Jacek Czerwiński – absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy na wydziale Elektrotechniki. Jest współwłaścicielem firmy Ekoklimax-Projekt, producenta central wentylacyjnych EKOZEFIR. Jest on jednocześnie współzałożycielem firmy, która prężnie rozwija się od momentu jej powstania czyli od roku 1997.

Czas na kolejną sylwetkę Prezesa branży HVACR. Tym razem do cyklu zaprosiliśmy Jacka Czerwińskiego, współwłaściciela firmy Ekoklimax-Projekt.

Redakcja: Początek roku to czas podsumowania roku ubiegłego. Jak mogą Państwo podsumować rok 2015 dla firmy?   

Jacek Czerwiński: Dobry rok chyba dla całego budownictwa i dla Nas także. Po latach stagnacji na rynku i słabych działań inwestycyjnych nastąpiło ożywienie a co za tym idzie większa chłonność rynku. Pomimo coraz większej konkurencji - producentów i importerów urządzeń wentylacyjnych - osiągnęliśmy wzrost zainteresowania naszym produktem a co za tym idzie wzrost obrotów.

 

R.: Jakie rozwiązania, rodzaje urządzeń cieszyły się największym zainteresowaniem?   

J.C.: Coraz większym zainteresowaniem cieszą się centrale podsufitowe o większych wydajnościach 2000 -3000m3/h oraz większe „obrotowe” od 6000 do 8000m3/h.

 

Zobacz ofertę central wentylacyjnych

 

R.:  Jakie widzą Państwo prognozy na rok 2016?   

J.C.: W związku ze zmianą norm dotyczących central wentylacyjnych początek roku może być trudny zarówno dla producentów, projektantów jak i samych klientów, którzy aby więcej zaoszczędzić muszą więcej wydać na inwestycje. Jednak rynek inwestycyjny pomimo różnych zawirowań rynkowych w tym roku ma dobre prognozy.

 

R.: Czy Rynek klimatyzacji/wentylacji będzie należał do dużych producentów?   

J.C.: To zależy co rozumiemy przez rynek klimatyzacji - jeśli klimatyzacja to klimatyzatory to są to różne rynki, które rządzą się innymi prawami. Niestety według mnie rynek wentylacji „idzie” podobnie jak klimatyzacyjny w kierunku jak najniższej ceny z utratą jakości. A w tym kierunku najlepiej jest dużym producentom z większą siłą przebicia na rynku. Siłą małych producentów jest ich elastyczność więc zobaczymy jak sobie dadzą radę.

 

R.: Czy w tym sezonie pojawią się w Państwa ofercie jakieś nowości produktowe, czy też rozszerzony zostanie ogólny asortyment o jakiś nowy segment urządzeń?   

J.C.: U nas rok bez nowych produktów jest rokiem straconym. Co roku unowocześniamy nasze produkty, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb rynku. Rok 2016 będzie obfitował w dużo nowości, których część zaprezentujemy na Forum Wentylacja. Zapraszamy na nasze stoisko. Numer podany zostanie nieco później:) 

 

Zapoznaj się z ofertą Ekoklimax

 

R.:  Już w marcu spotkamy się wszyscy na kolejnej edycji FWSK. Czego tym razem możemy spodziewać się na Państwa stoisku?   

J.C.: Tak jak już powiedziałem - nowości produktowych, a także współpracy - w tym roku podejmujemy współpracę z firmą Sunex z Raciborza czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Jesteśmy pewni , że wymiana doświadczeń przyniesie obopólną korzyść.

 

R.: Rok 2014/2015 to Państwa aktywna działalność w program Producenci HVAC dla studentów. Skąd pomysł na taką inicjatywę?   

J.C.: Zauważyliśmy, że uczelnie kształcące przyszłych inżynierów mają trudności z pozyskaniem pomocy naukowych przybliżających im aktualne trendy w wentylacji i nie tylko. Dlatego też zainicjowaliśmy program Producenci dla nauki w którym najlepsi producenci i dostawcy urządzeń dla dobra nauki dostarczają swoje najnowsze rozwiązania. Studenci dostają najnowsze narzędzia do doświadczeń, poszerzania wiedzy nie w teorii a praktyce na pracujących urządzeniach. Do programy włącza się coraz więcej firm.

 

R.: Jak Państwo oceniają sukcesywnie wprowadzane zmiany związane z Dyrektywą?   

J.C.: Największy plus tej sytuacji to jest to , że o tym się mówi - oszczędzajcie przez odzyskiwanie ciepła / chłodu. To jest ważne by wszyscy o tym wiedzieli. Drugi plus to jest to, że normuje się rzeczy dotąd nie w pełni unormowane. A po trzecie i to raczej już minus, że nie do końca wszystko zostało dobrze przemyślane i opisane - tak jakby komuś zabrakło czasu na analizę całości.

 

R.: Na sam koniec chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na pytanie: Czy jest jakaś recepta, aby osiągnąć sukces w tej branży? 

J.C.: Aby osiągnąć sukces w każdej branży trzeba być albo jedynym albo najlepszym. My staramy się być tym drugim, choć kusi nas i to pierwsze rozwiązanie :-)

 

Ekozefir gotowy na zmiany

 

R.: Panie Jacku, bardzo dziękujemy za rozmowę. I do zobaczenia na FWSK, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

J.C.: Dziękuję i również zapraszam serdecznie.

 

 


Jacek Czerwiński
Współwłaściciel i współzałożyciel Ekoklimax-Projekt

 

 

Skontaktuj się z Ekoklimax