273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Po co jest forum?

Czytam te wasze wypowiedzi i zastanawiam się co macie do T.B. Z większością z przytoczonych "głupot T.B." zgadzam się.
1. Wentylacja grawitacyjna jaką powszechnie stosuje się w blokach i domach zależy od pogody (różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń razy wysokość komina).
2. Rozprowadzenie centralne jeśli mówic o samym cieple bez kosztów jego wytworzenia jest bardziej energochłonne - strty ciepła na przeysle) niż pojedyńcze źródła ciepła w pomieszczeniach.
3. Zwiększona moc pozwoli szybciej ogrzać ochłodzone pomieszczenie, zatem jest mniejsze zużycie ciepła (pomijając moc zamówioną). Gdy dom ochłodzi się np. do 16oC (w godzinach gdy nie ma domowników) ogrzewanie o dużej mocy można później włączyć.
4. Chciałbym równiez zauważyć co jest tańsze- dokładny projekt z obliczeniem strat ciepła, czy przewymiarowane grzejniki i źródła ciepła. Regulacja musi byc w obu przypadkach aby użytkownik mógł dopasować temperaturę do swoich wymagań.

Sprostowanie słów pana TB a dotyczace norm.
Część norm jest do obowiązkowego stosowania, a część norm są normami do stosowania uznaniowo.
Panie TB...

Czytam te wasze wypowiedzi i zastanawiam się co macie do T.B. Z większością z przytoczonych głupot T.B. zgadzam się.
1. Wentylacja grawitacyjna jaką powszechnie stosuje się w blokach i domach zależy od pogody (różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń razy wysokość komina).
2. Rozprowadzenie centralne jeśli mówic o samym cieple bez kosztów jego wytworzenia jest bardziej energochłonne - strty ciepła na przeysle) niż pojedyńcze źródła ciepła w pomieszczeniach.
3. Zwiększona moc pozwoli szybciej ogrzać ochłodzone pomieszczenie, zatem jest mniejsze zużycie ciepła (pomijając moc zamówioną). Gdy dom ochłodzi się np. do 16oC (w godzinach gdy nie ma domowników) ogrzewanie o dużej mocy można później włączyć.
4. Chciałbym równiez zauważyć co jest tańsze- dokładny projekt z obliczeniem strat ciepła, czy przewymiarowane grzejniki i źródła ciepła. Regulacja musi byc w obu przypadkach aby użytkownik mógł dopasować temperaturę do swoich wymagań.

Ad.1 Nikt temu nie zaprzecza
Ad.2 Koszt 1kWh z kotła gazowego to ok 0,11PLN, prądu 0,38PLN. A jakie są straty na przesyle ? 100% ciepła oddanego w grzejniku ? A nawet gdyby toby dalej gaz był 2 razy tańszy.
Ad.3 W domu dobrze zaizolowanym temperatura z 20C do 16C obniża się kilkadziesiąt godzin wię o czym tu mówimy ? I o ile później włączyć? skrócenie czasu z 20 minut do 5 rzeczywiście poprawia komfort ? No to skróćmy do 1 minuty będzie jeszcze lepiej.
Ad.4 Zawsze taniej wychodzi korzystanie z usług ludzi , ktorzy wiedzą co robią i mają wiedzę nie tylko z broszurek.

To i ja parę słów dorzucę do tej awantury.
Ustawa z 12.09.2002r. o normalizacji (Dz.U. Nr 169 poz. 1386) art. 4 pkt. 3 "Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne" pkt. 4 "Polskie Normy mogą być przywołane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim", ale nie oznacza to, że przywołanie ich w Rozporządzeniu przez Ministra stanowi, że te przywołane są obowiązkowe do stosowania, bo nadal nie są obowiązkowe, bo tak stanowi p. 3 art. 4 w/w Ustawy. Wentylacja grawitacyjna nigdy nie była obowiązkowa do stosowania, ponieważ zawsze w kolejnych rozporządzeniach kolejnych ministrów "w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego" zwane później budynkami jest paragraf, że wentylacja grawitacyjna może być stosowana, a w wypadku nie możności zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza należy zastosować wentylacje sztuczną, np. Dz.U. Nr 38 z 1961r par. 49 ust. 3. Problem leży w tym, że wentylacji grawitacyjnej nie trzeba projektować i każdy się na niej zna jak na medycynie, a więc jest szeroko stosowana i po drugie, ona nie zależy od pogody tylko od prawidłowego rozmieszczenia i wyprowadzenia kanałów wentylacyjnych i jeżeli te warunki są spełnione to intensywność wentylacji grawitacyjnej zależy od powierzchni słupa powietrza zewnętrznego, którą zmniejszamy lub zwiększamy dzięki skrzydłom okiennym uchylno-rozwieranym, lufcikom itp., oczywiście są wyjątki gdy po zimnej nocy przychodzi gorący poranek i powietrze w budynku z murami od dużej pojemności cieplnej jest chłodniejsze niż na zewnątrz budynku, co powoduje, że cięższe powietrze wylewa się oknami z mieszkania na zewnątrz a tym samym kanałami grawitacyjnymi napływa powietrze od góry zgodnie z zachowaniem ... i dobrym wychowaniem.
Janusz Rękas

-- I tu pełna zgoda-- Ad.4 Zawsze taniej wychodzi korzystanie z usług ludzi , ktorzy wiedzą co robią i mają wiedzę nie tylko z broszurek. ),daltego jeszczeraz wyjaśnię czytającemy wyłącznie grube ksiązki, dlaczego nie-co .
Mamy określoną gotówkę na dom i tego nie przeskoczymy . Różnica w kosztach założenia ogrzewania elektrycznego a centralnego (o pc nie wspominając) zainwestowana w izolację rekuperator i krany, pozwala nam zmniejszyć zużycie energii ze 160 na 40 kWh /m2 rocznie. Jakby więc nie liczył, to jeżeli 1kWh z gazu (uawzględniając straty i koszty pądu na oświetlenie gotowanie.. itp) będzie nawet 3 razy tańszy to i tak pądem będzie taniej, a gaz będzie drożał znacznie szybciej niż prąd.
Mało tego ! uniwersalizm niecentralnych rozwiązań i cena powoduje, że opłaca się budować małe domy 70 - 80 czy 90 m2 na które zapotrzebowanie jest ogromne.
Zaś w dużych domach łatwiej i skuteczniej stworzyć strefy (np dzień / noc) .
Odrębna sprawa to komfort ! w domach izolowanych jest dość mała bezwładność, więc termozawory grzejnikowe bardzo źle działają, są duże wahania temperatur.
Dlatego uważam, że należy korzystać z usług tych co się na niecentralnych systemach znają, i lepsza jest gruba izolacja niż gruba książka nie na temat.

-- ... w domach izolowanych jest dość mała bezwładność, więc termozawory grzejnikowe bardzo źle działają, są duże wahania temperatur.
Głupoty wygadujesz, izolowanie zwiększa bezwładność budynku a nie zmniejsza, a gdybyć nawet dom zbudował z samego styropianu to co, myślisz że zawór nie utrzymał by temperatury ? Opowiem za ciebie, rozmawiałem z gościem co ma dom zaizolowany od środka tj. zbudowany z kształtek styropianowych wyłożony od wewnątrz k-gipsem. Nie ma żadnych wahań temperatury. Wiesz jaką stałą czasową ma zwykły zawór termostatyczny ? 20 min , a wiesz co to znaczy ? Nie ? To nie pierdziel że są wachania temperatury!

Panie Kominiarczyk ma pan rację rozporzadzenie o normalizacji tak mówi(Dz.U. Nr 169 poz. 1386), ale jeżeli w innym rozporządzeniu jest wskazanie do stosowania norm to należy je stosować np.
paragraf 155 rozporządzenia 2002/75/690
"4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej."
Ja mam mieszne odczucia co do Dz.U. Nr 169 poz. 1386, ponieważ w umowach teraz wpisuję wszystkie numery norm o jakie przedmiot umowy może zahaczać. Umowy tym samym stają się nie do czytania.

Niebardzo wiem co mają bloczki styropianowe izolacją i to jeszcze dobrą. Jeszcze raz dla jasności : izolacja to nie ściana a termos, bloczki styropiamowe nie zabezpieczone hydroizolacją chłoną wodę (1,8%/24h) i traca swoje własciwosci izolacyjne. Po oza tym są cieńkie. Dom rozmowcy Szanownego pana zużuwa 150 kwh/m2 rocznie a nie 40.

A skąd wiesz że nie jest zabezpieczony hydroizolacją ? I co wiesz, jaką ma izolację na zewnątrz ? I skąd wiesz ile zużywa energii ? g. wiesz a gadasz ! Pojęcia nie masz o szybkości zmian temperatury i pojemości cieplnej pomieszczenia i bezwładności cieplnej. A izolacja to izolacja a nie termos czajnik czy filiżanka. Pytam się raz jeszcze , jaka jest stała czasowa pomieszczeń ? I co z tego wynika ?

Przecież wielokrotnie tłumaczyłem skąd wiem. Sam napisałeś, że ma ogrzewanie centralne, a przy tego typu systemach takie się ma osiągi. A że nie zabezpieczone ściany hydroizolacją to jestem pewien (doświadczenie!)
Zrestą spytaj się o roczne zużycie gazu, dodaj stan licznika... samo wyjdzie.

Przecież wielokrotnie tłumaczyłem skąd wiem. Sam napisałeś, że ma ogrzewanie centralne, a przy tego typu systemach takie się ma osiągi. A że nie zabezpieczone ściany hydroizolacją to jestem pewien (doświadczenie!)
Zrestą spytaj się o roczne zużycie gazu, dodaj stan licznika... samo wyjdzie.
..wiem bo doswiadczenie... ? O czym ty gadasz ? ... że ma odrzewanie centralane to ma dom ze złą izolacją ...? A ja jestem murzynem bo mam żonę a wszyscy murzyni, których znam są żonaci. Szkoda nawet odpowiadać na takie argumenty.
1. Jakie są konkretnie straty na przesyle z kotła gazowego do grzejnika ?
2. Jaka jest stała czasowa domu zaizolowanego od środka ?
3. Jaki jest uchyb temperatury w pomieszczeniu z układem centralnego sterowania z zaworami termostaycznymi i sterowaniem podogowym na kotle?
Nie wiesz ? No to spadaj.

Robert chyba nie chcesz wykładać na temat pompy cyrkulacyjnej do cwu bo twój wywód na tamten temat obnażył zakres twojej wiedzy - wysokość podnoszenia trochę większa niż straty wtedy woda zostanie przetłoczona - i ty chcesz konfrontować wiedzę z innycmi i co wtedy będziesz tłumaczył że nie jesteś po tym czy tamtym kierunku - konfrontuj i wykładaj.

Robert chyba nie chcesz wykładać na temat pompy cyrkulacyjnej do cwu bo twój wywód na tamten temat obnażył zakres twojej wiedzy - wysokość podnoszenia trochę większa niż straty wtedy woda zostanie przetłoczona - i ty chcesz konfrontować wiedzę z innycmi i co wtedy będziesz tłumaczył że nie jesteś po tym czy tamtym kierunku - konfrontuj i wykładaj.
Panie "znak interpunkcyjny", zaciekawiła mnie pana wypowiedź. Proszę o dokładniejsze wyjaśnienia, jak dobiera się wysokość podnoszenia pompy CUW ?
Ja osobiście spotkałem się z dwoma sposobami. Jeden mówi o oporze wody płynącej przez rurę, drugi każe do tej wartości dodać jeszcze wysokość od pompy do nawyżej zamontowanego grzejnika, a może zna pan jakiś 3. sposób?

Gnomi czytaj uważnie zanim coś napiszesz. Gdzie w instalacji cwu znajduje się grzejnik.

No to Panie Gnom, NIECH Pan zaproponuje inne tańsze rozwiązanie . Limit to 40kWh/m2 rocznie. Niech Pan zaneguje moją pracę, co by Pan zrobił inaczej??

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.