273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Klimatyzacja+rekuperacja

Czemu? Wiesz ilu się naraziłem przez 17 lat zajmując się domami energooszczędnymi( 40kWh/m2 rocznie)? Wiesz jak w latach 1990-95 była zwalczana wentylacja z odzyskiem ciepła. Wiesz ilu wrogów ma dzisiaj skuteczna izolacja termiczna . Nie ma co się bać, żaden sąd fizyki nie zmieni i fizyką budowli nie zastąpi.
Poważna sprawa tak przez 17 lat rzeźbić i narażać się swoją impertynencją. Panie TVBS gdyby nie Pan pewnie nie było by tego forum, widocznie ma Pan najwięcej z nas czasu na pisanie i czytanie pewnie też oglądanie telewizji, czy cokolwiek innego. Ktoś to musi robić, cała reszta specjalistów pracuje i woli rozwiązać problemy klientów.

Kiedyś się badało, opracowywało, a teraz siedzę sobie z laptopem w kawiarni na Bartyckiej. Na budowie byłbym nieprzydatny (dwie lewe ręce). Do roboty to jeżdzą wyspecjalizowane ekipy.
Zapraszam na kawę. Mi płacą sporo za to pisanie.... taka praca.

Panie TB o badaniach to ty nie masz pojęcia, więc się nie odzywaj.
Panie Adamie, rozumiem, że klimatyzator ma niewielki zapas mocy chłodniczej, dlatego chce pan zastosować chłodnicę freonową.
A może jednak miałby pan trochę zapasu na max 1kW na dochłodzenie powietrza z rekuperatora, przy założeniu 0,5wym/godzinę.
Jest tylko jedno "ale". Dostawa świeżego powietrza będzie w porządku, gdy klima będzie chodzić, ale kiedy ją wyłączymy np. zimą to może się okazać, że spręż wentylatora w rekuperatorze nie pokona sam oporów sieci i zamiast 0,5 wym/godzinę mamy 0,1. Oczywiście to są tylko dywagacje. Niestety uwazam, że trzeba to po prostu zaprojektować.
Jeszcze dwa pytania
Czy klient ma przewody wentylacji grawitacyjnej?
Jak chciałby pan połączyć kanałowiec z rekuperatorem?
Pozdrawiam.

Daikin ma takie coś ale ..... oj drogie !! :)

A nie mówiłem:) Pojawili się Pana "wielbiciele":)
P.S. To Panu za te wypowiedzi płacą?:)

Panowie jesteście inżynierami i technikami, więc proszę o konkrety a ploteczki to poza forum.

Czy nie łączenie sterowanych wyłącznie temperaturą klimatyzacji i ogrzewania z wentylacją której strumień odpowiada ilości osób to nie KONKRET. Przecież to łatwe do zrozumienia. No może nie dla wszystkich.
Daj normalny rekuperator, daj normalną indywidualną klimatyzację z termostatem, ....Będzie taniej i bez projektowania . Będzie większy komfort i mniej kłopotów. Czy to nie konkret.

Tu się z brzeczkiem zgodzę - wyjątkowo:)
Osobno wentylacja, osobno klima.
Problem z połączeniem obydwu funkcji polega na wymaganej ilości powietrza dla obydwu systemów.
Wentylacja zapewnić ma jedynie higieniczną ilość powietrza świeżego ...załóżmy wynikowo 0.5 wymiany, natomiast klima chodzić będzie w cyrkulacji na 5-8 wymianach (jeśli nie więcej). Połączenie tych funkcji skutkuje problemami opisanymi przez Olę
Z postów wywnioskowałem zastosowanie jednego klimatyzatora kanałowego do obsługi 4 pomieszczeń - i tu pojawia się problem regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu - jest to pewien dyskomfort użytkownika w systuacji gdy pomieszczenia mają różną ekspozycję w stosunku do stron świata a tym samym mają one różne zyski ciepła.
Lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie multisplita z jednostkami kanałowymi małej mocy do każdego pomieszczenia osobno.
Z doświadczenia proponuje poszukać w ofercie Toshiby - ich moce zaczynają się już od 2 kW co jest raczej żadkością.
W każdym razie taka konfiguracja na mojej budowie się sprawdziła.

... z tym, ze najchętniej zamiast klimatyzacji dałbym 50 cm wełny w dachu, 30-40 cm w scianie, zakopał kawałek rury pod ziemią i miał klimę w głębokim... poważaniu.

co? klima z rekuperacji? hehehee

W upalny letni dzień zdarzyło mi się wejśc do drewnianej chaty zrekonstruowanej na wzór (wyobrażenie) tej sprzed 2700 lat w Biskupinie. O dziwo było tam przyjemnie ... CHŁODNO !
A przecie nie było wtedy politechnik z wydziałami inżynierii sanitarnej. Po prostu budowano ciepłe domy.

ostatnio byłem w skansenie we Wdzydzach na Kaszubach. W tych chałupkach z 17 wieku też było chłodno ... no ale okien też nie było :)
Może Ryszardzie cofniemy się tak ze 300 lat i zaczniemy budować na wzór tych kaszubskich. Nie będzie potrzebna izolacja ani inżynieria :)

W "ciepłych krajach bez inżyniera dają okiennice i w upały okien nie ma. U nas okiennice są beeee bo klimę kto by sprzedał? Jeden tu nawet pisze, że są tacy inżynierowie co zwalczają izolację termiczną by jeszcze pompę ciepła wcisnąć klientowi.

Jeden tu nawet pisze, że są tacy inżynierowie co zwalczają izolację termiczną by jeszcze pompę ciepła wcisnąć klientowi.
I tu cie boli Brzeczkowski. Pompy ciepla sa dla ciebie realnym zagrozeniem. Doskonale widzisz w jakim tempie rosnie ich sprzedaz w Polsce to trzesiesz portkami i wymyslasz sobie teoryjki dopasowane do swoich grzejniczkow. Zalosne, dziecinne, smieszne.

Zagrożenie wiąże się z agresją, ubliżaniem... DOADAJESZ SOBIE OTUCHY, ZNACZY ZROZUMIAŁEŚ GDZIE TWOJE MIEJSCE.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.