273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Buduje Dom... jakies cuda czy co??

Zupełnie nie tak:)
Interesuje mnie co Pan rozumie pod pojęciem "odzysk ciepła z wentylacji a nie z wymiennika w aspekcie komfortu"?:))))))))))
Jakie ma znaczenie gdzie kondensat odpływnie? Czy na ciepłą czy zimną stronę - choć nie wiem co to dla Pana oznacza "strona zimna"? I tak zawsze para wykropli się z powietrza usuwanego.
ROTORY NIE STOSUJE SIĘ PONIEWAŻ NASTĘPUJĄ PRZECIEKI POWIETRZA USUWANEGO DO ŚWIEŻEGO (w aspekcie wentylacji higienicznej)!!! A nie dlatego że nie "usuwają wilgoci" - to pojęcie to wogóle nonsens.
Od kiedy to zadaniem wymiennika krzyżowego jest usunąć wilgoć??? - Wykraplanie wilgości z powietrza usuwanego to konsekwesje działania sławetnej fizyki a nie cel sam w sobie do osiągnięcia.
Wilgoć po prostu mamy wyrzucić wraz z powietrzem usuwanym na zewnątrz i nie potrzebujemy tutaj jego wykroplenia na wymienniku.
Wyjaśnię jeszcze - aby był Pan lepiej poinformowany- że rotory nie przekazują wilgości (tym bardziej wymienniki krzyżowe) jednakże są również wymienniki rotacyjne higroskopijne które spełniją tę funckję - ale nie jest to ich sens docelowy.
Cholera ...tyle lat jest Pan w branży a takich podstaw nie zna i nie rozumie

Też bym się denerwował gdybym zajmował się czymś na czy sie nie znam i czego nie mogę pojąć, ale to normalne.
Rolą wentylacji domowej jest między innymi, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a rotor tego nie robi. Nie ma nawet rurki do odprowadzania kondensatu. Zapraszam na Bartycką wszystkie rodzaje central są można podłączyć zbadać.

Przy 4 osobowej rodzinie średnio jest około 300g /h kondensatu. Jest pewna różnica czy te 300g poptłyną do kanalizacji w temperaturze 20 stC czy 4stC.

Faktem jest, że nie jestem poinformowany, opracowuje to co sprzedaje, badam parametry osobiście, zapraszam do badań tych co chcą i informuje o wynikach. Kto miał mnie informować w 1990 roku??? A producentowi poprostu nie wierzę i sprawdzam. Podobnie z przedstawicielem firmy.

Też bym się denerwował gdybym zajmował się czymś na czy sie nie znam i czego nie mogę pojąć, ale to normalne.
Rolą wentylacji domowej jest między innymi, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a rotor tego nie robi. Nie ma nawet rurki do odprowadzania kondensatu. Zapraszam na Bartycką wszystkie rodzaje central są można podłączyć zbadać.
Z Panem jest jednak bardzo niedobrze.
Odprowadza Pan wilgoć z budynku w wentylacji higienicznej wymiennikiem do odzysku ciepła???
Chryste....
A mnie się wydawało że robi się to usuwanym powietrzem...:)
O sensowności usuwania wilgoci możemy mówić przy chłodzeniu i usuwaniu jej z powietrza nawiewanego w okresie letnim na wymiennikach przeponowych - chłodnicach. W przypadku instalacji higienicznych jest to efekt nieporządany bo musimy wykonywać instalacje skrooplinowe.
Pana dyletanctwo niestety przechodzi najśmielsze oczekiwania

W domkach jednorodzinnych wilgoć po prostu wywalamy na zewnątrz wraz z powietrzem usuwanym - niech Pan to wkońcu pojmie bo wstydu sobie robi.

Nie rozumie Pan podstawowych zagadnień z wentylacji (choćby pojęcia gdzie wilgoć się wykrapla) więc też nie dziwi mnie że ogranicza się do domków jednorodzinnych.

I bardzo dobrze się Pany wydawało "A mnie się wydawało że robi się to usuwanym powietrzem...:)" Ale w rekuperatorach to wilgotne, ciepłe, powietrze jest studzone przez świeże, chłodne powietrze zewnętrzne. Podczas schładzania wykrapla się z tego ciepłego i wilgotnego powietrza kondensat, w dolnej części centali wentylacyjnej jest ryrka do odprowadzania tego kondensatu. W centralach typu rotor powietrze wchodzące jest nie telko ogrzewane ale zabiera ze sobą cały kondensat. Stąd ta wysoka sprawność wymiennika. I brak rurki do odprowadzania wody z centrali.

Proszę mi nie tłumaczyć tego co sam musiałem Panu wyjaśnić..
i powtarzam że wykraplanie wilgoci na krzyżowcu jest efektem ubocznym niekorzystnym (bo musimy robić odpływy)jednakże poprawia tym samym i tak słabe osiągi sprawnościowe krzyżowca bo odzyskuje ciepło utajone - a wie Pan co to takiego? :) tak tak ..to właśnie skroplona para wodna.
No a teraz proszę mi wyjaśnić: dlaczego wymienniki rotacyjne, skoro nie odzyskują ciepła utajonego, mają wyższe sprawności ?:)
Na odpowiedź czekam do poniedziałku bo wcześniej nie będę miał prawdopodobnie możliwości zajrzenia na forum - proszę pogrzebać w broszurkach:)

Oj naprawdę powinien Pan skoczyć na IŚ na jakiś kurs z wentylacji i termodynamiki ..ehh pewnie jednak "wieczorowy"

Dzięki za radę.

Tu nie trzeba dziękować - trzeba działać i podnościć kwalifikacje, a z tego co tu widać troszkę by się jej Panu przydało

Odpowiedzi brak? no właściwie mnie to nie dziwi.
Pozdrawiam :)

Odpowiedzi brak, bo pojechal Mongołom jurty izolować.

Kloss do którego wtorku? /"Kufel, z komentarzem sie wstrzymam do wtorku, wtedy bede cos wiecej wiedziec i moze ruszymy dyskusje dalej./"

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.