273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

do jakiej wysokosci liczy sie krotnosc wymian

Drogi :P ,
wiem ,że dyskusja zeszła na nie te tory , które chciałeś. Założenie do 4m jest błędne.
Podaj takie parametry co do tej hali;
-wysokośc skłądowania
- ogrzewanie powietrzne aparatami, czy jakieś wodne grzejnikami.Bo jak aparatami , to ilośc powietrza wyjdzie ci z mocy grzewczej
-ząłożony material skłądowany (b. wazne bo tutaj będziesz miał wskazówkę co masz wentylować i ile powietrza masz przeznaczyć na wymiane - inaczej będzie dla skłądowania papieru a inaczej np; elementów części zamiennych do samochodu,etc)
- zyski ciepła i zapotrzebowanie chłodu
- ilośc osób pracujących i pzrebywających
- jakie wózki transportowe i ile ich będzie (gas, elektryczne, etc)
-jaki stopień czystości jest ci potrzebny
-czy masz kurty powietrzne
-czy ma byc rekupracja powietrza ( to wpłynie na moc grzewczą i chłodnicza)
-do jakiej temperatury musisz grzać/chłodzić? - pamietaj ,że inna ilość powietrza jest potrzebna na gzranie a inna na chłód
Z tych parametrów będzie można wywnioskować jaką ilośc powietrza będziesz musiał dostarczyć a ile musisz cyrkulować w systemie

Dziekuje Wally wreszcie ktos mi cos ciekawego napisał. Miejsce które ma posiadac nowe centrale ma wymiary 70m x 55m x 9m ilosc osób które tam przebywaja około 30. Wiec Przyjmująć nawet 50m3 na osobe to strumien bedzie zdecydowanie za mały. Zyski od urzadzen sa ogromne lecz niestety nie moge je dokładnie sprecyzowac gdy producent mimo usilnych prosb nie odpowiedzial na moje zapytanie. Przeliczajac wedlug podanego mi wzoru od innego producenta maszyn wyszlo mi 44250kW co według mnie jest bzdura bo to by była piekarnia a tak nie jest.Wystepuja tam tez inne zyski ciepła jak np od wózków itp. Ale nie majac sensnownej wartości zysków od maszyn zaprzestałem liczyc strumien powietrza według zysków i postanowilem policzyc to ze wzgledu na krotnosc wymian.Hala ma wysokosc 9m i jezeli policze krotnosc dla 9m a dla 4m to jest duza równica i pytam która odpowiedz jest dobra, a może istnieje inne rozwiazanie.

I to jest inżynierska robota! Wentylacja zaprojektowana do potrzeb, aby utrzymać zdrowe parametry powietrza a nie kubatura razy ilość wymian.

Moze warto pomyslec rowniez o aeracji. Nie twierdze ze jest to super rozwiazanie ale kiedys w przeszlosci byla stosowana w halach produkcyjnych o duzych zyskach ciepla. Jest chyba nawet ksiazka na ten temat ale nie pamietam tytulu (chyba z lat 70). Moze ten system wentylacji (naturalnej) ma szanse na rozwiazanie tego problemu. Jest w uzyciu najtansza (tylko silowniki przy przepustnicach zainstalowanych w scianie i na dachu) Wymaga rzetelnej analizy ksztaltu budynku i danych o przewazajacym wietrze w okolicy tego obiektu. Wiatr jest za darmo a wszelkie chlodzenie jest bardzo kosztowne w eksploatacji. Jesli chociaz w czesci mozesz to zastosowac, to osobiscie uwazam, ze warto to rozwazych ale po wnikliwej analizie warunkow przedstawionych w poscie Wallego. Ja osobiscie zastosowalem ten system w browarze (duze zyski ciepla o zbiornikow) i sprawdza sie w dzialaniu.
Pozd.

Ja sie spotkalem z obliczaniem krotności w wysokich salach dla strefy przebywania ludzi tj. max do 3 m. Nie jestem pewien czy nie do 2m a na pewno nie do 4m wys.
Pozdrawiam

Witaj :P!
Zgadzam się z tym, aby zaprojektować wentylację trzeba znać wiele szczegółów do czego jest ona potrzebna ! Inaczej się nie da, a wszelkie domysły to strzelanie bez prochu. Twój problem mozna rozwiązać systemem wentylacji konkretnych stanowisk pracy (system może być sprzężony z agregatem chłodzącym) za pomocą wentylacji wyporowej, wtedy nie trzeba wymieniać powietrza w całej hali. Jednak aby coś konkretnego można było zaproponować, to znów nalezy operować na danych. Mój e-mail: jakub@best.net.pl. Zapraszam także na stronę www.etapart.de a niedługo www.comproj.pl Pozdrawiam Jakub

Do 4? w jaki sposób Rozporządzenie mówi jedynie o pól krotnej wymianie przy obniżeniu wydatku. Cytuje . W pomieszczeniach, o których mowa w ust. 6, w przypadku występowania źródeł zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia lub źródeł pary wodnej, należy zapewnić stałą, co najmniej półkrotną wymianę powietrza w okresie przerw w ich wykorzystywaniu, przyjmując do obliczania wentylowanej kubatury nominalną wysokość pomieszczeń, lecz nie większą niż 4 m, lub zapewnić okresową wymianę powietrza sterowaną poziomem stężenia zanieczyszczeń.

Na jakiej podstawie te 4m? Czyżby WT art 158 p 7 ? Jeżeli nie rozumiesz zapisu przeczytaj raz jeszcze.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.