźnie w tych dziedzinach w których nie potrafimy wyprodukować żadnego wyrobu, który byłby hitem na rynku. A przecież w każdej dziedzinie nie brak tu wykształconych inżynierów...

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.