273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

jaki rekuperator??

Rekuperacja to odzysk ciepła, nie będzie odzysku ciepła gdy będzie obiekcie wentylacja grawitacyjna. Nie dysponuję dziś przepisami z 1990 roku, ale zapewniam, że nakazywały one posiadanie wentylacji grawitacyjnej - co wykluczało rekuperację - nie wentylację mechaniczną!!!!

Rekuperacja to jedna z metod przekazywania ciepła ,dokładnie - przepływ ciepła przez przegrodę (wnikanie + przewodzenie)inną metodą może być regeneracja. Urządzeniami do odzysku ciepła, których zasada opiera się na regeneracji są na przykład regeneratory obrotowe (poplularnie nazywane rotorami - czyli wirnikami). A co do przepisów Panie Superkłamczuszku to już twój problem, czy masz do nich dostęp, czy też nie - nieznajomość prawa szkodzi. Piszesz bzdury gigantyczne - NIGDY nie istniał polskich przepisach prawnych zapis uniemożliwiający zastosowanie technicznej metody odzysku ciepła. I dopóki mi takowego, tu na tym forum nie zacytujesz będziesz dla mnie żałosnym niedoukiem.

Jest Pan błaznem, żałosnym.

Ale w przeciwieństwie do pana, Superkłamczuszku piszę wyłącznie prawdę ;)

Przy okazji - podpadłeś mi pan, obiecuję solennie,m że wraz ze znajomymi każdy Twój post zweryfikujemy i każdą próbę demagogii ujawnimy w zarodku. Tak, że miarku , co piszesz.
W tym wątku kończę dyskusję, bo sięgnęła już dna, za co serdecznie przepraszam forumowiczów.

Bzdury, kolego - nawet w technikum uczą, co to jest rekuperacja i czym się różni od regeneracji. To jest taka różnica jak pomiędzy promieniowaniem a konwekcją. I tym razem, faktycznie się czepiasz.
Chyba w Twoim technikum w Pcimiu Dolnym (z całym szacunkiem dla miasta).
Rekuperacja jest pojęciem ogólnym, a regeneracja jest formą rekuperacji.
A propos Twojego stosunku do Pana TB i jego wypowiedzi (i nie broniąc go) to mam wątpliwości co do Twojej znajomości aktualnych przepisów. Chyba, że po naszej miłej wymianie zdań w przeszłości na ten temat podszkoliłeś się.

Mam nadzieję, że weryfikacja zacznie się od tego tematu.
Czy jest odzysk ciepła, gdy równolegle, w jednym domu, jest wentylacja wyciągowo nadmuchowa z odzyskiem ciepła i wentylacja grawitacyjna? Jak Szanowny Pan to sobie z kolegami zweryfikuje to już będzie postęp.
... wierzę, że zawsze coś z tego zostanie.

Brawo kolego Deerhunter. Teraz niech i inni zobaczą między innymi i Pan Reaktor jaką wiedzę wnosi się Pan T.B. Moje pytanie do Pana T.B. czy może wskazać obiekt wielorodzinny, w którym zainstalował wentylację z odzyskiem ciepła. Chętnie to miejsce odwiedzę.
... a Pan Bob się nie zgłosił!

Piotr i co się już dowiedziałeś? Nic! Wiesz już tylko o kłótni wśród "fachowców" co do norm. Piotr a po co ty to robisz? W krajowych przepisach dotychczas nie normuje się stężenia tlenu i dwutlenku węgla w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Normowany jest jedynie tlenek węgla - 3 mg/m3, 6 mg/m3 całodobowo i 10 mg/m3 chwilowo (Monitor Polski nr 19/96). Na stanowiskach pracy, ale nie w pomieszczeniach mieszkalnych, normowane jest stężenie dwutlenku węgla - 9000 mg/m3 NDS, 27000 mg/m3 NDSCh (Dziennik Ustaw nr 3/95)Piotr i już wiesz 1=1000. Piotr mogę ci zdradzić, że ci co to pisali o wentylacji, to nawet dla czadu mogą się kłócić bezterminowo w oparciu i taką krajową literaturę "fachową" czy czad szkodzi skoro w Monitorze Polskim jest to NDS dla Co w µg/ m3. A to chyba jest różnica. Piotrze w Polsce "fuchowcy" już nie potrafią czytać! Oni nie rozumieją o ci Ty ich pytasz! Oni chą się wyżyć!
A w załączniku do ABC Magazynu Instalatora jest porada co do systemu. Są co prawda inne M. Instalatora które podają problem "naukowo" napisane przez kominiarza: Urządzenia wspomagające grawitację. Ale tu pojawia się zawsze problem z grawitacją poziomą. Problem jest wielko naukowo, bo tej poziomej grawitacji, to jak wiem jeszcze nie wykryto. Liczyłem na Sąd w Gdańsku, ale się zawiodłem, sprawa zawieszona bezterminowo. I tak nie doszło do kompromisu, czyli ustalenia kierunku grawitacji poziomego w postanowieniu sądu. Bo to bym Wam zacytował dla czego blachy mające połączenia jak w dziurawym garnku nie ciekną. Nie doszło jednak do ustalenia kierunku grawitacji w Polsce, ale za to jest zbiór norm na "wentylację grawitacyjną". Zostawmy tem problem naukawcom, albo kominiarzom.
Piotr mnie już poradzono: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne. Ale okazuje się, że w Polsce nawet jak chciał bym sobie taki Mistral 300 zamontować wydając ok 10 000 zł, to naraził bym się Panu Kominiarzowi i Prezesom spółdzielni, którzy mają monopol na przydział świeżego powietrza. Piotrze te kłótnie wśród rodaków, to jest wynik wentylacji grawitacyjnej niedotlenienia mózgów. Koronnym produktem tego stanu związanego z mineralizacja komórek w mózgu ( początki glejaka) jest Prawo budowlane, Piotr to są też i uprawnienia dla idiotów. Piotrze jak ja się cieszę, że 13.12. 2008 jak Pan Kominiarz z Mezowa sprawdzał kulą kierunek grawitacji i drożność kominów, to honda jaz mi ocałała, czego nie mogę powiedzieć o kuchni mikrofalowej. Piotr wśród naukowców zdarzają się jednak tacy oświeceni (nienormalni? Zgodnie z MP 19 i PN?) uprawnieni co twierdzą, że CO2 powinno być normowane i to jako 1000 ppm. (ABC Magazynu Instalatora Nr.10/2008 r str.14.) Ale to niejest dr. Sowa! Ci z PW, to są Ci od mg= µg. , oni tylko biadolą i biorą forsę za kolejne konferencje i probabilistyczne teorie z których wynika pilna potrzeba sprywatyzowania Prawa Newtona prze ze mnie! Piotr Np. podobno nasz rodzimy MISTRAL jest fajny. A co proponuje pan TOMASZ. Nie krzyczcie na niego! Trochę kultury. Deerhunter jaka jest twoja opinia o MISTRALACH, co masz innego w propozycji? Po co konferencje i to forum jak od razu widać, że cała dyskusja oparta jest na radach, a na kłótni - czyli świadczy o niedotlenieniu mózgów.

Rekuperacja to jedna z metod przekazywania ciepła ,dokładnie - przepływ ciepła przez przegrodę (wnikanie + przewodzenie)inną metodą może być regeneracja.
Człowieku to mogą czytać ucznowie lub studenci, którzy za jakiś czas mogą zostać zapytani o metody przekazywania energii(ciepło to też energia)!!!Toś im zapodał definicje...

PiotrzeN (gośiu)jak jesteś tak mądry to po 55 bezowocnym bełkocie podaj definicję i typ regenatora. O ile się domyślam to Tobie chodzi o urządzenie do hodowli grzybów i bakterii? Ale naprawdę nie wiem o jaki typ urzadzenia Ci chodzi. Jak podasz namiar na producenta to sam chętnie zobaczę. Bo mnie się zdało że wiem co to jest regeneracja. Ale jeśli Ty jesteś z KKP, to chyba nic nie wiem! Czekam na wykład i definicje.Może masz na myśli X zasadę termodynamiki którą razem z antygrawitacją odkryja Kominiarze Polscy. Już trzymam się za guzik.

Na pytanie wiodące wątku, starałem się odpowiedzieć, jednak nie dość przekonująco. Dlatego też, dla przypomnienia podstawowych metod odzysku ciepła proponuję tym, którzy rekuperatora od regeneratora nie odróżniają następujący artykuł:
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=701&cms=279
Jeśli chodzi o centralki Mistral, nie mam żadnych doświadczeń z nimi związanych, dlatego też nie mogę podzielić się swoimi uwagami na ich temat.

Moje pytanie do Pana T.B. czy może wskazać obiekt wielorodzinny, w którym zainstalował wentylację z odzyskiem ciepła. Chętnie to miejsce odwiedzę.
W dalszym ciągu Bob się nie odezwał....

PiotrzeN (gośiu)jak jesteś tak mądry to po 55 bezowocnym bełkocie podaj definicję i typ regenatora. O ile się domyślam to Tobie chodzi o urządzenie do hodowli grzybów i bakterii? Ale naprawdę nie wiem o jaki typ urzadzenia Ci chodzi. Jak podasz namiar na producenta to sam chętnie zobaczę. Bo mnie się zdało że wiem co to jest regeneracja. Ale jeśli Ty jesteś z KKP, to chyba nic nie wiem! Czekam na wykład i definicje.Może masz na myśli X zasadę termodynamiki którą razem z antygrawitacją odkryja Kominiarze Polscy. Już trzymam się za guzik.
Ale ja (PiotrN)nie jestem autorem tego wątku (jaki rekuperator? - Piotr).
Generalnie S MARC wyglądasz mi na jakiegoś pieniacza na tym forum. Twoje posty udaje mi się doczytać tylko do połowy (nie wiem dlaczego?)może za mało tlenu mam w pomieszczeniu a za dużo dwutlenku węgla, tak? ty napewno znasz odpowiedź. Powiedz mi człowieku jaka jest twoja misja na tym forum?bo ewidentnie do czegoś dążysz, ale ja osobiście nie potrafię zrozumieć do czego. napisz maksymalnie w 3 zdaniach o co ci właściwie chodzi? o to że nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna? tylko o to, czy coś jeszcze? pamiętaj: maks. 3 zdania!!!

PiotrN (gość)jeśli rozumiesz choć 3 zdania to i tak dobrze! Pokaż mi rady tych co już mają rekuperatory i są zadowoleni, bo im czegoś przy okazji nie skopano. Sam chętnie poczytam. Na razie zastanawiam się nad grawitacją. Bo po ostatniej wizycie kominiarza mam uszkodoną kulą kuchenkę mikrofalową. Niestety kontrola była 4 miesące temu, a ja ten fakt odkryłem niedawno. Kuchenka była ful wypas -ok 1000 zł! Chyba nadaje się do remontu, ale ile będzie to mnie kosztować nie wiem. Natomiast wiem jak szkodzi mi nieuctwo Pana Kominiarza. Bo mógł napisać: Sprawdono kanał kulą - grawitacja działa prawidłowo , dowód rozbita mikrofalówka. Jak uguną nadlewy betonu, to druga kontrola wykaże że nie ma co remontować. Co do innego problemu to PiotrzeN obicz mi takie kominy: fi 120mm ( rura spiro) H=3, 2 m i fi 150 ( liczone bez spoin) H=2.5 m. Jak policzysz kierunki przepływu wg PN to pogadamy? Ja rozumiem twój ból, że tego Cię nie uczono w Twojej szkółce! Ale stąd interesujemnie to forum, bo wciąż czytam jakiś berkot(wypociny nieuków) i drwiny z innych ludzi spoza branży, takich co mają prawo oddychać świeżym powietrzem , a rzadko dobre rady!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.