Dzień dobry. Mam mieszkanie i chciałbym zapytać, czy dobrze rozumiem, jaka wygląda sytuacja odnośnie do wentylacji kuchennej do aneksu kuchennego. Przy okazji płyta w kuchni będzie płytą indukcyjną.

Dodam więcej szczegółów poniżej, ale wydaje mi się, że sytuacja ta wygląda tak:

1. Mogę się korzystać z okapu wyciągowego o max. wydajności <= 250 m3/h. Przynajmniej silniejsze będą ograniczone do tej wydajności.
2. Pomimo tego nawet przy tej niskiej wydajności pracy grozi podciśnieniem w kuchni, bo nie jest tam okna. Chyba muszę uchylić drzwi balkonowe w salonie?
3. Wydajność o 250 m3/h też to jednak o wiele mniej niż sugerowano w internecie, czyli 6-krotna kubatura pomieszczenia na pierwszym biegu okapu.
4. Więc min. wydajność w tym przypadku (aneks kuchennego) powinno wynosić jakieś 24,22 m2 x 2,63 m x 6 = 382 m3/h.

Ad rem 4, nie wiem jednak, czy to ma dużo znaczenia. Czy taka niska wydajność (250 m3/h) raczej wystarczy na codziennie życie, czy co? Np. jeśli chodzi o wilgotność po gotowaniu. (A może niech higrometr sprawdzi.) Albo mogę zawsze korzystać z pochłaniacza, ale trochę dziwne w takim razie, bo przecież jest specjalne połączenie w kuchni na okap w trybie wyciągu.

Załączam schemat wentylacji, ale co więcej:

1. Mieszkanie to znajduje się w nowym budynku wielorodzinnym, a więc nieco szczelne jest.
2. Nawiewniki oczywiście są ale tylko dwa higrosterowane po 30m3/h max. i jeszcze dwa ciśnieniowe o podobnej wydajności. Powiedzmy więc łącznie wynosi to jakieś 120-140 m3/h w całym mieszkaniu. Daleko od max. wydajności o 250 m3/h do okapu kuchennego. Mało tego, że też daleko od sugerowanej wydajności na aneks kuchenny.
3. Wentylacja w budynku to system wentylacji mechanicznej wyciągowej z wentylatorami na dachu.
4. W kuchni jest kratka z wentylatorem, będąc kratką stałociśnieniową z zablokawnym przepływem według instrukcji użytkowania do mieszkania.
5. W kuchni też jest dodatkowy króciec wentylacyjny specjalnia do podłączenia okapu kuchennego i wyposażony w klapę zwrotną według instrukcji użytkowania do mieszkania.
6. Maksymalna wydajność okapu, jaki może być zamontowany to 250 m3/h znowu według instrukcji użytkowania do mieszkania. Widocznie z powodu tego otworu do połączenia.

Pozdrawiam

Załączniki