273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Buduje Dom... jakies cuda czy co??

A wiec:
Sprawa dotyczy mostkow liniowych przy styku sciana fundamentowa-podloga.
Z uwagi na to iz czesc domu bedzie podpiwniczona to beda dwa rozwiazania:
1. Dla czesci podpiwniczonej:
Ocieplenie sciany fundamentowej po stronie gruntu (U ok 0,11), ocieplenie podlogi (U ok 0,11). Powstanie mostek w narozu sciana-podloga. Droga ucieczki bedzie przez sciane w dol do gruntu pod lawa - to jest ok 40 cm muru. Zastosuje na tym odcinku pustaki o podwyższonych parametrach cieplnych, jeszcze sie nie zdecydowalem jakie ale cos ala ytong.
2. Dla czesci niepodpiwniczonej.
Izolacja scian fundamentowych po obu stronach (podobnie jak to sie robi z balkonami), tak aby droga "ucieczki" byla jak najdluzsza. Zrobie jeszcze optymalizacje do jakiej glebokosci po stronie wewnetrznej bedzie potrzebna izolacja. W tym wypadku nie bedie nieciaglosci izolacji - jedynie przez lawe, ale jezeli sciana bedzie miala wysokosc rzedu 1,5m liczona od lawy do podlogi to zaizolowanie tego odcinka wystarczy.
Nie dotarlem do zadnych konkretnych obliczen dla mostkow wiec bede musial sie poslugiwac obliczniem wsp przenikania ciepla dla konkretnej drogi ucieczki.
To jedyne sensowne rozwiazania na ten temat. Izolować od srodka nie zamierzam.
Takie rzeczy jak balkony, tarasy i inne bajerki architektoniczne beda osobnymi konstrukcjami, nie beda wplywac na ciaglasc izolacji.
Czekam na uwagi
Pozdrawiam

Wkładać izolację a izolować to dwie różne sprawy. Izolacje nie zamknię te nie są izolacjami, więc te 0.11 nie ma sensu. A w pytaniu chodziło o Pana opinę na temat 10% przyjmowanych na mostki, zarówno przy 5 cm wełny jak i 30cm.
Kolejna sprawa to wilgoć, jak zmieni się izolacyjność ytonga czy styropianu przy zawilgoceniu 4%, 6%, 8%....
Ale słusznie Pan zauważył do izolowania nikt Pana nie zmusi (przynajmniej narazie)

Krótko co zrobić z programem i obliczeniami jeżeli straty ciepła przez "liniowy" mostek termiczny są wyższe niż czałkowite straty ciepła domu??????

Panie TB. Jak napisalem wczesniej nie znalazlem dokladnych wzorow do obliczania strat ciepla przez liniowe mostki cieplne. Wiem ze sa takie programy ktore to licza ale nie mam do nich dostepu (Jak pisalem wczesniej programy te korzystaja z metody elementow skonczonych).
A co zrobic jak sie pojawia? probowac ograniczyc :) Np rozwiazanie z Ytongiem jest pewnym rozwiazaniem. Czekam na Pana sugestie.
Co do Pana uwagi to jest to oczywiste ze % udziału strat przez mostki jest rozny dla 10cm i 30cm styropianu.
Co do wilgoci to moze Pan cos zaproponuje rozsadnego ale bez izolowania od srodka. Na pewno ma Pan szeroka wiedze i wie jak mozna to wykonac (no chyba ze Pana wiedza ogranicza sie do izolowania od srodka).
Na pewno nikt Panu nie powie jak zmieni sie lambda dla roznych "zawilgocen". Pozostaje zrobic wlasne badania.
Jeszcze raz powtarzam: nie chce budowac domu pasywnego tylko energooszczedny.

Aby nie było wilgoci, to najlepiej budować z betonu i nie izolować. Mamy w tym ogromne doświadczenia (wielka płyta) .
Im Pan da więcej izolacji w zewnętrznym ociepleniu tym wiekszy będzie problem z wilgocią, dlatego nie da się połączyć domów energooszczędnych z ociepleniem zewnętrznym, czyba że przeniesiemy definicje domu energooszczędnego na E> 70 kWh/m2 rocznie (i to sporo). Przyznam (proszę się nie gniewać), że przypomina mi to coś takiego: chcę swoją bryką przyspieszać do 100km/h w 8 sek, ale nie myśli Pan chyba, że konia z przody odczepię.
Co do strat przez mostek, nie chodzi o procent, a o programy typu OZC czy metody liczenia strat, wyszło Panu, że ucieczka ciepła przez mostyk przy 30 cm wełny jest większa niż całkowita ucieczka ciepła. Niestety sporo osób ma taką metodykę liczenia, poza tym nie uzględnia zawilgocenia i sREDNIĄ IZOLACJĘ TERMICZNĄ!! .

pytnie do Klossa . doświadczenie
do pakietu szyb jaki montuje się w oknie o wymiarzę 163cm /63 cm zamknięto folę grzewczą (http://www.eswa-norge.no/) oraz czujnik od termostatu. na rogach zamonrowalem haczyki. po podlączniu zasilania i ustawieniu temperatury w środku pakiet spędził godzinę w pozycji pionowej i godzinę pozimo. czy zużycie energii, przy dT stałym, bedzie jednakowe?

Nastepny pajac co podaje niesprawdzalne linki do zrodel. Na co liczyles kuflu podajac adres www do storny po norwesku?

Może pajacowi chodziło o zdjecie, jak folia wygląda, przynajmniej ja tak zrozumiałem. Ale jak to zdjęcie jest po norwesku to faktycznie, nożna nie znając jezyka nie rozpoznać foli.

Do Pajaca nr 3. Chcialbym wiedziec do czego ta folia, po co, jak to dziala itd. zanim sie wypowiem.

Po co masz się wypowiadać jak nie rozumiesz nawet tekstu.

Kufel: przetlumacz to co jest na tej stronie to sie wypowiem

nie wiem co tu jest nie jasne? w srodku między szybami element grzeczy , folia grzewcza 160 cm/ 60cm (140W/m2), i czujnik od termostatu przez , który zasilana jest folia , utrzymujemy stałą temperaturę między szybami. i takie płaskie pudełko 163cm/63 cm / 2,4 cm raz godzinę , wisi pionowo a raz godzinę pozimo . róznica temperatur między otoczeniem a wnętrzem to 30 st. i pytanie czy zużycie energii w obu przypadkach będzie jednakowe.

Ciekawy jestem. Bedzie czy nie? A jakie to ma znaczenie? Pewnie chodzi ci po glowie cos zwiazanego z konwekcja? Zrob eksperyment to sie przekonamy.

Podejżewam, że zużycie energii w wersji "pozimej" będzie znacznie (ponad 50%) wyższe. Robiłem podobne badania z "pudełkami" sklejonymi ze styropianu. Ale mało kogo to interesuje bo obala tego typu liczenie strat ciepła jak OZC.

Podejrzewam ...oczywiście przepraszam dyktowałem.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.