Waldemar Joński związany jest z firmą KOMPLEKS S.A. od samych jej początków, czyli 1991 roku. Swoją karierę w branży rozpoczął już w roku 1983, kiedy to był jeszcze studentem Politechniki Wrocławskiej Wydział Inżynierii Środowiska, specjalność: Ogrzewnictwo, Ciepłownictwo i Klimatyzacja. Firmę KOMPLEKS można uznać za prekursora w dziedzinie instalacji z tworzyw sztucznych w Polsce.

Redakcja: Jak ocenia Pan zapotrzebowanie branży na tworzywa sztuczne w instalacjach?

Waldemar Joński:Tworzywa sztuczne to doskonałe rozwiązanie w przypadku wielu instalacji wentylacyjnych. Tam gdzie mamy do czynienia z wentylacją bytową i czystym powietrzem na pewno zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie instalacja ze stali ocynkowanej. Ale kiedy pojawiają się opary agresywne, kiedy mamy do czynienia z instalacją prowadzoną w środowisku agresywnym to tworzywa sztuczne sprawdzą się doskonale. Można zatem stwierdzić, że zapotrzebowanie branży na tworzywa jest duże, ale w pewnym wąskim segmencie związanym z przemysłem, laboratoriami, ochroną środowiska.


R: Jakie rozwiązania, rodzaje elementów cieszyły się ostatnio największą popularnością?

W.J.: W ostatnim czasie widzimy duży wzrost w zakresie sprzedaży instalacji napowietrzania i wentylacji z tworzyw sztucznych dla nowoczesnych kompostowni. To właśnie doskonały przykład zastosowania tworzyw w środowisku agresywnym i toksycznym. Poza tym w związku z rozbudową kampusów i bazy dydaktycznej wielu uczelni w Polsce pojawia się wiele instalacji wentylacyjnych w nowoczesnych laboratoriach. I tu również system CHEMOWENT znajduje bardzo szerokie zastosowanie – zwłaszcza że poza instalacją przewodową możemy wyprodukować i dostarczyć również okapy laboratoryjne.


R: Skąd pomysł właśnie na system CHEMOWENT?

W.J.: Tworzywa były w ofercie firmy Kompleks od początku działalności, czyli od 1991 r. Można powiedzieć, że przez te wszystkie lata nasza wiedza inżynierska na temat tworzyw stawała się coraz pełniejsza. Początkowo w naszej ofercie były elementy do budowy instalacji ciśnieniowych, potem pojawiły się rozwiązania dla mediów agresywnych, z czasem w ofercie firmy pojawiła się wentylacja z tworzyw o przekrojach okrągłych. Ale rynek zgłaszał zapotrzebowanie na coraz większe średnice, na przekroje prostokątne, wentylatory, elementy nietypowe, okapy, zbiorniki … CHEMOWENT to właśnie nasza odpowiedź na te potrzeby rynku. Dzisiaj konsekwentnie rozbudowujemy nasze linie produkcyjne o urządzenia czołowych producentów np. Heißlufttechnik Flocke GmbH czy WEGENER International GmbH, a nasze możliwości produkcyjne są coraz większe.


R: Jakie zalety posiada zastosowanie systemu z tworzyw sztucznych CHEMOWENT w instalacjach?

W.J.: Podstawowa zaleta systemu CHEMOWENT to właśnie jego chemoodporność. Nie ma lepszego rozwiązania dla instalacji wentylacyjnej, jeśli mamy do czynienia z agresywnymi i toksycznymi oparami. Właściwy dobór materiału z szerokiej gamy tworzyw - PVC, PPs, PP, PP-EL-s, PVDF czy PE – pozwala na wykonanie instalacji optymalnej dla danej lokalizacji, warunków czy temperatury pracy.
Sam fakt, że CHEMOWENT wykonany jest z tworzywa, eliminuje procesy korozyjne. Ponadto połączenia - przy zastosowaniu odpowiednich metod zgrzewania - są w 100% szczelne i bezpieczne.  

 

R: Czy rynek wentylacji będzie należał do producentów elementów z tworzyw sztucznych?

W.J.: Szeroko rozumiany rynek wentylacji nie będzie należał do takich producentów. Tutaj dominuje i jeszcze długo będzie dominować stal ocynkowana. Ale tam, gdzie trzeba przesłać agresywne i toksyczne opary tworzywa już bardzo się liczą i ich waga z roku na rok będzie rosła. Rynek wentylacji z tworzyw można uznać za nieduży wycinek szeroko rozumianej branży HVAC, który jednak bardzo dynamicznie się rozwija.
 

R: Jaki wpływ na rozwój wentylacji z tworzyw ma rozwój przemysłu?

W.J.: Ogromny. Rozwój przemysłu to nowe fabryki, nowe zakłady produkcyjne, nowe hale . To również zmiany technologiczne i remonty już istniejących instalacji. I to jest właśnie miejsce dla systemów z tworzyw sztucznych, między innymi dla naszego CHEMOWENTU. W parze z rozwojem przemysłu idą inwestycje związane z ochroną środowiska – nowoczesne kompostownie czy spalarnie – które są kolejnym miejscem do zastosowania tworzyw w instalacjach wentylacyjnych.


R: Jakie są Państwa cele na drugie półrocze 2015?

W.J.: Na pewno konsekwentna rozbudowa linii produkcyjnych systemu CHEMOWENT. Cały czas zwiększamy przestrzeń produkcyjną i magazynową dla naszego systemu, inwestujemy również w nowe urządzenia. Jedna z ostatnich inwestycji to przemysłowy ploter frezujący CNC, który umożliwia rozkrój płyt z tworzyw sztucznych, zapewniając dokładność i precyzję cięcia, dowolność kształtów oraz powtarzalność elementów.
To doskonałe narzędzie do rozwoju produkcji wielkoseryjnej w naszej firmie i skrócenia terminów realizacji zleceń.

Jesteśmy dumni z tego, że CHEMOWENT jest dzisiaj w branży dobrze rozpoznawaną marką. Widzimy to między innymi na największej imprezie branżowej w Polsce - Forum Wentylacja Salon Klimatyzacja, w której uczestniczymy od kilku lat. Na początku nasza ekspozycja była czymś nowym, wzbudzała duże zainteresowanie – jak to możliwe - tworzywo i wentylacja? A teraz obserwujemy już inny trend – o, to jest CHEMOWENT, wentylacja z tworzyw sztucznych, do zastosowania w wybranych instalacjach chemoodpornych. Włożyliśmy bardzo dużo wysiłku w to, aby tak się stało, aby CHEMOWENT był dobrze rozpoznawalny. A będziemy dążyć do tego, aby ten trend rozwojowy utrzymany był nadal na wysokim poziomie.

R: Dziękujemy serdecznie za rozmowę i życzymy wszystkiego dobrego!

W.J.: Dziękuję również.

 

Waldemar Joński
Członek Zarządu/Dyrektor ds. Technicznych
Grupy Konsultingowo – Inżynieryjnej

KOMPLEKS S.A.

 

 


Zobacz też:

Wywiad z Piotrem Wiśniewskim, prezesem firmy Ventia.