Kontynuując nasz cykl "Sylwetki Prezesów branży HVACR" przedstawiamy Prezesa Zarządu Chigo Polska sp. zo.o. Bogdana Sochura. Związany jest on z branżą HVACR od ponad 20 lat. Stanowisko prezesa Chigo Polska sp. z o.o. oraz właściciela firmy AB Klima obejmuje od 15 lat. Firma AB Klima jest autoryzowanym i bezpośrednim przedstawicielem koncernu CHIGO, znanego producenta klimatyzatorów.

Wywiad z Bogdanem Sochurem, Prezesem Zarządu Chigo Polska sp. z o.o. to kontynuacja naszego cyklu

Redakcja: Firma bardzo mocno się rozwija: nowa siedziba, oddziały w całej Polsce. Jak wspominają Państwo pierwsze lata pracy w firmie?

Bogdan Sochur: Firma AB Klima została założona w 2000 roku i od samego początku skupiliśmy się na współpracy z jednym z największych producentów klimatyzatorów na świecie, koncernem CHIGO. Jak się później okazało był to doskonały wybór.

Ze względu na konkurencyjną cenę oraz wysoką jakość, urządzenia marki CHIGO bardzo szybko zyskały uznanie wśród instalatorów oraz inwestorów.  Chociaż początki były bardzo skromne – cała firma mieściła się w jednym, niewielkim pokoju oraz wynajętym magazynie a w swojej ofercie posiadaliśmy jedynie trzy rodzaje klimatyzatorów naściennych. Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić ale swoją ofertę wysyłaliśmy głównie faxem, ponieważ internet był wtedy “dobrem luksusowym” i niewiele firm miała do niego dostęp. Mimo wszystko firma bardzo dynamicznie się rozwijała i z roku na rok podwajała obroty. Od samego początku postawiliśmy na jakość oraz profesjonalny serwis. Nasi instalatorzy wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na pomoc techniczną oraz dostęp do części zamiennych. W kolejnych latach wprowadzaliśmy do oferty coraz większą gamę produktów i na dzień dzisiejszy mamy kilkadziesiąt typów urządzeń.


R: Wraz z rozwojem firmy i poszerzeniem swojej oferty, należy pamiętać również o szkoleniu kadry pracowniczej. Jakie działania podejmują Państwo w tym zakresie, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku?

B.S.: Jak już wspominałem profesjonalny serwis jest dla nas priorytetem. Myślę, że naszą mocną stroną jest również dobrze wyszkolona kadra pracownicza.  W firmie panuje bardzo przyjazny, wręcz koleżeński klimat i wspólnie tworzymy zgrany zespół młodych, ambitnych i dobrze rozumiejących się ludzi co stanowi ogromną wartość. Nasi pracownicy poprzez wszelkiego rodzaju szkolenia ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. Kilka miesięcy temu nasz serwisant oraz dyrektor handlowy byli na dwu-tygodniowym certyfikowanym szkoleniu w fabryce Chigo w Chinach, gdzie przeszkoleni zostali z zakresu Budowy i Technologii Systemów Klimatyzacji CHIGO oraz Obsługi i Instalacji Systemów VRF. Umożliwi to jeszcze szybsze rozpoznanie i rozwiązanie usterek, jak również rozpoczęcie prowadzenia  szkoleń z instalacji i obsługi Systemów VRF CHIGO dla naszych klientów w Polsce.

Nie zapominajmy także o ciągłych promocjach które stale zwiększają atrakcyjność naszej oferty, przykładem może być obecnie trwająca "Promocja 2+1", gdzie przy zamówieniu trzech klimatyzatorów jeden z nich możemy kupić za 50% ceny.


R: Czy rynek klimatyzacji/wentylacji będzie należał do dużych producentów?

B.S.: Z roku na rok pozostaje coraz mniej miejsca dla nowych graczy, dlatego myślę, że w przyszłości pozostaną na rynku najmocniejsi producenci o ustabilizowanej pozycji. Natomiast rynek usług w dalszym ciągu będzie się rozwijał i będą powstawały nowe firmy instalacyjne. Może doprowadzić to do dalszego spadku cen usług i w konsekwencji do zwiększenia popytu na urządzenia klimatyzacyjne.


R:  Jakie nowości produktowe możemy znaleźć w Państwa ofercie w tym sezonie?

B.S.: W tym roku wprowadziliśmy 2 nowe modele klimatyzatorów naściennych, agegaty skraplające do central wentylacyjnych, szeroką ofertę systemów VRF i chillerów, nowe pompy ciepła typu powietrze-woda z 8 letnią gwarancją oraz poszerzyliśmy ofertę o nowe rekuperatory o przepływie powietrza do 6000 m3/h  wyposażone w nowoczesne sterowniki LCD.

 

Sprawdź pełną ofertę Chigo Polska

 

R:  Czy w Pana odczuciu sprzedaż urządzeń HVAC przez Internet ma przyszłość?

B.S.: Dzisiejsze czasy to czasy Internetu, nasza współpraca z firmami instalacyjnymi w dużym stopniu opiera się na sprzedaży internetowej. Wysyłka nawet największego sprzętu nie stanowi dla nas problemu więc nawet wielkie systemy bez problemu trafią do klienta. Na dzień dzisiejszy chcemy jednak uniknąć bezpośredniej sprzedaży internetowej dla ostatecznego klienta. Na pewno w przyszłości większość spraw będziemy załatwiać za pośrednictwem internetu, mam jednak nadzieję, że w dalszym ciągu podstawą będą bezpośrednie rozmowy oraz spotkania z naszymi klientami.

 

R: Czy 2015 roku można zauważyć pojawiające się nowe trendy w branży HVAC? Czy i na jakiej podstawie można je przewidzieć?

B.S.: Technologia i informatyzacja sprzętu idzie do przodu, również systemy klimatyzacji są wyposażane przez producentów w moduły WiFi do zdalnego sterowania urządzeniem. CHIGO posiada już w standardzie moduły SmartBox WiFi w systemach VRF. W niedługim czasie moduły wifi pojawią się także w klimatyzatorach serii RAC .

R:  Jakie są cele firmy w najbliższym czasie?

B.S.: Obecnie tworzymy nowe oddziały w całej Polsce. Poszukujemy Doradców Techniczo-Handlowych i Kierowników Regionalnych w całej Polsce. Ukończona została także nowa siedziba naszej firmy.  Pozwoli to na utrzymanie większych stanów magazynowych, sprawniejszą logistykę oraz serwis. Wszystkie zamówienia złożone do godziny 14 zostaną zrealizowane tego samego dnia. Wielką zaletą są też prowadzone szkolenia techniczne oraz prezentacje urządzeń dla firm instalacyjnych oraz projektantów z systemów VRF, Chillerów, pomp ciepła, rekuperatorów  co pozwoli na profesjonalną obsługę klienta jak również na nawiązanie bezpośrednich relacji w branży.

 

R: Za przemiłą rozmowę bardzo serdecznie dziękujemy, no i życzymy samych sukcesów oraz nieustającego rozwoju!

B.S.:
Ja również dziękuję.
Bogdan Sochur
Prezes Zarządu Chigo Polska sp. z o.o.


Komentarze

  • :)

    aż tak dobrze w realu?

  • :):)

    znajomy przystojniaczek:)